Wczoraj wieczorem i minionej nocy nad Polską pojawiły się silne ulewy. Burze występowały jednak przez całą dobę, powodując lokalne szkody. Silne opady są związane zarówno z opadami wielkoskalowymi, jak i też konwekcyjnymi. W ciągu ostatnich 12-18 godzin miejscami spadło ponad 70-140 mm deszczu. Najwięcej na obszarze woj. dolnośląskiego. Silne ulewy dalej występują w godzinach porannych, utrzymując się szczególnie na zachodzie, południowym zachodzie naszego kraju.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 28 godzin na obszarze Polski
Pogoda groźna w Polsce i silne burze
Zapowiadaliśmy, że przed nami dynamiczny okres w pogodzie, gdy to często opady konwekcyjne i po części wielkoskalowe będą doprowadzać do podtopień i zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. Strefa intensywnych opadów deszczu nasunęła się znad Czech i Niemiec, ale także ulewne i wolno przemieszczające opady formowały się nad Polską po południowo zachodniej stronie niżu. Niska prędkość przemieszczania opadów i duża wodność sprzyja znacznej akumulacji opadów, prowadząc do zalań i podtopień. W Jeleniej Górze spadło w ciągu minionej doby ponad 140 mm według danych z deszczomierzy IMGW-PIB. W kolejnych godzinach strefa opadów i burz przemieszczać ma się na wschód, północny wschód naszego kraju, sięgając Mazowsza i Podlasia oraz Warmii i Mazur. Tworzyć będą się także następne burze w zasięgu schodzącego frontu chłodnego.
Stan rzek m.in w południowo zachodniej części Polski, gdzie wystąpiły największe opady pochodzenia wielkoskalowego i konwekcyjnego i gdzie notowano są przekroczenia stanów alarmowych na stacjach hydrologicznych PSHM
Dane radarowe z godziny 6:30 czasu lokalnego dla zachodniej, centralnej i południowo zachodniej części Polski, gdzie występują silne ulewy i lokalne burze podnoszące sumy opadów.
Groźna pogoda i silne burze w kraju
Największa suma opadów wystąpiła na stacji w Jeleniej Górze, gdzie zmierzono 140.5 mm w ciągu minionych 24 godzin. W 12 godzin napadało tam 139.5 mm. Na stacji Stankowice nieco mniej, ale wciąż dużo, bo 111,2 mm, natomiast na Stara Kamienica 107.5 mm. W Jakuszycach akumulacja opadów wyniosła 95.3 mm. Poniższa tabela z IMGW obrazuje, gdzie zanotowano najwyższe sumy opadowe na stacjach meteorologicznych PSHM.
Miniony wieczór i noc przyniosła szczególnie obfite opady deszczu w woj. dolnośląskim, gdzie jak widzimy sumy opadowe przekroczyły 70-140 mm. Szczególnie dobrze sprawdziły się prognozy szwajcarskiego modelu SWISS-HD, który w rejonie południowo zachodniej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem woj. dolnośląskiego pokazywał ponad 150 mm deszczu. Na stacji w Jeleniej Górze spadło w ciągu minionej doby ponad 140 mm, co z pewnością doprowadziło do dużych szkód na tym obszarze.
Archiwalna prognoza modelu SWISS-HD, który pokazywał na południowym zachodzie naszego kraju największą akumulacje opadów deszczu do godzin porannych w poniedziałek
Nawalne opady burzowe i wielkoskalowe na południowym zachodzie
Sprawdziły się więc prognozy dla południowo zachodniej części Polski, gdzie spadło ponad 70-140 mm deszczu. Niewykluczone, że miejscami sumy opadowe były jeszcze wyższe niż wynika to ze stacji pomiarowych iMGW. Dlatego też na tym obszarze mogło dojść do zalania dróg, domów, budynków gospodarczych. Niektóre rzeki jak np. Kamienica przekroczyły swój stan alarmowy o ponad 30 cm. Stan alarmowy przekroczono również na rzece Barycz i Świebodzice. W pierwszej części poniedziałkowego dnia silne ulewy występują jeszcze nie tylko w woj. dolnośląskim, ale również intensyfikują się nad woj. wielkopolskim. Opady i burze zaczynają pojawiać się także w woj. łódzkim i świętokrzyskim. Przed nami niebezpieczna pogoda, o której wkrótce napiszemy kolejne informacje.
Nad wschodnią częścią woj. mazowieckiego znajduje się płytki niż, który powoduje niebezpieczną pogodę nad Polską. Zmierzona on stopniowo na północny wschód. Natomiast jego cyrkulacja cyklonalna prowadzi do tego, że silne opady oddziałują na zachodzie, południowym zachodzie i stopniowo przesuwają się do centrum. Taka sytuacja jest bardzo dużym zagrożeniem i może z dużym prawdopodobieństwem doprowadzać do kolejnych do zalań i powodzi błyskawicznych.
Prognozowana orientacyjnie wysokość i zasięg opadów do wtorkowego poranka według modelu SWISS-HD dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, meteologix.com, windy.com