Czym jest burza? Gdzie obecnie przechodzą burze i jak je prognozować? Pisać można o tym całe książki, jednak postaram się opisać te zjawiska w miarę zwięźle w poniższym wpisie. Pamiętajcie, że gdzie jest burza zawsze sprawdzić możecie w naszym radarze burz i opadów.
Czym jest burza? Jak powstaje?
Aby móc pisać o burzy musimy cofnąć się w czasie o kilkadziesiąt minut od pierwszych wyładowań atmosferycznych generowanych przez chmurę burzową. Gdy cząstka powietrza osiągnie tzw. poziom kondensacji, przekształca się w parę wodną i w takiej postaci wypychana jest dalej ku górze. Zjawisko to nazywane jest konwekcją, czyli pionowym ruchem wznoszącym powietrza. Bez konwekcji nie powstałaby żadna burza, gdyż do jej wystąpienia potrzebne jest bardzo duże wypiętrzenie chmury. Zanim powstanie wysoko wypiętrzona chmura burzowa Cumulonimbus, obserwujemy dużo niższą chmurę kłębiastą Cumulus. Ta poprzez zjawisko konwekcji bardzo szybko wypiętrza się ku górze i przechodząc fazy przejściowe (np. Cumulu Calvus) w sprzyjających warunkach osiąga postać Cumulonimbusa. Chmury burzowe wypiętrzają się na wysokość nawet kilkunastu kilometrów wysokości. Na tym poziomie osiągają one poziom równowagi. Na tej wysokości chmura nie rozbudowuje się już w pionie, a raczej „rozlewa” na boki tworząc charakterystyczne kowadło burzowe. Sprawdzaj najnowsze prognozy pogody na stronie głównej portalu
Jak burza generuje wyładowania atmosferyczne?
Aby mówić o pełnoprawnej burzy, chmura kłębiasta musi generować wyładowania atmosferyczne. Często zadajecie nam pytanie jak takie wyładowanie powstaje. Otóż jest to zjawisko elektryczne, polegające na neutralizacji ładunków elektrostatycznych. Brzmi zbyt naukowo? Już śpieszę z wyjaśnieniami. W chmurze burzowej aż wrze. Wewnątrz chmury gromadzą się znaczne ilości wody w postaci stałej, jak drobinki lodu, czy krupa śnieżna. Na drobinkach tych gromadzą się ładunki elektryczne. Kryształki lodu, czy krupy ciągle się w chmurze „mijają” elektryzując się wzajemnie. W pewnym momencie w chmurze znajduje się tak silny ładunek elektryczny, że musi zostać zneutralizowany poprzez jego wyrównanie. Takie wyrównanie ładunku to nic innego właśnie jak wyładowanie atmosferyczne będące niczym innym jak przekazaniem ładunków elektrycznych. Wyładowanie atmosferyczne mogą występować zarówno wewnątrz chmury, jak i na linii chmura burzowa – Ziemia.
Z naszej perspektywy, czyli łowców burz i fotografów piorunów najbardziej efektownym typem wyładowania jest oczywiście wyładowanie doziemne. Wygląda ono pięknie i efektownie, jednak przekazuje ono olbrzymie ilości energii i jest wielkim zagrożeniem dla życia i zdrowia człowiek. Stąd zawsze apelujemy o ostrożność podczas burzy.