Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Groźna śnieżyca uderzy w Polskę. Atak zimy przyniesie 15-20 cm śniegu. Możliwy paraliż na drogach

Śnieżyca nad Polska. Atak zimy przyniesie do 20 cm śniegu


Kolejne prognozy umacniają nadchodzący atak zimy w Polsce. Śnieżyca znów widoczna jest w wyliczeniach wszystkich dostępnych nam modelach pogodowych. Sprawdzimy jaki przebieg będzie miało zjawisko oraz czym będzie spowodowane. Z coraz większą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, że zima uderzy w nasz kraj już za kilka dni.

Śnieżyca nad Polską. Czym będzie spowodowana?

Przyczyny powiewu zimy jaki przed nami są dwie. Pierwszą z nich jest zmiana sytuacji synoptycznej w Europie. Spójrzmy na mapę baryczną na końcówkę tygodnia.

Śnieżyca nad Polską. Przyczyna baryczna
Śnieżyca nad Polską. Przyczyna baryczna

Widzimy, że na północy Europy rozwinie się bardzo silny wyż. Dlatego też nad Europą dojdzie do dwóch ważnych zmian. Pierwszą jest silny spływ chłodu z północy na południe. Podczas gdy jeszcze w ubiegłą sobotę termometry w kraju wskazały 26 stopni Celsjusza, nowy tydzień przyniósł zdecydowane ochłodzenie w regionie. Najbliższe noce przyniosą już znaczące przymrozki w Polsce. Temperatury nie będą również wysokie za dnia. Termometry w najbliższych dniach nie będą wskazywały więcej jak 10 stopni Celsjusza. Nocami temperatury spadać mogą nawet do -3 stopni na nizinach i aż do -7 na obszarach podgórskich i w górach.

Śnieżyca nad Polską. W region nadciągnie niż z południa, ale jego trajektoria i głębokość na kilka dni do przodu jest niepewna

Wyż nad Skandynawią spowodował również blokadę dotychczasowej cyrkulacji atlantyckiej. Niże uderzają bardziej na południe przynosząc silne ulewy między innymi na Półwyspie Iberyjskim. Jednocześnie powstały warunki do tworzenia się niżów w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Właśnie jeden z takich niżów pod koniec tygodnia utworzy się w rejonie Genui i ruszy na północy wschód, między innymi ku Polsce. Zasobna w wilgoć strefa opadów dotrze do Polski. Przypomnę napotka tu chłodne, arktyczne masy powietrza. Dlatego też intensywne opady deszczu nad Polską przejdą w opady śniegu. Śnieżyca wydaje się nieunikniona i prawdopodobieństwo jej wystąpienia wynosi około 30-50% na ten moment.

Śnieżyca nad Polską. Kiedy możliwy atak zimy?

Wiemy już dlaczego śnieżyca pojawi się w regionie. Teraz sprawdźmy jak modele pogodowe widzą dokładny scenariusz możliwego ataku zimy. Poniżej animacja prognoz opadów dla Polski na drugą połowę tygodnia.

Śnieżyca przejdzie nad Polską

Widzimy, że pierwsze opady, jeszcze deszczu pojawią się w Polsce już w piątek. Podczas gdy jeszcze w piątek nie wystąpią opady śniegu, tak w sobotę śnieżyca zacznie wdzierać się do Polski od południa. Z każdą godziną pierwszego dnia weekendu atak zimy w Polsce przybierał będzie na sile. Śnieg padać będzie z dużą intensywnością. Temperatury w sobotę oscylowały będą w okolicach zera stopni lub tylko delikatnie na plusie. Dlatego śnieg może utrzymywać się tworząc pokrywę śnieżną.

Śnieżyca nad Polską. Prognozowana pokrywa śnieżna w kraju
Śnieżyca nad Polską. Prognozowana pokrywa śnieżna, która z pewnością ulegnie jeszcze dużym korektom, jeśli chodzi o zasięg i wysokość grubości pokrywy śnieżnej

Widzimy, że na nizinach możemy mieć do czynienia pod koniec soboty z pokrywą śnieżną sięgającą 10-15 cm. Do tego śnieg będzie gesty i ciężki co przynieść może dodatkowe problemy.

Atak zimy może spowodować paraliż na drogach

Prognozowana śnieżyca przydarzy się dość wcześnie jak na nasz region. Dlatego też wielu kierowców może mieć jeszcze nie wymienione opony z letnich na zimowe. Dlatego też spodziewamy się znacznych utrudnień na drogach. Najgorsze warunki prognozowane są obecnie na drogach w centrum i na północnym wschodzie kraju, ponieważ to w tych regionach śnieżyca ma być najbardziej intensywna.

Atak zimy może przynieść paraliż na drogach
Atak zimy może przynieść paraliż na drogach. Jest to jednak wstępna prognoza, która może ulec dużym zmianom

Podczas, gdy śnieżyca może mocno utrudnić życie kierowcom (czy zima zaskoczy drogowców?), tak to nie jedyny problem jaki niesie potencjalnie intensywny opad śniegu. Na drzewach wciąż pozostaje sporo liści. Dlatego mokry, ciężki śnieg może doprowadzać do łamania drzew pod swym ciężarem. Podobnie zagrożone są linie energetyczne. Te co prawda liści nie mają, jednak wielokrotnie zdarzało się, że mokry śnieg z niżów genueńskich prowadził do uszkodzeń linii energetycznych w kraju.

Podsumowując, przed nami silna śnieżyca. Obecnie już praktycznie wszystkie modele numeryczne wróciły do zgodnego scenariusza z intensywnymi opadami śniegu w sobotę w Polsce. Oczywiście, będziemy monitorowali kolejne aktualizacje modeli sprawdzając dla Was najnowsze prognozy pogody, gdyż granica ciepłego sektora może szybciej wkroczyć do kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk