Europa wkroczyła w okres zachodniej cyrkulacji powietrza. W związku z tym docierają do nas kolejne niże atlantyckie. Praktycznie z każdym z tych niżów wiąże się załamanie pogody. Silniejsze lub łagodniejsze, jednak z przejściem każdego z niżów z zachodu wiążą się ulewy i silny wiatr w wielu regionach Europy. W dzisiejszym wpisie popatrzymy, jak wyglądało będzie to w ostatnich dniach września i na początku października.
Załamanie pogody w Europie. Uderzają kolejne niże atlantyckie
Na początek popatrzmy, dlaczego załamanie pogody pojawi się w Europie. Od pewnego czasu zaczynam zaznaczać w prognozach, że w tym tygodniu weszliśmy w okres zachodniej cyrkulacji powietrza.
Powyżej mapa baryczna Europy na czwartek 26 września. Sytuacja książkowo obrazuje zachodnią cyrkulację powietrza. Pierwszy niż odsuwa się na północny wschód i północ,. Jego miejsce, w rejonie Wysp Brytyjskich zajmuje kolejny ośrodek niskiego ciśnienia z zachodu. Jest to niż dość głęboki. Ciśnienie w jego centrum spadnie poniżej 990 hPa. Oznacza to dużą różnicę ciśnienia na kontynencie (stąd też wichura, która w czwartek dotknie również Polski). Jednak nadciągający z zachodu niż to nie tylko silny wiatr. Cyklon przyniesie również załamanie pogody w całej Europie Zachodniej. Jego skutki odczujemy również w Polsce, o czym za chwilę. Zacznijmy od Europy.
Załamanie pogody przyniesie silne wichury oraz ulewy w wielu regionach kontynentu
Wiatr podczas najbliższej doby na zachodzie kontynentu wiać może z prędkością przekraczającą 120 km/h.
Najsilniej wiało będzie w najbliższych godzinach i dniach w pasie od północnej Hiszpanii, przez Francję, kraje Beneluksu, po Bałtyk. Tutaj wiatr znacznie przekraczał będzie prędkość 100 km/h. Jednak wichura to nie jedyny skutek przechodzącego przez kraj załamanie pogody. Patrząc na mapę synoptyczną z początku dzisiejszej prognozy widzimy, że z niżem związane są systemy frontów atmosferycznych. Przyniesie to oczywiście spadki temperatury na kontynencie. Jednak fronty przyniosą przede wszystkim znaczne opady deszczu i burze.
Już w środę najwięcej opadów deszczu w pasie od północnej Hiszpanii, po północne Niemcy. Warto dodać, że poprzedni niż, który jest już nad Skandynawią, przynosi w północnej Europie liczne i coraz bardziej intensywne śnieżyce. W czwartek załamanie pogody jeszcze pogłębi się, a najmocniej padało będzie na obszarze Francji i Niemiec. Mnóstwo opadów w Europie pojawi się również w piątek i w weekend. O tym, jak silne będą ulewy w najbliższym czasie niech świadczy poniższa mapa.
Na mapie widać sumy opadowe dla Europy za okres od środy do przyszłego poniedziałku. Widzimy, że najwięcej deszczu w najbliższych dniach spadnie na zachodzie kontynentu. Lokalnie będzie to ponad 200 litrów wody na metr kwadratowy, a to już bardzo dużo.
Dynamiczna pogoda w Polsce w kolejnych dniach
Wiemy już, że za nadchodzące do Europy załamanie pogody odpowiadał będzie niż atlantycki. Już kolejny, ponieważ znajdujemy się pod wpływem zachodniej cyrkulacji powietrza. Powyżej opisałem również, że niż przyniesie silną wichurę oraz ulewy w Europie Zachodniej. Sprawdźmy teraz jak ośrodek niskiego ciśnienia wpłynie na pogodę w naszym kraju.
Zacznijmy od wiatru. Ten nasilał będzie się nad Polską już w środę. Strefa silnego wiatru nasuwać będzie się nad Polskę z północnego zachodu. W czwartek wichura obejmie już cały kraj, a na południu, na obszarach podgórskich wiać będzie z prędkością nawet do 100 km/h. Silny wiatr utrzyma się w Polsce również w piątek, by w weekend powoli tracić na sile i ograniczać się do regionów północnych. Jak na tak silne załamanie pogody na zachodzie kontynentu, w Polsce opadów wcale nie będzie zbyt wiele. Silniejsze opady (nawet burze) w czwartek możliwe w północnej połowie kraju. W piątek z kolei większe szanse na opady w południowej połowie Polski. Na południowym wschodzie możliwe są burze. Podobnie jak w sobotę. W niedzielę pogoda nad Polską powinna zacząć się poprawiać.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie