Silny antycyklon o imieniu „ULF” przejmuje stery nad pogodą w Polsce. W weekend nawet 24°C

Po kilkudniowym okresie z chłodniejszą aurą, ponownie do Polski napłyną cieplejsze masy powietrza. Sprzyjać będzie temu specyficzny rozkład pola ciśnienia na kontynencie europejskim. Na północny-zachód od naszego kraju rozciągać będzie się w dalszym ciągu górna zatoka niżowa, natomiast w rejonie Morza Czarnego ulokuje się centrum antycyklonu „ULF”. W takiej sytuacji przepływ zostanie ustanowiony na południowo-zachodni. Czeka nas bardzo ciepła końcówka tygodnia, w niedzielę pogodę zacznie psuć stopniowo nasuwający się front chłodny.

W tym roku na wysokie temperatury nie mamy co na narzekać. Wygląda na to, że czeka nas bardzo ciepły weekend. Temperaturami miejscami wzrośnie powyżej 20°C.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na dzień 5.10.2018 r. godzina 12 UTC

Cieplej już od piątku

Już w piątek zrobi się zauważalnie cieplej. Na pogodę wpływać będzie silny wyż o imieniu „ULF” z  centrum w rejonie Morza Czarnego. Na północy kontynentu europejskiego obecny będzie rozległy wieloośrodkowy niż, który w perspektywie kilku najbliższych dni przyniesie pogorszenie pogody. Z południowego-zachodu, zachodu Starego Kontynentu zacznie się napływ cieplejszego powietrza polarno-morskiego, zwłaszcza w drugiej części dnia.

Ryciny dla poziomu 850 hPa (1550 m.n.p.g) na piątkowy dzień ukazujący proces napływu coraz cieplejszego powietrza do Polski

Nie przewiduje się wystąpienia opadów atmosferycznych na obszarze całej Polski. Na ogół zachmurzenie niewielkie do umiarkowanego.

Spodziewane wartości maksymalnej temperatury powietrza na 2 m n.p.g w piątkowy dzień. Na południowym-zachodzie możliwe 20°C

Sobota z idealną aurą

Stabilny antycyklon ze wschodniej Europy zapewni mieszkańcom Polski przyjemny weekend. Na przeważającym obszarze Polski będzie ponad 20°C. Szczególnie ciepło w okolicach 23°C – 24°C w pasie dzielnic południowych i częściowo zachodnich. Nigdzie nie będzie padać.

Spodziewane maksymalne temperatury według GFS’a w sobotę na 2 m

Niedziela ze stopniowym pogorszeniem pogody

W niedzielę od północnego-zachodu zacznie wkraczać front chłodny, rozpocznie się stopniowa wymiana mas powietrza. Przeważający obszar kraju cieszyć będzie się jeszcze przyjemną aurę. Początkowo strefa frontowa zacznie psuć pogodę w północnych dzielnicach Polski. Wygląda na to, że na początku przyszłego tygodnia ponownie znajdziemy się w dużo chłodniejszych masach powietrza.

Temperatura na niedzielę

s