Silne ocieplenie zmierza do Polski. Wczesne przedwiośnie przed nami. Temperatura przekroczy 10°C. Mróz dwucyfrowy wycofa się, śnieg stopnieje

Silne ocieplenie stanie się faktem w drugiej dekadzie lutego 2023 r. Przed nami „podmuch” wczesnego przedwiośnia. Temperatura ma szanse przekroczyć 10°C. Mróz dwucyfrowy wycofa się, częściej na przeważającym obszarze Polski temperatura będzie dodatnia przez całą dobę. Wyjątkiem mogą być tu głównie regiony południowe i wschodnie. Nagły wzrost temperatury spowoduje szybkie topnienie pokrywy śnieżnej na nizinach i wyżynach. Również w górach zaczniemy obserwować w drugiej dekadzie miesiąca osiadanie i ubytek białego puchu. Rozpoczną się roztopy, wzrosnąć może poziom wód w rzekach.

Odwilż obejmowała kolejne regiony już wczoraj. Przed nami apogeum ocieplenia

Ocieplenie staje się faktem. Już wczoraj na wielu stacjach synoptycznych IMGW temperatura była dodatnia w ciągu dnia. Niewielki mróz występował głównie na Suwalszczyźnie, gdzieniegdzie na Pomorzu oraz Warmii i Lubelszczyźnie oraz na stacji pierwszego rzędu w Zakopanem. Najcieplej było w Jeleniej Górze, gdzie zmierzono 7°C. Najchłodniej w Lublinie, gdzie temperatura w klatce wyniosła -1,2°C.

Temperatura maksymalna, 9 lutego 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Silne ocieplenie zmierza do Polski.
Silne ocieplenie przed nami

Silne ocieplenie spowoduje redukcje ujemnej anomalii temperatury

W ostatni dzień pierwszej dekady lutego obserwowaliśmy jeszcze ujemną anomalie temperatury. Na południu, wschodzie i południowym wschodzie temperatura była niższa o nawet 5-6 stopni od normy wieloletniej z lat 1991-2020 r. Lekko powyżej normy była na Suwalszczyźnie oraz gdzieniegdzie na wybrzeżu oraz na stacji pierwszego rzędu PSHM we Wrocławiu. Za nami kulminacyjna faza zimowego ochłodzenia i od 11 lutego 2023 r. w całym kraju temperatura powinna być już powyżej normy wieloletniej.

Anomalia temperatury powietrza, 9 lutego 2023 na stacjach klimatologicznych IMGW, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Silne ocieplenie zmierza do Polski.
Ostatni dzień 1 dekady lutego poniżej normy w wielu regionach

Poniższa grafika obrazuje nam prognozowaną dobową anomalie temperatury w okresie od 10.02.2023 r. do 16.02.2023 r. Widzimy wyraźnie, że temperatura będzie przeważnie powyżej normy termicznej. Zdarzą się tylko nieliczne wyjątki z temperaturą w normie wieloletniej. Średnia anomalia temperatury za 7 dni wyjdzie powyżej normy w całym kraju.

Anomalia temperatury w okresie od 10.02.2023 r. do 16.02.2023 r. według ECMWF, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 r.

silne ocieplenie w Polsce
Silne ocieplenie spowoduje redukcje ujemnej anomalii temperatury

Na szczególną uwagę zasługuje również anomalia temperatury powietrza za okres od 1.02.2023 r. do 9.02.2023 r. Widzimy, że na przeważającym obszarze Polski wartości są poniżej normy z lat 1991-2020 r. Na północy i północnym wschodzie oraz gdzieniegdzie na wschodzie i centrum obserwujemy wartości w normie klimatologicznej. Kolejne dni drugiej dekady miesiąca przyniosą szybką redukcje ujemnej anomalii temperatury.

Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.02.2023 r. do 9.02.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

redukcja ujemnej anomalii temperatury
Będzie redukcja ujemnej anomalii temperatury

Redukcja ujemnej anomalii przed nami

Rozpoczynające się ocieplenie spowoduje szybką redukcje ujemnej anomalii temperatury. Do 16 lutego 2023 r. średnia obszarowa anomalia temperatury oscylować ma w okolicach 1°C powyżej normy z lat 1991-2020 r. Najwyższe dodatnie odchylenie temperatury będziemy mieć na północy, północnym wschodzie i częściowo wschodzie o około 2°C powyżej średniej klimatologicznej. Lekka ujemna anomalia temperatury będzie jeszcze obserwowana na krańcach południowych, ale również zostanie zredukowana.

silne ocieplenie stanie się faktem
Silne ocieplenie spowoduje wzrost anomalii miesięcznej do wartości powyżej normy w wielu regionach Polski

Układ Omega zablokuje cyrkulacje strefową na dłużej. Będzie powiew przedwiośnia w kraju

Adwekcji coraz cieplejszych mas powietrza do Polski sprzyjać ma zmiana położenia wyżu nad Europą oraz powstanie tzw. Układu Omega. Wyż znad Ukrainy przesunął się już w kierunku Bałkanów i znacznie osłabł. Zacznie docierać do nas znacznie cieplejsze powietrze z południowego zachodu wprost do naszego kraju. Zaczniemy dostawać się w zasięg coraz cieplejszych mas powietrza. Temperatura w przyszłym tygodniu ma szanse przekroczyć 10°C, a już w weekend na zachodzie, północnym zachodzie osiągnie nawet 7°C/8°C.

Zobacz też: Wichury 150-170 km/h w prognozach na luty. Silny wiatr uderzy w Polskę

Silne ocieplenie. Prognoza temperatury maksymalnej na 11 lutego 2023, 18 UTC według modelu GFS

silne ocieplenie w Polsce
Silne ocieplenie i podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód

Wczesne przedwiośnie w kraju wystąpi

Na termometrach w okolicach 10°C zobaczymy już w niedzielę. Niewykluczone, że pierwszy raz w drugiej dekadzie lutego będzie dwucyfrowa dodatnia temperatura. Prawdopodobnie wystąpi zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim i być może na Ziemi Lubuskiej. Utrzyma się duży kontrast termiczny pomiędzy chłodniejszym wschodem i cieplejszym zachodem. W wielu regionach średnia dobowa temperatura powietrza może być charakterystyczna dla wczesnego przedwiośnia w przedziale 0-5°C. Zwłaszcza w zachodniej połowie kraju.

Silne ocieplenie. Prognozowana maksymalna temperatura na 12 lutego 2023, 18 UTC według modelu GFS

silne ocieplenie w kraju
Silne ocieplenie, temperatura przekroczy 10 stopni

Jeszcze cieplejszy zapowiada się poniedziałek, kiedy to na termometrach może być nawet 9-10°C. Niewykluczone, że na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku będzie nawet 11°C/12°C. Dużo jednak będzie zależeć od skali adwekcji ciepłego powietrza, rozpogodzeń, jak i też prędkości wiatru.

Prognozowana maksymalna temperatura na 13 lutego 2023, 15 UTC według modelu GFS

silna odwilż w Polsce
Temperatura przekroczy 10 stopni

W przyszłą środę utrzymać może się duży kontrast termiczny pomiędzy wschodem a zachodem. We wschodniej połowie naszego kraju temperatura będzie na niewielkim plusie za dnia, natomiast na zachodzie może być nawet 10°C/12°C. Nocami i o poranku we wschodniej połowie kraju częste mogą być spadki temperatury do wartości ujemnych.

Wyliczana temperatura na 15 lutego 2023, 18 UTC według modelu GFS dla Polski

silna odwilż w kraju
SIlna odwilż na zachodzie

Prognozowana temperatura na 15 lutego 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silna odwilż w Polsce
Silne ocieplenie w kraju

Noce i poranki z przymrozkami, za dnia temperatura na plusie w całym kraju

Druga część miesiąca zapowiada się z częstą dodatnią temperaturą w ciągu dnia, ale możemy nie uniknąć nocnych spadków temperatury do wartości ujemnych. Nie przewiduje się, aby ten mróz był dwucyfrowy. Po wschodzie słońca temperatura ma szybko wzrastać do wartości dodatnich. W okolicach połowy miesiąca częściej w rejonach górskich i podgórskich temperatura przejdzie na plus, powodując topnienie pokrywy śnieżnej. Silne roztopy spowoduje wzrost poziomu wód w rzekach, ale cała pokaźna zimowa pokrywa nie zaniknie. Na nizinach i wyżynach po śniegu w przyszłym tygodniu nie będzie śladu.

Silne ocieplenie. Temperatura na wysokości 2 metrów, 16 lutego 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

odwilż w kraju  w Polsce
Duża odwilż w Polsce

Generalnie druga dekada lutego zapowiada się z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Chłodniej może, ale nie musi zrobić się w 3 dekadzie lutego, kiedy to okresowe opady zimowe i częstszy mróz może się zdarzyć. Wstępne prognozy pochodzące z modelu ECMWF pokazują nam tylko nieznaczne przekroczenie wartości powyżej normy wieloletniej. Mocno orientacyjny i wciąż zmieniające się prognozy pokazują nam chłodniejszy niż zwykle przełom lutego i marca oraz chłodne pierwsze tygodniowe meteorologicznej wiosny, która rozpocznie się 1 marca 2023 r. Szansa na głębsze ochłodzenia na przełomie pór roku jest wysoka. Obserwować będzie w kolejnych tygodniach dalsze osłabienie wiru polarnego i intensyfikacje ocieplenia stratosferycznego, co może przełożyć się na przebieg warunków pogodowych na półkuli północnej na przełomie zimy i wiosny. Nie można wykluczyć nawet obfitych opadów śniegu w marcu i kwietniu zanim zrobi się ciepło i wiosennie.

Silne ocieplenie spowoduje zmianę trendu anomalii miesięcznej w Polsce

Prognozowana anomalia średniej anomalii temperatury powietrza względem lat 2004-2020 r. według modelu ECMWF EPS dla Polski. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

zmiana trendu stanie się faktem
Anomalia powyżej normy w 2 dekadzie lutego, chłodniej być może pod koniec lutego

Prognozy pogody monitorujemy na bieżąco i o wszelkich zmianach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

Fanipogody.pl