Silne wichury uderzą w tych regionach. Prędkość wiatru powyżej 160 km/h. Połamane drzewa, zerwane dachy, przerwy w dostawach prądu i opóźnienia na lotniskach

Wichury będą niebezpieczne w kolejnych godzinach na Starym Kontynencie. Antycyklonalna blokada wyżowa jest likwidowana na moment. Koniec tygodnia i początek nowego będzie charakteryzował się dynamicznymi i zmiennymi warunkami pogodowymi w Europie. Sprawdźmy więc, gdzie warunki atmosferyczne okażą się dynamiczne w weekend.

Ostatnie 24 godziny zgodnie z prognozami najsilniejsze porywy wiatru przyniosły w Karkonoszach, gdzie na szczycie Śnieżki zmierzono 119 km/h. Nieco mniej, bo 104 km/h wiało na Kasprowym Wierchu. Dziś przez nasz kraj wędruje front okluzji ciepłej. Na czele frontu występowały opady zimowe, które od zachodu zaczęły przechodzić w deszcz. Przejściowo miejscami na zachodzie, południowym zachodzie były to opady marznące.

Maksymalne porywy wiatru na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce podczas ostatnich 24 godzin

wichury w Polsce
Wichura w rejonach górskich na obszarze Polski

Wichury w Europie będą niebezpieczne

W czasie przechodzenia głębokiego niżu barycznego najsilniejsze porywy wiatru mają występować w zachodniej części Europy, gdzie osiągać mają nawet 140-160 km/h. Groźne wichury dadzą się we znaki w kolejnych dniach na obszarze zachodniej, północno zachodniej części Starego Kontynentu. Będzie to skutek oddziaływania na pogodę niżu barycznego o imieniu „Xavieria”.

Sytuacja baryczna na 7.12.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

silna wichura i grożna pogoda
Silna wichura w sobotę nad Europą

Intensywna cyklogeneza tego niżu w najbliższych kilkunastu godzinach będzie wynikać z bliskości silnego prądu strumieniowego, który jest spowodowany dużymi kontrastami termicznymi. Szczególnie groźnie zapowiada się koniec mijającego tygodnia. Ciśnienie w centrum niżu obniży się poniżej 980 hPa, dlatego po południowej stronie dojdzie do wystąpienia dużego gradientu barycznego. Spowoduje on nie tylko wichury, ale także większe opady atmosferyczne.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego i prędkość wiatru w węzłach na wysokości 300 hPa według modelu ECMWF na 6 grudnia 2024, 15Z dla Europy i obszarów przyległych

dynamiczna pogoda
Prąd strumieniowy będzie intensyfikował cyklogeneze niżu w kolejnych godzinach na zachodzie, północnym zachodzie

Najgroźniejsza pogoda w najbliższych kilkudziesięciu godzinach występować ma na Wyspach Brytyjskich, ze szczególnym uwzględnieniem takich państw jak Irlandia i Szkocja. Co więcej, w rejonach górskich Szkocji występować mają większe opady śniegu.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 7 grudnia 2024, 00 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Europy i obszarów przyległych

głęboki niż namiesza w pogodzie
Aktywny i głęboki niż

Wiatr spowoduje poważne szkody i przerwy w dostawach prądu oraz opóźnienia na lotniskach

Dziś przez Polskę wędruje płytki ośrodek niżowy z ulegającym frontolizie frontem okluzji. W zasięgu tego frontu występują jeszcze słabnące opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na peryferiach zachodniej części Europy zaznaczać zaczyna się niż atlantycki o imieniu Xaveria. Centrum niżu przemieści się przez Wielką Brytanię, Morze Północne i potem Kraje Beneluksu oraz Francję, gdzie nad lądem niż zacznie się wypełniać. Co ważne śnieżyce wystąpią nie tylko miejscami w rejonach górskich na Wyspach Brytyjskich, ale także w krajach alpejskich, gdzie nastąpi silne załamanie pogody i groźne śnieżyce. Pogoda będzie więc stanowić w wielu krajach istotne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Stanowić ma też spore zagrożenie do bezpiecznego wykonywania operacji lotniczych w Wielkiej Brytanii.

Polecamy: Atak zimy w części Polski

Prognozowane porywy wiatru na 7 grudnia 2024, 00 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Europy i obszarów przyległych

wichury i dynamiczna pogoda
Wichury i niebezpieczna pogoda w Europie

Co ważne, to właśnie kulminacyjna fala wichury na zachodzie Europy przed nami. Groźnie będzie szczególnie w nocy z 6/7 grudnia 2024 r., ale także na początku weekendu, a więc w sobotę. Wichury zaznaczą się na Wyspach Brytyjskich, Morzu Północnym, ale także w Krajach Beneluksu, Francji, sięgając nawet po rejony górskie Półwyspu Iberyjskiego. Modele zakładają, że porywy wiatru w tych regionach przekroczą 72-150 km/h. Jednak największe podmuchy wiatru stacje meteorologiczne zmierzą na Wyspach Brytyjskich. Silny wiatr w formie wichury powodować ma wiatrołomy, przerwy w dostawach prądu, ale także zagrozi bezpiecznym operacjom startów i lądowań samolotów. Utrudniona może być też żegluga morska. Wichura uszkadzać i zrywać może także dachy. Sobota będzie niebezpiecznie wietrzna na zachodzie Starego Kontynentu.

Prognozowane porywy wiatru na 7 grudnia 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

wichury i groźna pogoda w Europie
Wichury i groźna pogoda w Europie

Groźna pogoda i silny wiatr

Na szczęście w Polsce nie przewidujemy w kolejnych dniach tak silnych wichur. Warunki atmosferyczne charakterystyczne będą do końca tygodnia dla przedzimia. Zimowo zrobi się na moment w południowej części naszego kraju na początku nowego tygodnia. Noce i poranki będą z częstym mrozem. W kolejnych dniach spływ chłodnego powietrza da warunki do uformowania się niżu genueńskiego nad wodami Morza Śródziemnego. Około 9-10 grudnia 2024 r. śnieg spadnie w pasie dzielnic południowych. Potem na kilka dni znajdziemy się pod wpływem silnego wyżu z rejonu Wysp Brytyjskich, ale w drugiej części miesiąca ruszy silna cyrkulacja strefowa atmosfery.

Prognozowane porywy wiatru wyrażone w km/h na 7 grudnia 2024, 12 UTC dla zachodniej, północno zachodniej części Europy według modelu ECMWF HRES 0.1

groźna pogoda w Europie
Wichury silne na zachodzie w sobotę

Prognozowane porywy wiatru na okres od 6.12.2024 r. 12Z do 9.12.204 r. 03 UTC według modelu GFS

wichury i groźna pogoda w Europie
Wichury i dynamiczna pogoda na zachodzie, północnym zachodzie Europy

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, ogimet.com