Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Śmiertelne powodzie i groźne burze uderzyły w Europie. Kilka osób nie żyje. Ponad 200 mm deszczu w krótkim czasieŚmiertelne powodzie nawiedziły południowo zachodnią część Europy w pierwszy weekend września, pojawiły się również intensywne burze. Spadło ponad 200 mm deszczu w ciągu minionego weekendu, o czym świadczą raporty ze stacji meteorologicznych i doniesienia medialne.

Śmiertelne powodzie i duże straty w Hiszpanii po intensywnych ulewach

W miniony weekend, w części Hiszpanii obowiązywał najwyższy stopień zagrożenia przed burzami z gradem i silnymi ulewami. Władze Madrytu przekazały, że jest to niecodzienna anomalia i zalecały pozostanie mieszkańcom w domu, gdyż istniało realne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Deszcz, który spadł w nocy z niedzieli na poniedziałek, spowodował zawalenie się mostu dojazdowego do miasta Chozas de Canales w Toledo, prowincji szczególnie dotkniętej przez deszcze w Kastylii-La Manchy.

Źródła ze służby ratunkowej 112 poinformowały EFE, że służby porządkowe pracowały w okolicy, aby spróbować usunąć gruz i błoto pozostawione przez deszcz w Chozas de Canales, gminie liczącej około 3800 mieszkańców. W Kastylii-La Manchy od północy do 8 rano w poniedziałek odnotowano 219 incydentów spowodowanych deszczem, z czego 215 w prowincji Toledo. Buenache de Alarcón (Cuenca) zwróci się w poniedziałek o ogłoszenie strefy katastrofalnej z powodu szkód spowodowanych przez przez ulewy i silne burze w miniony weekend.

Burze, 2 września 2023 r. na południowym zachodzie Europy. Źródło: Burze.dzis.net

Burze i śmiertelne powodzie w Hiszpanii
Liczne burze i śmiertelne powodzie w Hiszpanii

Burze, 3 września 2023 nad Hiszpanią i Portugalią. Dane: Burze.dzis.net

burze i niebezpieczna pogoda
Burze i groźne powodzie

Ofiary śmiertelne powodzi

Burmistrz Buenache de Alarcón, Raquel Hortelano, potwierdziła, że w najbliższy poniedziałek odbędzie się sesja plenarna. Zostanie złożony wniosek o ogłoszenie gminy obszarem klęski żywiołowej po zniszczeniach spowodowanych przez niebezpieczną pogodę w ten weekend.

W ciągu zaledwie trzech kwadransów burze spowodowały niezliczone szkody, które są już oceniane przez firmy ubezpieczeniowe. Dwie osoby straciły życie w Aldea del Fresno po tym, jak samochód wpadł do rzeki Alberche. Dwie osoby zginęły dziś wczesnym rankiem, gdy pojazd, którym podróżowały, wpadł do rzeki Alberche w mieście Aldea del Fresno, jednym z miast najbardziej dotkniętych ulewnymi deszczami w ciągu ostatnich kilku godzin we Wspólnocie Madrytu.

W Aldea del Fresno wylew rzeki spowodował zerwanie dwóch mostów, w szczególności dojazdów z dróg M507 i M510. Regionalne zespoły ratunkowe pracowały w szczególności nad poszukiwaniem tych dwóch osób i pojazdu. Usługa 112 Wspólnoty Madrytu obsłużyła łącznie 1491 połączeń związanych z burzą Dana od godziny 14:00 w niedzielę do 7:00 w poniedziałek.

Weekend z trudnymi warunkami pogodowymi w Hiszpanii

Najtrudniejsza sytuacja była w sobotę w zachodniej i północnej części kraju. Doszło tam do gwałtownych powodzi.

Intensywne zjawiska burzowe pojawiły się w minionych dniach w rejonie wąwozu Gorgol w Aragonii, gdzie podczas schodzenia zginęło dwóch alpinistów. Byli to mieszkańcy Saragossy, stolicy regionu, w wieku 31 i 34 lat. Utonęli w wezbranych wodach płynących po dnie wąwozu.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Antycyklon Olenka zmieni diametralnie aurę w kolejnych dniach

Intensywne ulewy, które nawiedziły w weekend Hiszpanię skłoniły urzędników do zamknięcia linii kolejowych. Doszło także odwołania hiszpańskiej ligi piłki nożnej oraz nakazania mieszkańcom pozostania w domach.

Groźne burze i powodzie w Hiszpanii

Madrycka straż pożarna uczestniczyła w ponad 300 interwencjach w ciągu ostatnich 24 godzin z powodu szkód spowodowanych przez wodę.

Straż Pożarna Rady Miasta Madryt przeprowadziła ponad 300 interwencji w ciągu ostatnich 24 godzin, większość z nich z powodu szkód spowodowanych przez wodę – informacja przekazana przez Emergencias Madrid.

Śmiertelne powodzie w Hiszpanii i duże straty materialne

Jeśli chodzi o tereny wiejskie, Hortelano wskazał na straty w drzewach oliwnych, zbożach, winorośli i migdałach. „Dana zdewastowała również wszystko wokół nas” – powiedziała. Miasto w pełni odzyskało dostawy energii elektrycznej i częściowo wody, ponieważ burza Dana uszkodziła wiele rur. Rada miejska publicznie poprosiła o pomoc, zarówno wolontariuszy, jak i instytucje, aby poradzić sobie ze zniszczeniami.

Groźne powodzie i burze uderzyły w Hiszpanii

Śmiertelne powodzie. Trudna sytuacja w niektórych regionach Hiszpanii

Hortelano poinformował, że mieszkańcy wszystkich wiosek w okolicy przybyli już do Buenache de Alarcón. Otrzymali również wsparcie od Geacam, Ochrony Cywilnej, Diputación i pracowników pobliskich rad miejskich. Burmistrz ujawniła jednak, że wniosek o interwencję Wojskowej Jednostki Ratowniczej, który został rozpatrzony przez rząd Kastylii-La Manchy, został odrzucony. „Z zasobami, które nam dali, musimy sobie radzić” – ubolewała.

Dodatkowo przesunięty został krajowy mecz Atletico Madryt z Sevillą po pojawieniu się ostrzeżeń tamtejszej służby meteorologicznej i rekomendacji władz miejskich Madrytu.

Radni Elena i Vilagrà odwiedzą obszary Tarragony dotknięte przez burzę Dana.

Katalońska minister prezydencji Laura Vilagrà i kataloński minister spraw wewnętrznych Joan Ignasi Elena odwiedzą w poniedziałek rano obszary Tarragony dotknięte wczorajszymi ulewnymi deszczami.

śmiertelne powodzie w Hiszpanii
Śmiertelne powodzie w Hiszpanii, kilka osób nie żyje, straty są bardzo duże

Duże sumy opadowe w krótkim czasie spowodowały miejscami powodzie

Według rządu oboje radni spotkają się z burmistrzami miast najbardziej dotkniętych przez deszcze oraz z dowódcami zespołów ratowniczych i bezpieczeństwa pracujących na tym obszarze. Oczekuje się, że Vilagrà i Elena pojawią się w remizie strażackiej Amposta około godziny 11:00, a następnie odwiedzą okolicę, aby sprawdzić szkody spowodowane przez burzę Dana.

Śmiertelne powodzie spowodowały zniszczenia w Hiszpanii

Groźne powodzie w Hiszpanii – materiał wideo z niektórych regionów hiszpańskich

Ulewne deszcze i burze przyniosły 243 litry na metr kwadratowy w Mas de Barberans, w delcie rzeki Ebro i spowodowały powodzie, które odcięły drogi i tory kolejowe i chociaż nie spowodowały tu ofiar śmiertelnych i obrażeń, zmusiły do uratowania dwunastu osób.

Śmiertelne ulewy w Hiszpanii i duże sumy opadowe, które przekroczyły miejscami w ciągu dwóch dni 200 mm na mkw

śmiertelne ulewy w Hiszpanii
Śmiertelne ulewy i duże zniszczenia w Hiszpanii

Ostrzeżenia trzeciego stopnia zostały już wygasły. Żółte alerty, czyli ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują we Wspólnocie Madrytu, Toledo i Avila. Dotyczy to również wybrzeża Wspólnoty Walencji, wybrzeża Katalonii, Lieidy, Górnego Ebro i Balearów, ale wkrótce powinny wygasnąć.

Należy podkreślić, że intensywne opady deszczu i gwałtowne burze z silnym wiatrem pojawiły się po tym, jak Hiszpania doświadczyła silnej fali upałów oraz utrzymujących się wysokich temperatur w sierpniu. Kolejne dni nie powinny przynieść tak ekstremalnych zjawisk na południowym-zachodzie Europy. Polska również doczeka się stabilizacji w pogodzie. Aura może być spokojna i bez zjawisk ekstremalnych przynajmniej do 13-15 września 2023 r. u nas.

Prognoza burzowa dla Europy według ESSL na okres od 4.09.2023 r. 06 UTC do 5.09.2023, 06 UTC

groźna pogoda w Hiszpanii
Śmiertelne powodzie nawiedziły Hiszpanie

Prognoza burzowa na okres od 5.09.2023 r. 06 UTC do 6.09.2023, 06 UTC według ESSL

śmiertelne powodzie na południowym-zachodzie
Śmiertelne powodzie w Europie Południowo-Zachodniej w pierwszy weekend września, ale rozpoczynający się tydzień będzie spokojniejszy na dużym obszarze Starego Kontynentu, jak i też Polsce

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz