Silne śnieżyce sparaliżują drogi na wschodzie. Będą zawieje i zamiecie śnieżne. Spadnie ponad 60 cm śniegu i chwyci mróz -30℃

Silne śnieżyce związane z „efektem morza” wystąpi z dala od Polski. Chwyci także spory mróz.

Prognozy numeryczne wskazują, że w ciągu kilku najbliższych dni do naszej części Starego Kontynentu napłyną cieplejsze masy powietrza za sprawą stopniowo odbudowującej się cyrkulacji atlantyckiej atmosfery. Jednak chłodne masy powietrza nie opuszczą jeszcze kontynentu europejskiego. Wyliczenia modeli pogodowy wskazują, że silny mróz przesunie się na dalej wschód. W ten sposób, podążając za centrum antycyklonu, a następnie występować będą przez kilka dni intensywne zimowe, które doprowadzą do gwałtownej zimowej ofensywy nad Morzem Czarnym, Turcji oraz Bliskim Wschodzie. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej przekroczy 60 cm, co może sparaliżować wiele regionów.

Prognozowane silne śnieżyce konwekcyjne na 20 lutego 2025 r., 21 UTC według ECMWF

silne śnieżyce nad Morzem Czarnym
Silne śnieżyce nad Morzem Czarnym i obszarach przyległych

Intensywne śnieżyce w Europie prędko nie odpuszczą

Adwekcja arktycznego powietrza o cechach kontynentalnych, które w ostatnich dniach dominowało nad środkową Europą, wkrótce doprowadzi do gwałtownego spadku temperatur we wschodnich i południowo-wschodnich rejonach europejskiego obszaru synoptycznego, podążając za przemieszczającym się antycyklonem. Mocno wychłodzone masy powietrza docierać zaczynają nad Morze Czarne, gdzie duża różnica temperatury pomiędzy powierzchnią akwenu a środkową troposferą sprzyjać ma rozwojowi intensywnej konwekcji, skutkując dalszym powstawaniem rozproszonych chmur Cb. Dodatkowo miejscami nie można wykluczyć również burz śnieżnych. Zatem „efekt morza” charakterystyczny dla zimowych warunków w obszarach morskich i nadmorskich. Przyczyni się do silnych śnieżyc na wybrzeżu, prowadząc do dynamicznego wzrostu pokrywy śnieżnej w krótkim czasie.

Polecamy: Niszcząca wichura na początku marca. Wiatr 170-200 km/h. 

Prognozowane silne śnieżyce konwekcyjne na 21 lutego 2025 r., 18 UTC dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

silne śnieżyce w Europie
silne śnieżyce związane z „efektem morza”

Silne śnieżyce o podłożu konwekcyjnym, które w najbliższych dniach się uformują, najmocniej dadzą się we znaki w północnej i północno-wschodniej części Turcji, głównie w rejonach wybrzeża oraz we wschodnich prowincjach w głębi tego kraju. Dodatkowo w tej części Bliskiego Wschodu, w okresie od 20 do 24 lutego, może wystąpić przyrost pokrywy śnieżnej o nawet 20-60 cm śniegu z „efektu morza”. Jednak gdzieniegdzie jeszcze więcej, głównie na krańcach północno-wschodnich, gdzie opady będą najdłuższe. Dlatego, mając na uwadze istniejącą już pokrywę śnieżną, w poszczególnych miejscach drogi i budynki mogą zostać zasypane. Dodatkowo istnieje także ryzyko, że mniejsze miasta zostaną całkowicie odcięte od komunikacji lądowej.

Prognozowany zasięg i przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 20.02.2025 r. do 24.02.2025 r. Według modelu ARPEGE dla krańców południowo wschodnich Europy oraz Azji Mniejszej

efekt morza namiesza w pogodzie
silne śnieżyce na okres od 20.02.2025 r. do 24.02.2025 r. według modelu ARPEGE dla Turcji i południowo wschodniej Europ, które będą głównie związane z „efektem morza”

Silne śnieżyce i duży mróz nocami

Taki rozkład pola ciśnienia i geopotencjału w półroczu chłodnym jest szczególnie niebezpiecznych dla obszarów gmin nadmorskich. Wówczas to adwekcja bardzo zimnego powietrza nad cieplejszą wodę prowadzi do rozwoju chmur Cumulonimbus. Mimo że blisko znajduje się wyż i brakuje wyraźnego cyklonu. Konwekcyjne zachmurzenie w kolejnych nie będzie jednorodne. Dlatego to oznacza, że pomiędzy chmurami konwekcyjnymi pojawią się chwilowe przejaśnienia i rozpogodzenia, ułatwiające radiacyjne spadki temperatur. Dodatkowo po opadach w wielu miejscach pojawi się spory mróz. Co więcej, w regionach od części Bułgarii i Rumunii, poprzez Turcję. Dotrą te niskie temperatury aż po tereny Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, prawdopodobne są wartości na termometrach na poziomie -30/-10°C.

Prognozowana temperatura powietrza na obszarze południowo wschodniej Europy i Bliskim Wschodzie według predykcji modelu GEM na 22.02.2025 r., 03 UTC

silny mróz w Europie
Duży mróz i śnieżyce w Europie

Najnowsze prognozy wskazują, że w czasie kolejnych dni w Polsce przyniosą osłabienie mrozów nocą. Jednak nie wszystkie regiony od razu uwolnią się od ujemnych temperatur. Zatem w ciągu dnia coraz mocniej zaznaczy się wpływ cieplejszych mas powietrza, dzięki czemu wrócą temperatury bardziej typowe dla przedwiośnia, a miejscami nawet ze średnią dobową temperaturą powietrza charakterystyczną dla wiosny termicznej. Dodatkowo w końcówce lutego mogą pojawić się okresowo przelotne opady atmosferyczne związane z frontami. Jednak ich ilość nie będzie znacząca i finalnie luty zapisze się na przeważającym obszarze Polski jako suchy przez dominacje antycyklonów. To źle wróży na wiosnę.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC