Tail cloud (chmura ogonowa)

Tail cloud zwana również chmurą ogonową jest chmurą towarzyszącą bardzo silnym superkomórkom burzowym. Tail cloud można rzec, że jest częścią chmury stropowej. Dokładnie jej końcówką (ogonem). Zjawisko to doskonale widać na poniższym zdjęciu Arka obrazującym superkomórkę burzową w okolicach Lublina.

burze superkomorkowe
Tail cloud pod chmura burzową

Na powyższej fotografii doskonale widać chmurę stropową pod prądem wstępującym. W prawej części chmury stropowej widoczny jest właśnie tail cloud. Taki rodzaj chmury oznacza, że prądy wstępujące do burzy są bardzo gwałtowne. Pojawienie się chmury ogonowej oznaczać może najgroźniejsze zjawiska burzowe, w tym zejście trąby powietrznej. Sprawdzaj położenie komórek burzowych, w naszym radarze burz i opadów na stronie.

Tail cloud łączy chmurę stropową ze strefą opadów (to również widać na powyższym zdjęciu). Jest to nic innego jak skondensowana wilgoć, która z bardzo dużą gwałtownością zasysana jest w pierwszym kroku ku chmurze strofowej, a następnie do kolumny prądu wstępującego superkomórki burzowej. Jeśli obserwujesz tail cloud w zbliżającej się burzy bądź gotów na najgroźniejsze zjawiska burzowe, jak grad, bardzo silne uderzenia wiatru, a nawet wspominaną powyżej trąbę powietrzną. Jeśli podobał Ci się artykuł, zapraszamy na stronę główną portalu po najświeższe prognozy pogody dla Polski i Świata. Codziennie na stronie pojawia sie kilka nowych wpisów pogodowych.