Śnieg i mróz pojawi się w najbliższych dniach w Polsce. Pogoda ulegnie dużemu pogorszeniu

Wyjątkowo długo cieszyliśmy się w tym roku wysokimi temperaturami. Zbliża się jednak duże ochłodzenie, modele numeryczne sugerują, że do naszej części Europy spłynie bardzo chłodna masa powietrza znad Rosji. Pojawią się mrozy, zwłaszcza nocami. spodziewane są również opady śniegu. Szczególnie na początku nadchodzącego tygodnia.

W czwartek Polska znajdzie się pod wpływem wyżu znad Rosji. Ze wschodu napływać zacznie coraz chłodniejsza masa powietrza, nawet o cechach arktycznych.

Sprawdź, kiedy w twojej miejscowości może spaść śniegu tu.

Topografia baryczna dla poziomu 500 hPa 15.11.2018 r. godzina 12 UTC

Spodziewana temperatura powietrza na czwartek dla Polski, model ECMWF, godzina 14 czasu lokalnego

W piątek będzie jeszcze chłodniej niż w czwartek, zwłaszcza na wschodzie około 5 stopni.

Noc z piątku na sobotę będzie bardzo chłodna, mróz może objąć przeważający obszar Polski.

Widać wyraźną tendencje, że nad Europejskim Obszarem Synoptycznym dojdzie do wystąpienia silnej blokady wyżowej. W środkowej troposferze obecny jest silny klin ciągnący się z południa na północ. Strefowa cyrkulacja atmosfery zostanie zablokowana. Dodatkowo nad Skandynawią utworzy się nowy wyż, który szczególnie silny będzie w weekend.

Temperatura w najcieplejszym momencie dnia w sobotę

Nocą z soboty na niedzielę mróz obejmie przeważający obszar Polski

Widoczny rozwijający się wyż nad Skandynawią, ściągać ma on dodatkowo ze wschodu coraz chłodniejszą masę powietrza do Polski

Topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na dzień 18.11.2018 r. godzina 00 UTC

Odcięty niż górny, umacniający się wyż skandynawski

Według prognoz modeli numerycznych w ostatnich bieżącego tygodnia duży wpływ na pogodę w Polsce ma mieć wyż znad Skandynawii. Dodatkowo nad Rosją dojdzie do bardzo ciekawego procesu, na krańcu długiej fali górnej wygenerowany zostanie rozległy niż górny wypełniony bardzo chłodnym powietrzem. W jego zasięg dostawać zaczniemy się w drugiej części dnia w niedzielę, bądź w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Proces ten obrazują poniższe ryciny

W niedzielę i na początku przyszłego tygodnia możliwy śnieg i deszcz ze śniegiem. Spodziewane obszary opadów śniegu

W drugiej połowie przyszłego tygodnia nadejść może wyraźne ocieplenie, Poszczególne modele sugerują, że zimne masy powietrza powrócą do nas w ostatnich dniach listopada. Czy tak będzie okaże się wkrótce.

PROGNOZY DLA MIAST TU