Silne przymrozki w kraju. Nawet -6°C przy gruncie. Zimny wyż Tina kształtuje pogodę

Silne przymrozki wystąpią w nocy z niedzieli na poniedziałek. Temperatura spadnie przy gruncie do około -6°C w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. Zimny wyż Tina ściąga chłodne masy pochodzenia arktycznego z dalekiej północy.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 8 maja 2023, 06 UTC dla Warszawy, wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

silne przymrozki w Polsce
Przymrozki w Polsce. Adwekcja masy arktycznej

Silne przymrozki spowodowane adwekcją i radiacją w czasie panowania wyżu

Pod koniec weekendu Polska znalazła się w zasięgu układu wyżowego z rejonu Skandynawii i Państw Bałtyckich, przynosząc pogodną aurę. Aczkolwiek w dzielnicach centralnych i na południu kraju częściowo wpływał na pogodę ośrodek niżowy z rejonu Węgier, który z biegiem godzin odsuwał się na południe kontynentu, przynosząc pochmurną, a na południowym wschodzie kraju przelotną deszczowa pogodę. Docierają do nas chłodne masy powietrza jak na maj. Dziś najwyższe wartości notowaliśmy nietypowo na północy, najniższe na południu, południowym wschodzie i wschodzie, gdzie zalegało jeszcze zachmurzenie frontowe.

Jutro dalej pozostaniemy w zasięgu ośrodka wyżowego z centrum znad Państw Bałtyckich z pogodną i słoneczną pogodą i ustępującymi po wschodzie słońca przymrozkami. Jednak w południowo wschodniej części kraju spodziewane jest zachmurzenie umiarkowane i duże ze śladowymi opadami deszczu. Docierać mają do nas dalej zimne masy powietrza z wysokich szerokości szerokości geograficznych.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Widać pierwsze dni gorące, ale upał nieprędko w Polsce. Przymrozki i burze w prognozach

Wyżowa pogoda i silne spadki temperatury w nocy z niedzieli na poniedziałek

W niedzielę panowała typowa wyżowa pogoda. Dlatego było bezchmurnie lub zachmurzenie małe z uwagi na niską wilgotność w masie. Jednak na pozostałym obszarze obserwowano zachmurzenie duże i całkowite. Ponadto na południu i południowym wschodzie miejscami słabe opady mżawki lub deszczu. Na termometrach było od 6°C, 8°C na południowym wschodzie, cieplej, bo około 11°C w centrum i na południowym zachodzie do 15°C na północnym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wschodzie i południu w porywach do 60 km/h, wschodni i północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr porywisty.

Temperatura maksymalna, 7 maja 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

silne przymrozki w kraju
Zimny dzień na południu, cieplejszy na północy. Silne przymrozki z 7/8 maja 2023 r.

Nawet -6°C przy gruncie. Możliwe szkody w rolnictwie i sadownictwie

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie na przeważającym obszarze bezchmurnie lub zachmurzenie małe, sprzyjając silnemu wypromieniowaniu ciepła po zachodzie słońca. Tylko na południu zachmurzenie duże i całkowite z postępującymi od zachodu rozpogodzeniami i tam miejscami słabe opady mżawki lub deszczu. Ponadto na północnym wschodzie lokalnie możliwe krótkotrwałe mgły radiacyjne ograniczające widzialność do 500 m. W najchłodniejszej części nocy na wysokości 2 m od około -2°C na północnym wschodzie, około 1°C w centrum do 3°C na zachodzie i 4°C na południowym wschodzie; nad morzem od 2°C do 6°C, a w obszarach podgórskich od -1°C do 3°C. W wielu miejscach przygruntowe przymrozki do -6°C. Wiatr będzie przeważnie słaby, jedynie na południu umiarkowany i porywisty, wschodni i północno-wschodni. Wysoko w górach porywy do 70 km/h.

Silne przygruntowe przymrozki. Temperatura przy gruncie na 8 maja 2023 w godzinach porannych w poniedziałek

silne przymrozki w kraju
Silne przygruntowe przymrozki w wielu regionach. Na większym obszarze niż ubiegłej nocy

Przymrozki na 2 m możliwe, prognozowana temperatura na 8 maja 2023, 03 UTC według modelu GEM dla Polski

przymrozki w kraju
Silne przymrozki w kraju

Kolejna noc również z silnymi przymrozkami, ale na mniejszym obszarze, o czym będziemy informować w kolejnym wpisie.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl