Potężna śnieżyca na koniec sezonu. Spadnie nawet 40 cm śniegu. Uderzenie zimy i mrozu w Polsce

Przyszło mi się napisać o ostatnim podmuchu zimy w regionie. Lokalnie to napisać będę musiał nawet o ataku zimy, ponieważ przez region przetacza się silna śnieżyca. W dzisiejszej prognozie sprawdzimy, dlaczego od czwartku towarzyszy nam załamanie pogody. Opiszę również kiedy, gdzie i na jak długo zrobi się zimno w Polsce. Sprawdzę również gdzie w Europie zrobiło się równie zimno jak u nas. Obiecuję, że to ostatnie wpisy na temat chłodu i zimy w tym sezonie.

Śnieżyca w regionie. Czym jest spowodowana?

Zacznijmy, tradycyjnie już sprawdzeniem czym spowodowane jest obecne w regionie załamanie pogody. Popatrzymy również, gdzie spadnie deszcz, a gdzie przemieszcza się silna śnieżyca.

Niż w regionie. Przechodzi silna śnieżyca
Śnieżyca w regionie. Niż genueński w naszej części Europy

Powyżej mapa obrazująca sytuację synoptyczną na piątek 14 marca. Od czwartku nad Polską przetacza się aktywny niż baryczny. Ten rodzaj ośrodka niskiego ciśnienia nazywamy niżem genueńskim, ponieważ powstał na północy Włoch, w okolicach miasta Genua. Niże wywodzące się z południa Europy zawsze niosą ze sobą mnóstwo wilgoci. Tak jest i tym razem. W czwartek nad Polką przemieszczały się silne ulewy. Jednak za niżem do kraju z północy zaczęło spływać znacznie chłodniejsze powietrze z północy kontynentu.

Dlatego też opady deszczu, w nocy z czwartku na piątek zmieniły się w opady śniegu. O tym, gdzie śnieżyca była, jest i będzie najsilniejsza pisał będę za moment. Teraz wybiegnę nieco w przyszłość, aby pokazać Wam co czeka nas w pogodzie w najbliższych dnia. Niestety, nie będą to dobre wiadomości.

Śnieżyca szybko przesunie się na północ. Miejsce niżu zajmie mroźny wyż
Niż i śnieżyca, następnie wyż i chłód

Aktywny niż (wraz z nim śnieżyca), przemieszczą się na północ. Już na początku weekendu na zachodzie Europy rozbudowuje się silny ośrodek wysokiego ciśnienia. W weekend i na początku przyszłego tygodnia wyż ten wpływał będzie na znaczną część Europy, w tym nasz region.

Ponieważ masy powietrza wokół wyżu krążą z ruchem zgodnym z ruchem wskazówek zegara, to w nasz region spływać zaczną jeszcze chłodniejsze masy powietrza. W Polsce i w regionie od weekendu zrobi się zimno. Wróci do nas mróz, jednak wraz z rozwojem wyżu nie będzie już mowy o żadnych opadach. Dlatego też jeśli śnieg nie spadł w Waszym regionie w piątek, to już raczej nie zobaczycie go na nizinach podczas kończącej się zimy.

Gdzie śnieżyca przyniesie najwięcej śniegu?

Wiemy już jak w regionie kształtować będzie się sytuacja synoptyczna. Opisywałem, że w piątek przez region przetacza się aktywny niż, a wraz z nim lokalnie intensywna śnieżyca. Pokazałem również, że w weekend niż odsunie się na północ, a znaczna część Europy dostanie się pod wpływ wyżu z północnego zachodu. Sprawdźmy teraz jak wyglądają prognozy zachmurzenia i opadów.

Prognoza opadów. Śnieżyca w regionie będzie bardzo silna

Widzimy, że jeszcze w piątkowy poranek śnieżyca możliwa jest nad północno wschodnią Polską. Następnie niż, a wraz z nim opady przesuną się na północny wschód. Bardzo intensywnie śnieg padać będzie miedzy innymi na Litwie, czy w Republikach Bałtyckich. W piątek po południu niż, a wraz z nim śnieżyca przemieszczą się nad Rosję. Nasz region dostanie się pod wpływ wyżu, jednak z południa zbliżał będzie się kolejny niż genueński.

W sobotę kolejny niż. Możliwa śnieżyca
Kolejny niż genueński. Możliwa śnieżyca w części Polski

Niż ten dotrze nad krańce południowo wschodniej Polski w nocy z piątku na sobotę. Na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie znów pojawią się opady. Lokalnie intensywne. Dodatkowo, w pasie od Ziemi Świętokrzyskiej, po północ i wschód Lubelszczyzny nocą z piątku na sobotę mogą pojawić się opady śniegu. Nie będzie to może silna śnieżyca, jednak lokalnie zabielone krajobrazy w sobotni poranek wcale mnie nie zdziwią.

Od sobotniego popołudnia już cały kraj dostanie się pod wpływ wyżu. Temperatury powędrują w dół, czeka nas silny mróz, zwłaszcza nocami, ale o tym za moment. Wróćmy jeszcze do opadów. Słabe opady deszczu i śniegu pojawić mogą się nad Polską jeszcze w niedzielę. Jednak to już bardziej lokalnie i przelotnie. Przyszły tydzień raczej bez opadów w Polsce. Także widzimy, że atak zimy w Polsce i w regionie będzie raczej lokalny, a najwięcej śniegu spadnie na północny wschód od Polski.

Silny mróz w Polsce i w regionie. Na jak długo ?

Spływ chłodu jaki rozpoczął się po przejściu niżu zapoczątkował chłodniejszy okres w pogodzie nad Polską. Skutkiem tego będzie mróz, który towarzyszył będzie nam podczas najbliższych nocy.

Mróz w Polsce podczas najbliższych nocy
Mróz w Polsce podczas najbliższych nocy

Ujemne temperatury nocami pojawiły się już w nocy z czwartku na piątek. Pojawią się również w nocy z piątku na sobotę, czy z soboty na niedzielę. Powyżej prognoza temperatury na niedzielę noc właśnie. Widzimy, że lokalnie, zwłaszcza w obszarach rozpogodzeń spadki temperatury będą naprawdę silne. Za dnia temperatury powietrza również nie będą nas rozpieszczać ponieważ termometry nie będą pokazywać więcej jak 5 stopni na plusie. Sytuacja ta zacznie zmieniać się w okolicach przyszłej środy. Wtedy to wyż przesunie się na wschód Europy robiąc miejsce niżom atlantyckim. W nasz region powróci cyrkulacja powietrza z kierunków południowych. Wraz z nią wrócą ciepłe, wiosenne dni. Widzimy więc, że incydent z załamaniem pogody jaki przed nami nie oznacza długotrwałego ataku zimy. Śnieżyca pojawi się lokalnie w kilku miejscach, jednak nie będzie to rozległy powrót zimy w region. Zresztą, trudno o taki, gdy za pasem już druga połowa marca. Trzymajcie się ciepło. Jeszcze tylko kilka dni i do kraju nadejdzie prawdziwa wiosna.

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie