Silny mróz zbliża się do Europy. Wiemy, gdzie temperatura spada poniżej -40°C. Sprawdzamy, kiedy w Polsce możliwe są przymrozki i śnieg

Silny mróz zbliżać będzie się z każdym tygodniem do Europy. Wiemy, gdzie już na początku listopada temperatura spada poniżej -40°C. Sprawdzamy, kiedy w Polsce pojawią się potencjalne przymrozki oraz śnieg.

Na początku listopada 2022 cieplej niż zazwyczaj o tej porze roku w Polsce. Są jednak regiony na Świecie, gdzie występuje silny mróz

Początek listopada przynosi w Polsce umiarkowane temperatury. Zazwyczaj średnia dobowa temperatura powietrza jest powyżej normy wieloletniej. Za pierwsze 3 dni listopada w kraju, średnia obszarowa anomalia temperatury jest ponad 4°C powyżej normy. Są jednak obszary w Polsce, gdzie średnia dobowa za okres od 1.11.2022 do 3.11.2022 jest 6°C powyżej normy klimatologicznej.

Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.11.2022 do 3.11.2022, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020 dla Polski

Zgodnie z naszymi prognozami z ostatnich dni pierwsza dekada listopada zapisze się jako ciepła, a w wielu regionach bardzo ciepła. Średnia obszarowa anomalia miesięczna za pierwszą dekadę 11 miesiąca roku wyniesie około 3°C. Będą jednak obszary, gdzie odchylenie sięgnie ponad 4°C.

Prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.11.2022 do 10.11.2022 według modelu ECMWF, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020

Anomalia dobowa na ogół powyżej normy w Polsce

Zwróćmy również uwagę na dobowe anomalia temperatury, mając na uwadze najnowszy okres referencyjny 1991-2020. Widzimy wyraźnie, że do końca 1 dekady listopada nie mamy szans na trwałą zimę w Polsce. Temperatura zazwyczaj będzie powyżej normy. Chłodniej zrobi się na moment w niedzielę. Kiedy to w wielu regionach temperatura może być w normie, bądź nieznacznie poniżej normy tuż za frontem. Przyszły tydzień zapowiada się praktycznie w całym kraju z wartościami o nawet 3°C/6°C powyżej normy. Widzimy, że utrzymuje się na ogół podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 4.11.2022 do 10.11.2022, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020 dla Polski

Sprawdzimy teraz, gdzie na świecie występuje silny mróz oraz kiedy do Polski mogą dotrzeć znacznie chłodniejsze niż zazwyczaj masy powietrza. Będziemy próbowali także przewidzieć, kiedy mogą wystąpić większe przymrozki w kraju.

Aura na początku listopada w Polsce jest łaskawa. Nieliczne przymrozki wystąpiły w nocy z 2/3 listopada przy gruncie oraz na wysokości pomiarowej 2 metrów, w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. Natomiast podczas ubiegłej nocy przymrozki zgodnie z prognozami pojawiły się we wschodniej połowie. Najchłodniejszą stacją okazał się Białystok, gdzie przy gruncie zmierzono -5°C, na tej samej stacji pierwszego rzędu, na wysokości 2 metrów w klatce meteorologicznej odnotowano -1,1°C. Przymrozki pojawiły się także na wschodnim i południowym Mazowszu oraz miejscami na Lubelszczyźnie.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy z czwartku na piątek na obszarze Polski

silne przymrozki ubiegłej nocy
Silny mróz nie wystąpił, ale dzień przymrozkowy na wschodzie odnotowano w nocy z 3/4 listopada 2022

Temperatura minimalna w klatkach meteorologicznych w nocy z 3/4 listopada 2022 w Polsce na stacjach IMGW-PIB

przymrozek w białymstoku, lecz silnego mrozu nie było
Temperatura minimalna na 2 metrach z przymrozek w klatce meteo na 2 metrach

Silny mróz w kolejnych tygodniach zacznie obejmować kolejne regiony półkuli północnej

Nieuniknione jest postępujące ochłodzenie w kolejnych tygodniach listopada na półkuli północnej. Już teraz silny mróz w Azji występuje, co tej porze roku nie jest zjawiskiem nadzwyczajnym. O tej porze roku półkula północna wychładza się, natomiast południowa ogrzewa. Trend ten zmieni się dopiero w marcu, kiedy to na naszej półkuli rozpocznie się wiosna. Na wschodzie Federacji Rosyjskiej są miejsca, gdzie obserwujemy w depeszach synoptycznych temperatury poniżej -40°C. W kolejnych tygodniach silny mróz będzie występował szczególnie na północy i północnym wschodzie Rosji. Duże spadki temperatury mają również występować na obszarze Kanady, sięgną one również częściowo północno zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

Silny mróz w prognozach utrzymany. Prognozowana minimalna temperatura powietrza według modelu GFS na 10 dni dla Azji oraz części Europy

silny mróz w Azji
Azja zmaga się z silny mrozem, ale nie jest to nic nadzwyczajnego o tej porze roku

Silny mróz w Azji. Prognozowana średnia dobowa temperatura na 10 dni według modelu GFS

silny mróz w Azji
silny mróz w wielu regionach Świata

Dwucyfrowy mróz zwłaszcza na Antarktydzie oraz w Rosji i Kanadzie

Powyższe mapy ukazują nam orientacyjny zasięg mrozu i przymrozków. W Polsce lokalne przymrozki mogą zdarzyć się również w ten weekend. Szczególnie nocami w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń po przejściu strefy pofalowanego frontu atmosferycznego, która przyniesie załamanie pogody rozpoczynające się już w piątek. Należy dodać, grafika powyżej przedstawia nam dobrze obszary, gdzie silny mróz z pewnością utrzyma się dłuższy czas. Jednak z uwagi na słabą znajomość warunków lokalnych, obszarów przejaśnień i rozpogodzeń, miejscami na wyżej ukazanych regionach może być chłodniej, niż prognozuje nam to amerykański model GFS. W naszych szerokościach geograficznych trwałej zimy do połowy listopada nie będzie. Zdarzą się jednostkowe przypadki z nocnymi i porannymi przymrozkami w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń, ale nie będą to długie i częste okresy.

Silny mróz. Minimalna temperatura na Świecie w ciągu minionych 24 godzin. Dane pochodzą z platformy Ogimet

silny mróz na świecie
Silny mróz w wielu miejscach na półkuli północnej

Doskonale widzimy, że najniższe wartości o tej porze roku są notowane na Antarktydzie, gdzie tak niskie wartości nie są żadnym zaskoczeniem. Bardzo zimno na półkuli północnej jest w głębi Rosji. Są miejsca na terenie Federacji Rosyjskiej, gdzie od pewnego czasu temperatura spada poniżej -40°C. Silny mróz daje się we znaki również na obszarze Kanady, gdzie temperatura na wysokości 2 metrów potrafi spaść poniżej -30°C. Z każdym kolejnym tygodniem spadki temperatury na półkuli północnej będą coraz większe i silny mróz ma się rozszerzać na kolejne kraje.

Polsce nie grozi silny mróz. Będzie zazwyczaj cieplej niż jest zwykle o tej porze roku

Uspokajamy jednak, że nie grożą nam w kolejnych tygodniach, a nawet miesiącach tak silne i długotrwałe spadki temperatury. Do połowy listopada Polska pozostanie na ogół w umiarkowanie ciepłych, a czasem bardzo ciepłych masach powietrza jak na 11 miesiąc roku. Do połowy listopada ujemne temperatury będą występować szczególnie na obszarze północnej Skandynawii, ale także w Alpach. Obszar istotnych spadków temperatury rozprzestrzeniać ma się z każdym kolejnym tygodniem w kierunku zachodniej części Rosji. W okolicach połowy listopada mróz będzie zdarzać się także w europejskiej części Rosji. Możliwe są epizody z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem z uwagi na mocne obniżenie się izotermy zero i okresowe nałożenie się na to stref wilgoci.

Przynajmniej do połowy listopada nie powinno być ataku zimy w Polsce

Wszystkie wiodące modele numeryczne jasno sygnalizują, że zimy w Polsce nie będzie przynajmniej do 15 listopada 2022. Średnia dobowa anomalia temperatury powinna być powyżej normy wieloletniej. Czasem w obszarach potencjalnych przejaśnień i rozpogodzeń, w warunkach słabego wiatru i długiej listopadowej nocy będą dogodne warunki do silnego radiacyjnego wypromieniowania ciepła z gruntu. Dlatego też lokalne przymrozki mogą występować w wielu regionach naszego kraju. Jednak co należy podkreślić nie będą to zjawiska częste i mocno rozległe obszarowo. Czasem przejdą fronty atmosferyczne, które nie okażą się zbytnio aktywne. Najsilniej popada w okresie od 4.11.2022 do 6.11.2022, kiedy to nad Polską znajdzie się pofalowany front atmosferyczny z płytkim niżem, o którym to pisaliśmy w ostatnim wpisie na łamach naszego portalu.

Najcieplejszy październik za nami. Listopad może również zapisać się jako ciepły bez silnych mrozów w Polsce

Do połowy listopada w Polsce nie widać drastycznego i długiego ochłodzenia, ale wartości na termometrach będą zauważalnie niższe niż w rekordowo ciepłym październiku, który okazał się najcieplejszym 10 miesiącem roku w XXI wieku. Był to drugi najcieplejszy w historii pomiarów październik na ziemiach polskich od 1951 roku. Nie grożą nam również już dni gorące. Na termometrach będzie przeważnie od 6°C do 16°C. Najcieplej ma być w pasie dzielnic południowych i zachodnich, natomiast najchłodniej będzie na północnym wschodzie.

Prognozowane orientacyjnie maksymalne temperatury na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych

silny mróz nie grozi Polsce
Silny mróz nie grozi Polsce. Do połowy listopada będzie cieplej niż zazwyczaj

Prawdopodobnie dłuższe i głębsze ochłodzenia, pojawią się w okolicach drugiej połowy listopada. Pierwsza część mijającego miesiąca powinna zapisać się jako ciepła. Niewykluczone, że to właśnie po 15 listopada wzrośnie prawdopodobieństwo zimowych opadów. Jednak wszystkie wiodące modele numeryczne sugerują ciepły ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni. Wygląda więc na to, że jeśli zima pojawi się w listopadzie, to tylko w epizodach. Okresami może wzrosnąć dynamika w związku z aktywną cyrkulacją strefową, czasem mogą pojawić się także układy wyżowe, które przybiorą formę wałów wysokiego ciśnienia. Na ogół w kolejnych tygodniach będzie cieplej niż zazwyczaj o tej porze roku w Polsce. Adwekcje chłodu i potencjalne opady śniegu będą tylko w epizodach. Prognozy numeryczne śledzimy z dużą uwagą i o wszelkich zmianach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem, aby nic Was nie zaskoczyło.

Fanipogody.pl