Ulewy spowodują podtopienia, powodzie i dlatego możliwe są poważne szkody materialne.
Od kilku dni nasza uwaga jest skupiona na prognozowane silne załamanie pogody, które da się we znaki w drugiej części mijającego tygodnia. Spowodowane będzie przechodzeniem niżu genueńskiego, który dodatkowo będzie blokowany przez wyż znad Federacji Rosyjskiej, który zacznie się regenerować nad tym obszarem. Przed nami trudne dni w pogodzie, dodatkowo nad krajem wykształci się duży kontrast termiczny i mogą pojawiać się burze.
Prognozowana szacunkowo wysokość i zasięg opadów do 16 września 2024 r. 12 UTC według modelu ECMWF
Modele zgodne co do silnego załamania pogody
Szczególnie duży sumowe są prognozowe w kolejnych dniach w południowej i środkowej części Europy. W kilka dni może spaść kilkumiesięczna norma opadowa dla Polski w niektórych regionach. Szczególnie obficie będzie padać będzie w okresie od czwartku do niedzieli. Dochodzić będzie do podtopień i szybkiego wzrostu oraz przekroczenia stanów alarmowych na rzekach. Nie ulega już wątpliwości, że opisywany niż genueński dotrze w nasz rejon Europy. Wówczas zostanie dodatkowo zablokowany na kilka dni przez wyż znad Rosji. Niewykluczone, że wysokość opadów przekroczy miejscami 100-300 mm, dlatego IMGW-PIB wydało już ostrzeżenia meteorologicznego 3-stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Szczególnie dla woj. dolnośląskiego i opolskiego.
Prognozowany zasięg i wysokość opadów do 15 września 2024, 18 UTC według modelu ARPEGE południowej i środkowej części Europy
Suchy okres synoptyczny dobiegł końca. Od jutra rozpocznie się kilkudniowy okres z ulewami w kraju
Okres suchej pogody dobiegł końca i płynnie przeszliśmy do wilgotnego okresu synoptycznego. Antycyklonalna blokada została zlikwidowana i jej miejsce zajęło pole obniżonego ciśnienia. Doszło do istotnych zmian w polu barycznym nad Europą i przyległościami, doprowadzając także do adwekcji znacznie chłodniejszego strumienia powietrza o cechach polarnomorskich, odsuwając upał z naszego kraju. Nad basen Morza Śródziemnego dociera już chłodniejsza masa z wyższych szerokości geograficznych, co w konsekwencji doprowadziło w ostatnich godzinach do rozwoju wydajnego opadowo niżu genueńskiego, który niesie dużo wilgoci. Rozwój niżu nastąpił w ostatnich godzinach w obrębie falującego frontu atmosferycznego na styku dwóch zróżnicowanych fizycznie mas powietrza w południowej części europejskiego obszaru synoptycznego nad Morzem Śródziemnym. W kolejnych godzinach ulegać ma on silnej cyklogenezie.
Polecamy: Pogoda na czwartek 12 września. Silne ulewy przetoczą się przez Polskę
Prognozowany zasięg i natężenie opadów na 14 września 2024, 15 UTC w południowej i środkowej części kontynentu europejskiego według predykcji ECMWF
Groźna pogoda w drugiej części tygodnia
Ośrodek niżowy zacznie migrować z rejonu Włoch, dalej przez Bałkany na wschód, północny wschód, niosąc wydajne opadowo chmury. Niż ten będzie ulegał silnej cyklogenezie. W okolicach weekendu zacznie on wyraźnie kształtować pogodę w naszych szerokościach geograficznych. Szybko więc zacznie ustępować w niektórych regionach zagrożenie suszą hydrologiczną i zacznie występować poważne zagrożenie powodziowe. Przed dotarciem głównej fali opadów silne ulewy obejmą m.in Czechy, znaczny obszar Bałkanów, Słowacji i dotrą do naszego kraju. Korekcie ulega jeszcze zasięg i wysokość opadów, bo niepewna pozostaje dokładna głębokość i trajektoria niżu z rodowodem genueńskim. Wygląda na to, że największe sumy opadowe wystąpią w woj. dolnośląskim, opolskim, przez częściowo woj. wielkopolskie i łódzkie. Niewykluczone, że silnie popada także na obszarze woj. śląskiego w kolejnych dniach. Dodatkowo nad krajem pojawi się silny wiatr, który osiągnie 70-90 km/h.
Prognozowana akumulacja opadów orientacyjnie w okresie od 11.09.2024 r. do 16.09.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Powodzie nie tylko w Polsce. Silne ulewy i śnieżyce w innych krajach
Szczególnie intensywnie popada w kolejnych dniach w pasie od Włoch, Słowenii, Alp, gdzie dodatkowo w obszarach górskich i podgórskich w krajach alpejskich możliwe są wyjątkowo obfite opady śniegu jak na wrzesień. Silne ulewy nie ominą również naszych południowych sąsiadów, a więc Czech i być może częściowo Słowacji. Silnie popada także w Austrii. Potem silne opady dotrą do Polski, co więcej śnieg spaść może wysoko w Karkonoszach i Tatrach, lecz nie będzie to tak silny epizod zimowy, jak w Alpach. Modele zakładają, że na wyżej wymienionym terytorium spadnie nawet 50-400 mm, co budzi duże obawy.
Niewykluczone, że obszarowo miejscami sumy będą przeszacowane przez modele numeryczne, gdyż trajektoria i głębokość niżu z południa do końca może nie być stabilna i może dojść jeszcze do przesunięć wysokości opadów na zachód albo wschód o około 100-150 km. W naszym kraju szczególnie silne ulewy będą występować w okresie od 12.09.2024 r. do 15.09.2024 r. Początkowo nad krajem obecny będzie front atmosferyczny, następnie dotrze niż genueński, którego dalsza wędrówka ma być blokowana przez wyż znad Rosji.
Prognozowana orientacyjnie wysokość i zasięg opadów do 16 września 2024 r. dla Polski
Duże sumy opadowe w prognozach
Reasumując, w kolejnych dniach warunki pogodowe będą niebezpieczne. Dodatkowo nad krajem może wystąpić duży i nietypowy kontrast termiczny i możliwe są burze. Wysoko w górach zdarzyć mogą się pierwsze w tym sezonie opady śniegu w Karkonoszach i Tatrach. Okres suszy dobiega więc końca i szybko w niektórych rejonach Europy, ale także miejscami w Polsce przejdziemy do zagrożenia powodziowego. Na ponad 73% dominują stany niskie, ale predykcje modeli zakładają, że już w okolicach weekendu niektóre rzeki na południowym zachodzie przekroczą stany alarmowe. Dużo deszczu spadnie szczególnie na obszarze woj. dolnośląskiego, opolskiego.
Zmiany w zasięgu ulew nad Polską mogą jeszcze wystąpić na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem głównej fali ulew związanych ze zbliżaniem się niżu znad południowej części Europy. Na południu i w środkowej części Starego Kontynentu wystąpią bardzo duże sumy opadowe, przekraczając kilkukrotnie normy opadowe dla września. Doprowadzi do podtopień i zalań, wylewania rzek i zbiorników, a nawet miejscami zdarzą się powodzie błyskawiczne. Ogłaszane będzie pogotowie przeciwpowodziowe. Pogoda więc będzie stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. W nowym tygodniu aura się zmieni i znów dostaniemy się w zasięg wyżu.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, meteologix.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC