Overshooting top

Jest to określenie ściśle związane ze zjawiskiem burzowym. Overshooting top to potocznie nazywane „przebicie” wierzchołka chmury burzowej poprzez bardzo silny prąd wstępujący. Aby dobrze zrozumieć to zjawisko słów kilka o poziomie równowagi. Poziom równowagi jest to wysokość w atmosferze na jakiej wypychana ku górze cząstka wilgoci osiąga temperaturę równą otoczeniu. Oznacza to jednocześnie koniec dalszego wznoszenia cząstki wilgoci, czyli również szczyt chmury burzowej.

Szczyt chmury burzowej
Szczyt chmury burzowej

Powyżej zdjęcie chmury burzowej wykonane z samolotu. Doskonale widać tu, że chmura osiągnęła poziom równowagi (kilkanaście kilometrów nad powierzchnią ziemi). W skutek osiągnięcia poziomu równowagi chmura burzowa „rozlewa się” w poziomie tworząc charakterystyczny ksztłat „kowadła” (Incus). Overshooting top to zjawisko „przebicia” się cząstki powietrza przez poziom równowagi. W skutek czego nad szczytem chmury burzowej zaobserwować można charakterystyczne, dodatkowo „wypiętrzenia” ponad szczytem chmury. Zjawisko overshooting top (przebicie wierzchołka chmury burzowej) świadczy o bardzo silnych prądach wstępujących występujących w chmurze burzowej. Praktycznie zawsze jest to jednoznaczne z dużą intensywnością zjawisk niesionych przez komórkę burzową, w której zauważyć można overshooting top. Gdzie jest burza? Sprawdź to w naszym radarze burz.

Overshooting top nad chmurą burzową w Europie
Overshooting top na chmurą burzową. Źródło sat24.com

Powyżej przykład overshooting top w południowej części silnej, rozległej chmury burzowej nad Europą. Źródłem grafiki jest sat24.com. Wspominam o tym nie bez powodu, ponieważ widząc taki obraz na skanach satelitarnych możecie z łatwością rozpoznać, że dana burza jest naprawdę silna. Prawdopodobnie jest superkomórką burzową z silnym prądem wstępującym. Przebicie wierzchołka chmury burzowej obserwujemy również w rozległych, dobrze zorganizowanych układach MCS. Praktycznie zawsze oznacza, że obserwowana na radarze burza jest bardzo groźnym zjawiskiem. Jeśli podobał Ci się ten wpis zapraszamy na więcej informacji i prognoz pogody na stronie głównej portalu.