Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Śnieżyca

W zimie bardzo często wyszukiwanym w internecie zwrotem jest śnieżyca. Zjawisko to jest niczym innym niż silną strefą opadów, które przechodząc w warunkach ujemnych temperatur przynoszą intensywne opady śniegu. W Polsce najsilniejsze śnieżyce związane są z niżami pochodzenia śródziemnomorskiego.

Czym jest śnieżyca?

Tak jak wspomniałem we wstępie, śnieżyca to strefa intensywnych opadów śniegu. Zjawisko to utrzymuje się w danym regionie przez wiele godzin przynosząc zauważalny, często znaczny przyrost pokrywy śnieżnej.

Śnieżyca nad Polską
Śnieżyca nad Polską

Powyżej przykład typowy dla okresu zimowego w naszym kraju. Z południa Europy nad południowo wschodnią Polskę dotarł aktywny, zasobny w wilgoć niż. Ze względu na formowanie się na północy Włoch niż taki potocznie nazywamy niżem genueńskim. Prognozy pogody mają często problem z określeniem dokładnej trajektorii wędrówki niżu, stąd do ostatnich godzin nie do końca jesteśmy w stanie określić dokładnego obszaru przez który przejdzie śnieżyca. Oczywiście intensywne opady śniegu przynieść mogą również fronty atmosferyczne z zachodu lub „nurkują” niże z północy kontynentu. Jednak to opady związane z niżami genueńskimi są w Polsce najbardziej spektakularne.

Śnieżyca wielkoskalowa, a konwekcyjna

Powyżej opisałem zjawisko intensywnych opadów śniegu związanych z niżami. Warto wiedzieć, że śnieżyca związana może być również z konwekcją w chłodnych masach powietrza lub przykładowo z efektem jeziora na północy Polski. Podczas gdy najbardziej wydajne opadowo niże przybywają do nas z południa Europy, tak zdarza się, że z północy napływa arktyczne, chłodne, lecz chwiejne powietrze. W takim wypadku dochodzi często do rozwoju konwekcji. Podczas gdy burze w zimie nie są bardzo aktywne elektrycznie, potrafią przynosić intensywne opady śniegu. Mają one charakter lokalny i w takim wypadku piszemy, że przez region przechodzi śnieżyca konwekcyjna. Opady śniegu występują na dość małym obszarze, jednak mogą przybierać bardzo intensywny charakter. Zjawisko takie ładnie widać na radarze opadów w postaci małych, rozproszonych komórek opadowych.