Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza jest miarą zawartości pary wodnej w powietrzu atmosferycznych. Wilgotność jest bardzo ważnym aspektem procesów pogodowych zachodzących w atmosferze. Parametr ten wpływa między innymi na takie procesy jak wymiana ciepła, czy powstawanie chmur oraz występowanie opadów atmosferycznych. Źródłem wilgoci w atmosferze jest parowanie z powierzchni wodnych, ale także choćby roślin, czy powierzchni wodnych. Wilgotność powietrza mierzymy higrometrem.

Wilgotność mierzymy higrometrem
Higrometr. Narzędzie do mierzenia wilgotności powietrza

Warto wiedzieć, że powietrze cieplejsze jest w stanie „pomieścić” więcej wilgoci niż powietrze chłodne. Wraz ze wzrostem temperatury zawartość wilgoci jaka może wystąpić w atmosferze rośnie w sposób logarytmiczny. Gorące masy powietrza są wstanie zawierać znacznie więcej wilgoci niż masy chłodne. Przewrotnie jednak przyjmuje się, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza, sama wilgotność powietrza spada, za to wraz z ochładzaniem się powietrza wilgotność powietrza rośnie. Cieple masy powietrza są wstanie pomieścić więcej wilgoci, jednak najczęściej sama wilgotność powietrza w wyższych temperaturach jest niższa niż przy temperaturach niższych.

Wilgotność, a zjawiska pogodowe

Wilgotność powietrza w przyzimnych partiach troposfery sprawdzamy w modelach pogodowych na mapach wilgotności względnej na wysokości 2m (2m AGL Relative Humidity). Im parametr ten jest wyższy, tym wyższa jest wilgotność powietrza, a co za tym idzie zawartość pary wodnej w powietrzu blisko powierzchni Ziemi. Jednak kluczowa dla zjawisk zachodzących w pogodzie jest wilgotność w wyższych partiach troposfery. Jest to jeden z kluczowych czynników wpływający choćby na powstawanie chmur, a następnie występowanie opadów. Na mapach pogodowych wilgotność w wyższych partiach troposfery sprawdzamy dla wysokości 500 i 850 hPa. Niska zawartość wilgoci we wspomnianych warstwach skutkuje często powstrzymaniem pionowego rozwoju chmur (choć są wyjątki).

Przy stabilnej równowadze troposfery wilgotność powietrza zmienia się o różnych porach doby. Najwięcej wilgoci w troposferze znajduje się w godzinach porannych. Przy niższych temperaturach (jesień) przy dużej zawartości wilgoci w dolnych partiach troposfery dochodzi do jej kondensacji. Stąd mgły, czy zachmurzenie piętra niskiego w godzinach porannych, w chłodne, wilgotne poranki. W dzień wilgotność powietrza spada, by znów wzrastać pod wieczór. W warunkach chwiejnej troposfery w godzinach popołudniowych często dochodzi do inicjacji zjawisk konwekcyjnych. Chmury kłębiaste generują intensywny opad, co przyczynia się do silnego wzrostu wilgotności nawet w środku dnia. Zapraszam na stronę główną portalu, gdzie najnowsze prognozy pogody i aktualności z kraju i za Świata.