Silne ulewy pojawią się w przyszłym tygodniu w Polsce. Będzie przełom w pogodzie i wzrost temperatury poprzedzi zmianę aury.
Dziś wiosenna pogoda umocni się w Polsce. Natomiast nad przeważającym obszarem kontynentu europejskiego, jak i też nad naszym krajem, dominować będzie wyż Konstantina. Pogodę w tym dniu zdominują słoneczna pogoda, a temperatura wyraźnie wzrośnie, osiągając w najcieplejszych częściach kraju ponad 16 st. C. Jedynym problemem okaże się noc, która przyniesie spadki temperatury poniżej zera. Czeka nas więc duża dobowa amplitudy temperatury. Kolejne noce również miejscami przyniosą spadki temperatury do poziomu ujemnych wartości.
Dziś czeka nas kontynuacja spokojnej wyżowej pogody i coraz cieplejszego okresu synoptycznego w Polsce, a na niebie zagości tylko słońce, a termometry pokażą nawet 16 st. C. Jednak w ciągu dnia zdominuje bezchmurne niebo z pełnym słońcem w prawie całym kraju. W godzinach przedpołudniowych pojawi się więcej chmur na północnym wschodzie, natomiast po południu na Pomorzu i zachodzie. Nigdzie nie powinno padać z uwagi na dominacje antycyklonu i taka sytuacja pogodowa utrzyma się przynajmniej do soboty. Potem codziennie zaczną pojawiać się opady. Szczególnie wilgotny zapowiada się nadchodzący tydzień, gdy to możliwe będą silne ulewy i burze.
Prognozowana anomalia opadów w okresie od 24.03.2025 r. do 30.03.2025 r. według modelu ECMWF

Marzec zapisze się jako ciepły i bardziej wilgotny niż luty w Polsce
Modele pogodowe widzą na kolejne dni napływ ciepłego powietrza z południa do centrum Starego Kontynentu, głównie na poziomie izobarycznym 850 hPa, co odpowiada wysokości izobarycznej około 1400-1500 m n.p.g. Adwekcja cieplejszego powietrza odbywać ma się po wschodniej stronie cyklonu ulokowanego w rejonie Iberii. Dlatego druga częśc mijającego tygodnia i początek przyszłego tygodnia zapowiada się z wysokimi temperatury. Nie widać już szans na powrót zimy termicznej do Polski. Średnia dobowa temperatura powietrza przez większość czasu utrzymywać ma się w w przedziale charakterystycznym dla wczesnej wiosny termicznej, ale miejscami także przedwiośnia. Do 19 marca 2025 r. średnia obszarowa temperatura powietrza wynosi około 2.84℃, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Finalnie marzec zapisze się jako ciepły z anomalią oscylującą około 3.5℃, mając na uwadze okres ref. 1991-2020 r.
Polecamy: Upał do 34-40℃. Fala gorąca będzie napierać z południa.
Znacznie cieplejszy okres synoptyczny rozpoczyna się w Polsce podczas pierwszych dni trzeciej dekady marca, a więc od 20 marca i kontynuacja ciepłego trendu pogodowego będzie kontynuowana prawie do końca miesiąca. Krótkim przerywnikiem okażą się ośrodki niskiego ciśnienia, które przyniosą ulewy i burze. Przynajmniej do niedzieli nie widać istotnych opadów w Polsce. Prognozy numeryczne zakładają, że najwyższa temperatura w kolejnych dniach spodziewana jest na zachodzie, pasie dzielnic południowych i częściowo w centrum kraju. Pierwsze opady przewidywane są na okolice 23 marca 2025 w przynajmniej kilku regionach. Można zatem powiedzieć, że wiosna kalendarzowa w tym roku zacznie się zgodnie z nadejściem nowej pory roku.
Zobacz też: Wichura do 140 km/h uderzy z zachodu.
Prognozowany rodzaj i zasięg opadu atmosferycznego w okresie od 20.03.2025 r. do 29.03.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Spora zmiana pogody i silne ulewy
Ocieplenie w Polsce zaczyna się od 20 marca i będzie trwało przez większość ostatniej dekady marca, z wyjątkiem chwilowych przerw spowodowanych przejściem cyklonów i frontów atmosferycznych, które mogą przynieść przelotne deszcze oraz wiosenne burze. Najwyższe temperatury pojawią się głównie na zachodzie i południu kraju oraz lokalnie w pasie dzielnic centralnych. Pierwsze większe opady deszczu po dłuższej przerwie mogą wystąpić w kilku regionach około 23 marca. Zatem w tym roku wzrost temperatury powietrza nałoży się na początek kalendarzowej wiosny na półkuli północnej. Pod koniec mijającego tygodnia i na początku przyszłego na południu i zachodzie będzie nawet 19-21℃. Najcieplej w zasięgu zjawisk fenowych.
Jeśli prognozy się sprawdzą, to silne ulewy pojawią się zwłaszcza na południu, częściowo centrum, wschodzie i południowym wschodzie w czasie trzeciej dekady marca. Szczególnie sporo deszczu w pasie południowym spadnie w przyszłym tygodniu. Dodatkowo niewykluczone będą burze.
Silne ulewy w prognozach podczas trzeciej dekady marca 2025 r. według ECMWF

Silne ulewy także w predykcjach modelu GFS do końca marca 2025 r. dla Polski

Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, meteologix.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC