Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Backbuilding Storms

Określenie backbuilding storms jest zwrotem bardzo konkretnym, używanym w środowisku łowców burz i groźnych zjawisk pogodowych. Burze najczęściej propagują w swej przedniej części. Związane jest to z prądem wstępującym i „zasilaniem” burzy wilgocią z dolnych partii troposfery. Jednak czasem zdarza się tak, że burza „dobudowuję się” w swej tylnej części. W takim wypadku mówimy właśnie o backbuilding storms.

Backbuilding storms
Backbuilding storms – dobudowywanie sie burzy

Zjawisko to dość dobrze widać na powyżej fotografii. Główna burza znajduje się w jej lewej części. Za burzą dość dynamicznie dochodzi do rozwoju i piętrzenia się kolejnych chmur kłębiastych. Prawdopodobnie po kilkunastu minutach za burzą główną powstały kolejne komórki burzowe.

Backbuilding storms to zjawisko dość groźne z tego względu, że doprowadza częśto do powstania tzw. układów training storms, czyli wielu burz przechodzących po sobie nad jednym obszarem. Przy mocno uwodnionej troposferze, gdy burze niosą ze sobą nawalne opady deszczu może doprowadzać to do znaczących sum opadowych nad jednym obszarem. Zjawisko backbuilding storms jest zjawiskiem lokalnym i dynamicznym. Nie da się go przewidzieć w prognozach pogody nawet na kilka godzin przed wystąpieniem zjawisk burzowych w regionie.