Wichura

Każdy kto zna nasz portal wie, że czasem nadużywamy określenia wichura w tematyce naszych wpisów. Jednak jak spojrzymy na poniższą specyfikację i klasyfikację porywów wiatru, to może aż tak tych nadużyć nie ma. Zatem czym jest wichura?

Wichura to określenie bardzo silnego wiatru na danym obszarze

Aby dobrze wytłumaczyć znaczenie i użycie słowa będącego bohaterem tego wpisu należy zapoznać się z klasyfikacją siły wiatru. O wietrze gwałtownym piszemy wówczas, gdy jego prędkość mieści się w przedziale 60-75 km/h. Wichura występuje wtedy, gdy siła wiatru mieści się w przedziale 75-90 km/h. Od 90 do 105 km/h to już wichura silna. Przy prędkości wiatru od 105 do 120 km/h mówimy już o wichurze gwałtownej. Gdy wiatr osiąga prędkość przekraczająca 120 km/h mówimy o wietrze huraganowym.

Wichura w prognozach na zachód od Europy
Wichura w prognozach na zachód od Europy

Jak się okazuje, wedle powyższej klasyfikacji wcale z nadużywaniem słowa wichura nie przesadzamy. Zawsze używamy go w przypadku, gdy siła wiatru w regionie przekraczać będzie 70 km/h.

Od pewnego czasu siłę wiatru oraz to, w jakim regionie występuje wichura śledzić możecie w naszej zakładce z radarem burz i opadów. To przydatne narzędzie na co dzień. Pozwala orientować się na bieżąco gdzie pogoda w Polsce jest groźna.