Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Śnieżyca nad Polską. Dziś do 5-7 cm śniegu. Lokalnie atak zimy. W kolejnych dniach ulewy

Śnieżyca nad Polską. Możliwy atak zimy na północy

Prawie wszyscy moi znajomi tęsknią za prawdziwą zimą, ze śniegiem i mrozem. Oczywiście, każdego wkurza poranne skrobanie szyb, czy korki spowodowane tym, że „zima zaskoczyła drogowców”. Jednak widok wesołych dzieci na sankach rekompensuje te niedogodności. Ostatnie lata w grudniu nie dały nam zimy. Ten sezon rozpoczął się inaczej. Listopad przyniósł nam śnieżyce w Polsce. Grudzień również rozpoczyna się śnieżnie. Śnieżyca wędruje przez kraj. Sprawdzamy szczegóły.

Śnieżyca dziś nad Polską. Sypie w północnej połowie kraju

W zasadzie to Was lekko skłamałem. Podczas gdy przygotowuje dla Was ten tekst (jest 7 rano), to na północy kraju jeszcze nie sypie. Aktualny skan radarowy znad Polski.

Śnieżyca nad Polską w sobotę 3 grudnia
Śnieżyca nad Polską w sobotę 3 grudnia

Śnieżyca rozciąga się obecnie od lubuskiego, przez Wielkopolskę, Kujawy, Ziemię Łódzką po Mazowsze. Słabe opady śniegu notowane są obecnie na Lubelszczyźnie oraz na południu Podlasia. Stefa opadów śniegu przemieszcza się z południa na północ z delikatnym odchyleniem na wschód. W kolejnych godzinach soboty śnieg sypać będzie w całym pasie Polski Północnej. Dzisiejsze opady śniegu nie są spektakularne, jednak kilka godzin opadów wystarczy, by przyrost pokrywy śnieżnej na północy Polski (tam ciągle będzie trzymał mróz) wyniósł nawet do 7 cm. Strefę opadów śniegu zlokalizujesz w radarze opadów dla Polski.

Śnieżyca nad Polską. Przyrozst pokrywy śnieżnej

Wedle modeli około 1-2 cm wynosiła będzie pokrywa śnieżna na krańcach wschodnich Polski. Byłem rano z psem. W Lublinie prószy śnieg zmieszany z deszczem lodowym. Temperatura będzie rosła. Nic nie wskazuje na to, by na Lubelszczyźnie krajobrazy zabieliły się mocniej. Dodatkowo, wszystko wskazuje na to, że śnieg dość szybko zniknie w kraju w skutek nasilającego się ocieplenia.

Śnieżyca przyniesie śnieg. Odwilż go zabierze

Kolejny niż we wtorek. Raczej ulewy, niż śnieżyca

Według prognoza pogody, kolejny niż z południowego zachodu dotrze do Polski w okolicach wtorku. Niestety dla miłośników zimy, przed niżem przemieszczał będzie się front ciepły. Stąd też, przed frontem dojdzie do napływu ciepłych mas powietrza z południa kontynentu. W Polsce zrobi się cieplej. Mróz utrzyma się na północy i północnym wschodzie kraju. Jednak na południu temperatury sięgać mogą 10 stopni Celsjusza. Stąd też opady na początku tygodnia to raczej nie będzie śnieżyca, a intensywne opady deszczu. Przynajmniej w większości regionów Polski.

We wtorek śnieżyca tylko lokalnie
Śnieżyca tylko lokalnie. Raczej opady deszczu

Powyżej prognoza opadów na wtorek, czyli dzień przechodzenia niżu przez Polskę. Widać doskonale, że w większości regionów prognozowane są intensywne opady deszczu. Śnieżyca pojawić może się na krańcach Polski Wschodniej oraz na północnym wschodzie. Śnieg, choć z niedużą intensywnością padać może również na północy kraju. Kolejny, głęboki niż prognozowany jest dla Polski w okolicach przyszłego weekendu. Wg. obecnych wyliczeń w przyszły weekend czeka nas silne ocieplenie, szanse na opady śniegu są więc nikłe. Bardziej spodziewamy się intensywnych, lokalnie ulewnych opadów deszczu.

Mróz wróci jeszcze przed Świętami

Przygotowuję o tym kolejny wpis (opublikuję go ok 10.00), jednak tutaj napiszę „zajawkę”, bo modele widzą ciekawe rzeczy na okolice połowy grudnia. Otóż możliwa jest odbudowa silnego antycyklonu na wschodzie. Oznaczałoby to powrót silnego mrozu do Polski i w nasz region. Szczegółowo scenariusz ten opiszę w kolejnym wpisie. Aktualności dotyczące pogody w Polsce znajdziesz na stronie głównej portalu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk