Silne śnieżyce pojawią się w krajach alpejskich. To będą groźne godziny w pogodzie w wielu regionach Europy. Silne ulewy spowodować mogą również powodzie. Groźna pogoda sięgnie także Polski.
Początek września charakteryzował się w Polsce i wielu krajach europejskich stabilną i na ogół słoneczną pogodą za sprawą wyżów. Od nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek postępowało pogorszenie pogody od zachodu. We wtorek opady dotarły nad wschodnią część kraju. Dodatkowo rozwijały się miejscami na zachodzie, południowym zachodzie oraz gdzieniegdzie w centrum krótkotrwałe burze w świeżej i chłodnej oraz niestabilnej masie powietrza.
Prognozowany wstępnie silny atak zimy w krajach alpejskich, 12 września 2024, 09 UTC według modelu ECMWF
Śnieżyce pojawią się w Europie po raz pierwszy w tym sezonie
Rozpoczynający się tydzień w Polsce charakteryzować się będzie zmiennymi warunkami pogodowymi. Dodatkowo w okolicach weekendu do naszej części Europy wkroczy niż genueński, niosąc intensywne opady deszczu. Ochłodzenie już stało się faktem, ale w kolejnych dniach warunki atmosferyczne okażą się dynamiczne nie tylko w naszym kraju, ale także i w innych regionach Starego Kontynentu. W Europie jest szansa na pierwszy tej jesieni meteorologicznej istotny atak zimy. Silne śnieżyce pojawić mogą się szczególnie w Alpach. Jeśli prognozy się sprawdzą, to aktywne niże i strefy frontowe do okolic 15 września 2024 r. przyniosą ponad 40-60 cm w wyższych partiach gór. Nagły atak zimy może zasypać drogi, powodując poważne utrudnienia komunikacyjne i paraliże.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 12 września 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla krajów alpejskich
Wczesny atak zimy w Europie spowodowany przez silne śnieżyce
Od kilku dni nad europejskim obszarem synoptycznym obserwowane są istotne zmiany w polu ciśnienia i geopotencjału, co już doprowadziło w ostatnich dniach do ochłodzenia i wyparcia suchego powietrza z kraju. Pojawiały się po ponad 2 tygodniowej przerwie większe opady atmosferyczne. Ustąpiła długo utrzymująca się blokada wyżowa, umożliwiając wkroczenie zatoki niżowej i frontu chłodnego. Miejsce antycyklonu zajmuje rozległe pole obniżonego ciśnienia, zmieniając stabilny wzór pogody. Chłodne powietrze z umiarkowanych i wysokich szerokości geograficznych sięgnie w najbliższych dniach basenu Morza Śródziemnego. Na styku ciepłego i chłodnego powietrza oraz w zasięgu włoskiej Genui dojdzie do rozwoju wydajnego opadowo niżu genueńskiego z trajektorią w kierunku szlaku Vb. Na jego trasie prognozowane są intensywne opady deszczu, silny wiatr i lokalne burze. Dodatkowo w rejonach górskich pojawią się silne śnieżyce.
Prognozowany zasięg i możliwa wysokość pokrywy śnieżnej do 14 września 2024 r., 09 UTC według modelu ECMWF dla krajów alpejskich
Silne śnieżyce sięgną krajów alpejskich. Groźne ulewy dotrą w okolicach weekendu do Polski i będą związane z niżem genueńskim
Niż z rodowodem genueńskim, zwany również śródziemnomorskim uformuje się w rejonie Włoch, czemu sprzyjać ma adwekcja chłodniejszego powietrza w rejon basenu Morza Śródziemnego, doprowadzając do silnej cyklogenezy. Trajektoria niżu może być skierowana na wschód, północny wschód, niosąc dużo wilgoci z rejonu północnych Włoch. Najprawdopodobniej pod koniec tygodnia doświadczymy także w Polsce intensywnych opadów deszczu, natomiast w szczytowych partiach Sudetów i Tatr zdarzyć mogą się pierwsze w tym sezonie opady śniegu. Silne opady zimowe wystąpić mogą także w obrębie krajów alpejskich. Groźne załamanie pogody i duże sumy opadowe prognozowane są w okolicach weekendu na obszarze naszego kraju.
Polecamy: Kolejna silna wichura. Powieje 110-120 km/h. Powiew jesieni. Dynamiczna pogoda w Polsce
Predykcje modeli numerycznych zakładają, że w Alpach prognozowany jest pierwszy tak intensywny w tym sezonie zimowych atak zimy. Szczególnie intensywne opady zimowe prognozowane są w okresie od 12.09.2024 r. do 14.09.2024 r. na tym obszarze. Największe opady zimowe prognozowane są m.in w północnej części Włoch, ale także miejscami w Austrii i rejonem Szwajcarii. Duże opady zimowe możliwe są także w zachodniej i południowo zachodniej części Austrii. W tych rejonach akumulacja pokrywy śnieżnej sięgnie nawet 15-60 cm, a wysoko w Alpach powyżej 70-100 cm. To będzie wyjątkowo silny atak zimy o tej porze roku w tych krajach europejskich.
Groźna pogoda
Wygląda na to, że czeka nas duża dynamika w pogodzie podczas kolejnych dni, gdyż trajektoria i głębokość niżu genueńskiego nie jest stabilna i zmusza to nas do uważnego śledzenia kolejnych rozwiązań modeli europejskich i amerykańskich. Strefa intensywnych opadów znad południowej Europy przemieszczać ma się na północny wschód i wschód. Duże sumy opadowe, prowadząc do miejscowych powodzi i zalań mogą wystąpić w pasie od Bałkanów aż po terytorium Polski. Szybko napędzający się niż genueński powinien wykształcić system frontów atmosferycznych. W ten sposób, wykształcając wydajne strefy wielkoskalowych opadów, ale także i miejscami pojawić mogą się burze.
Będzie to szybkie przejście z pory suchej w wielu regionach do mokrej. Dlatego, że sumy opadowe 1-2 dni mogą przekraczać normę opadową dla września. Niewykluczone, że w krajach alpejskich, ale także na obszarach podgórskich silne śnieżyce w kolejnych dniach spowodują poważne utrudnienia komunikacyjne. Śnieg może spaść pierwszy raz w tym sezonie wysoko w Tatrach i Karkonoszach, ale będzie to tylko powiew zimy na tym obszarze. Na terenach wyżej położonych może utworzyć się całkiem pokaźna pokrywa śnieżna w Alpach. Prawdopodobnie kolejne większe opady śniegu na tym obszarze zdarzą się w przyszłym tygodniu. Wkrótce podamy nowe informacje.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, tropicaltidbits.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC