Silne ulewy przechodzą nad Polską. Ponad 50-70 mm deszczu w tym rejonie w dobę i silny wiatr. Możliwe podtopienia

Silne ulewy w kraju na południowym, gdzie zaznacza się płytki niż.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu w kolejnych godzinach. Pojawił się również rządowy Alert RCB, który opiera się na ostrzeżeniach od synoptyków IMGW-PIB.

Ostrzeżenia meteorologiczne wydane przez synoptyków iMGW-PIB na południowym wschodzie i miejscami na północy, gdzie obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem

silne ulewy w Polsce
Silne ulewy w Polsce i ostrzeżenia IMGW

Dziś zaznacza się skraj pofalowanego frontu atmosferycznego na południowym wschodzie naszego kraju. Przechodzi płytki niż wzdłuż frontu. Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD wskazują, że na południowym wschodzie występują wielogodzinne i umiarkowane oraz okresami intensywne opady wielkoskalowe. Największa intensywność ulew powinna utrzymać się w kolejnych godzinach na obszarze woj. podkarpackiego. Strefa opadów znad Słowacji przesuwa się dalej na północny – wschód w kierunku Ukrainy.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD, 28 września 2024 r. o godzinie 18:30 czasu lokalnego

silne ulewy w kraju
Silne ulewy wielkoskalowe nad Polską w godzinach wieczornych według danych z sieci POLRAD

Największa suma opadów deszczu wystąpić może w powiecie bieszczadzkim i leskim. Synoptycy IMGW szacują, że w tych rejonach do jutra napada nawet 50-70 mm deszczu. Wskazali również, że prawdopodobieństwo takich sum wielkoskalowych opadów deszczu wynosi 80%.

Prognozowana akumulacja opadów do godzin nocnych 29 września 2024 r. na południowym wschodzie Polski

ulewy w Polsce
Intensywne opady deszczu w Polsce i największe na południowym wschodzie

Polecamy: Przymrozki już blisko Polski. Nawet -7℃ mróz w tych dniach. Spadnie ponad 10 cm śniegu na południu kraju

Silne ulewy i śnieg w Tatrach

Podczas nocy z soboty na niedzielę na zachodzie zachmurzenie małe. Jednak na pozostałym obszarze umiarkowane, natomiast na południowym wschodzie duże i tam opady deszczu. Aczkolwiek na Podkarpaciu opady będą okresami o natężeniu umiarkowanym i tam spodziewana wysokość do 40-50 mm. Prognozowane przelotne opady deszczu możliwe również na wybrzeżu. Natomiast w górach opady deszczu, przechodzące stopniowo w deszcz ze śniegiem i śnieg. Ponadto na szczytach Tatr możliwy przyrost pokrywy śnieżnej do 5-10 cm. W najchłodniejszej części nocy będzie od 4°C na zachodzie, około 6°C w centrum do 10°C, 11°C na wschodzie i wybrzeżu. Jednak w rejonach podgórskich spadek temperatury do około 2°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północy porywisty, północno-zachodni i zachodni. Natomiast nad morzem początkowo wiatr w porywach do 80 km/h, stopniowo słabnący. Wysoko w Sudetach do 70 km/h, a w Bieszczadach do 50 km/h.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, windy.com, meteologix.com, meteoalarm.eu