Śnieżyca pojawi się w drugiej części nocy z czwartku na piątek nad Polską. Zdarzyć mogą się mróz poniżej -10°C, zdarzą się także opady marznącego deszczu, które spowodują gołoledź.
Śnieżyce przyniesie niż z rodowodem śródziemnomorskim
Intensyfikujące się w kolejnych godzinach opady zimowe, przyniesie niż z systemem frontów atmosferycznych wędrujący i niosący dużo wilgoci znad basenu Morza Śródziemnego. W kolejnych godzinach dzisiejszego dnia rozpoczął on stopniową wędrówkę znad południowej Europy i przemieści się następnie nad Bałkany, potem skieruje się nad Węgry, Rumunie oraz Ukrainę, gdzie zacznie się wypełniać nad chłodniejszym lądem. Cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych, otrzymał od Niemieckiego Wolnego Instytutu Meteorologicznego imię Erdmute.
Prognoza zasięgu intensyfikującej się śnieżycy, 16 grudnia 2022, 00 UTC według modelu ECMWF
Zimowe opady nad Polską, 16 grudnia 2022, 03 UTC dla Polski według modelu ECMWF
Obfite opady zimowe, 16 grudnia 2022, 06 UTC dla Polski według modelu ECMWF
Czwartek przyniósł w północno-zachodniej części kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko miejscami duże, a na wybrzeżu zdarzyły się słabe opady śniegu. Gdzieniegdzie pojawiły się silne zamglenia oraz marznące mgły okresami ograniczające widzialność do 400-500 m. Natomiast na pozostałym obszarze utrzymało się zachmurzenie duże i miejscami opady śniegu. Ponadto na południu województwa podkarpackiego także deszczu ze śniegiem, a wieczorem możliwy marznący deszcz powodujący wystąpienie zjawiska gołoledzi. W najcieplejszym momencie dnia było od około -8°C miejscami na północy, około -3°C w centrum i na zachodzie kraju, do 1°C na południowym wschodzie. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków zachodnich. W Tatrach porywy wiatru nie przekraczały 80 km/h. W górach występowały zawieje i zamiecie śnieżne.
Temperatura maksymalna, 15 grudnia 2022, 7:00-19:00 czasu urzędowego. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB
Mróz dwucyfrowy i śnieżyca w kraju
Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Natomiast na zachodzie i północy kraju liczne rozpogodzenia. Głównie, głównie na południu, opady śniegu, na południowym wschodzie opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodujące gołoledź. Na południu i częściowo wschodzie lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm. Jednak na zachodzie i północy rozwinąć mogą się marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy termometry mogą pokazać poniżej -15°C na Warmii, Mazurach i Podlasiu, około -10°C w centrum, do -1°C/-3°C na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie porywisty, z kierunków wschodnich i południowych, miejscami na północnym zachodzie wiatr słaby, zmienny. Jedynie wysoko w Tatrach porywy wiatru do 75 km/h. W górach oraz oraz przejściowo na południowym wschodzie zawieje i zamiecie śnieżne.
Śnieżyca nad Polską, ale także dwucyfrowy mróz. Orientacyjna prognoza temperatury na 17 grudnia 2022, 6:00 UTC według modelu GEM
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC