20 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Silny atak zimy na znacznym obszarze

Atak zimy

Pogoda w pierwszych dniach nowego roku uspokoiła się, ale końcówka grudnia była bardzo dynamiczna w pogodzie. Wiele regionów Europy zmagało się z załamaniem pogody. Atak zimy w wielu regionach naszego kontynentu przyniósł potężne ilości śniegu. Zdarzyły się również burze. Przeszło nawet tornado.

Śnieżny front wędrował przez Europę

Dynamiczny, śnieżny niż przechodził w końcówce roku w pasie od Wielkiej Brytanii, przez Francję, Niemcy po Bałkany. i północną Afrykę. Przyniósł on dużo opadów śniegu. W wielu regionach wystąpiły utrudnienia związane z atakiem zimy.

Zacznijmy od regionów północnych. Silne śnieżyce wystąpiły w Szwecji. W wielu regionach przybyło kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt centymetrów świeżego śniegu. Śnieg spadł również na południu Niemiec. Na nizinach krajobrazy zabieliły się, a w niemieckich górach leży kilkadziesiąt centymetrów białego puchu.

Dynamiczna pogoda we Francji. Przeszły śnieżyce. Pojawiła się trąba powietrzna

Bardzo dynamiczna pogoda panowała również pod koniec roku we Francji. 28 grudnia w skutek dość dynamicznej burzy adwekcyjnej przez miejscowość Touvois przeszła trąba powietrzna. Wir o sile nawet EF2 dokonał sporych zniszczeń. Połamane zostały drzewa, uszkodzeniom uległy zabudowania gospodarcze.

Ciekawostką są dość obfite opady śniegu na francuskiej Korsyce. Na poniższym filmie widać, że przybyło tam nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

Deep snow in Aiguilles de Bavella, Corsica island, France today, Jan 1st. Thanks to Александр Тонкий for the report – posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Piątek, 1 stycznia 2021

Śnieżny front powędrował dalej na południe. Zimowe krajobrazy pojawiły się między innymi na Słowacji, Węgrzech, czy w Rumunii. Jednak prawdziwym zaskoczeniem był fakt, że śnieg spadł nawet w Algierii. Były to dość silne opady śniegu. Pokrywa śnieżna lokalnie w Algierii wzrosła do kilkudziesięciu centymetrów świeżego śniegu.