20 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Silny atak zimy na wschodzie USA. Zimowe warunki potrwają wiele dni

Atak zimy w USA

Polska wschodnia czeka na nadchodzące opady śniegu, które dadzą nam choćby namiastkę pamiętnych zim z naszego dzieciństwa. Tymczasem na silny atak zimy przygotowują się mieszkańcy wschodnich regionów USA.

Sytuacja pogodowa nad Ameryką Północną zacznie zmieniać się z końcem listopada. W zachodniej części kontynentu rozwinie się blokada, co zawsze związane jest z silniejszym spływem chłodu w głąb kontynentu. Już od poniedziałku bardzo chłodne masy powietrza pojawią się nad Wielkimi Jeziorami.

Ochłodzenie w USA

Z każdym dniem na początku grudnia bardzo zimne masy powietrza spływały będą dalej, wzdłuż wschodniego wybrzeża USA. Prognozuje się, że obecne uderzenie zimna będzie bardzo znaczące, a chłód dotrze aż do Alabamy,, Georgii i północnej Florydy. Zanim jednak to nastąpi do środkowo atlantyckiej części wschodniego wybrzeża nasunie się strefa wilgotnego i chwiejnego powietrza.

Taka sytuacja skutkować może bardzo trudnymi warunkami pogodowymi w pierwszych dniach grudnia na wschodzie Stanów Zjednoczonych. W wielu miejscach dojść może na początku przyszłego tygodnia do rozwoju burz śnieżnych. Zjawiska te mogą przynosić nie tylko silne opady śniegu, ale również opady deszczu lodowego, co byłoby szczególnie groźne dla mieszkańców regionów wschodnich. Prognozuje się, że pierwsze burze, w tym burze śnieżne pojawią się od poniedziałku na południowym wschodzie, a kolejnych dniach nadchodzącego tygodnia niebezpieczna pogoda postępowała będzie wzdłuż wschodniego wybrzeża na północ.

Anomalia temperatury

To z jak silnym spływem chłodu na południowy wschód mamy do czynienia świadczy mapa anomalii temperatury na początek nadchodzącego tygodnia. W wielu regionach na południowym wschodzie będzie po ponad 20 stopni Fahrenheita chłodniej niż norma długoletnia. Uderzenie chłodu odczują również mieszkańcy części centralnych stanów USA, jednak tutaj spadki temperatur nie będą aż tak znaczące. Zimowy incydent na wschodzie i południowym wschodzie USA potrwa przez cały pierwszy tydzień grudnia.