Śnieżyca wtargnie do Polski od zachodu po dłuższej przerwie. Czeka nas diametralna zmiana warunków pogodowych. Nastanie śnieżna zima termiczna w wielu regionach.
Prognoza sytuacji barycznej na 13.02.2025 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Zimowa pogoda w regionie
Prognozuje się, że śnieg dotrze również do naszej części Europy, kiedy to między 13-14 lutego płytki niż i układ frontów atmosferycznych wkroczy znad wschodnich landów Niemiec. Przemieszczać ma się nad zachodnimi oraz częściowo południowymi, wschodnimi obszarami naszego kraju. Wygląda na to, że pokryje ziemię białą warstwą, a także może uformować się wyraźna pokrywa śnieżna. Wielkoskalowe opady będą jednak lokalne i wystąpią na znacznym obszarze naszego kraju. Modele pogodowe pokazują, że w nadchodzących dniach opady będą marginalne. Jednak w tylnej części cyklonu Max wystąpi wyraźna adwekcja arktycznego chłodu. Dlatego pomiędzy 15 a 20 lutego 2025, gdy spłynie masa PAk, to będą warunki do silnych spadków temperatury w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień oraz podczas dominacji mroźnego wyżu.
Prognozowany zasięg śnieżycy na 13 lutego 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Nie ulega już wątpliwości, że okres dominacji silnego wyżu nad Polską zostanie chwilowo przerwany przez cyklon przemieszczający się znad zachodniej Europy. Przyczyni się to do wystąpienia lokalnych opadów śniegu oraz prognozowane są zamiecie i zawieje śnieżne. Sygnalizują nam modele pogodowe, że poczujemy nie tylko arktyczny chłód, ale i też zobaczymy zimową scenerię. Dlatego, że w niektórych miejscach pojawi się pokrywa śnieżna, jak i też krajobrazy staną się białe. Zatem z tego powodu efekcie ostatnie tygodnie ferii mają szanse minąć w niektórych regionach w zimowej scenerii.
Prognozowana śnieżyca w nocy z 13/14 lutego 2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Atak zimy i potem duży mróz, ocieplenie nieprędko
Nadchodzący przełom w pogodzie już widać na mapie synoptycznej Europy. Antycyklon kontynentalny Elvira traci na sile i migruje na wschód. Dodatkowo od zachodu zbliża się cyklon Max, który na swoim systemie frontów atmosferycznych przyniesie opady śniegu w centralnej części kontynentu. Niewykluczone, że wystąpią też przejściowe opady marznące powodujące gołoledź. Nad ranem w czwartek na południowym zachodzie miejscami opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź na drogach i chodnikach. Dlatego po długim okresie stagnacji z dominującym wyżem i częstym całodobowym mrozem w wielu regionach, w końcu doczekamy się powiewu zimy, który przyniesie również oczekiwaną dostawę śniegu.
UWAGA⚠️
‼️ NOWE OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE #IMGW ‼️
OPADY MARZNĄCE 1°
Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź
🕚Ważne od 2025-02-13 03:00 do: 2025-02-13 12:00
➡️https://t.co/6QbbT2PXQF pic.twitter.com/MqIrfR4f1r— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) February 12, 2025
Polecamy: Koszmarny mróz do -30 stopni. Jęzor chłodu nasunie się nad Polskę
Prognozowany zasięg i grubość pokrywy śnieżnej na okres od 12.02.2025 r. do 14.02.2025 r. według modelu francuskiego ARPEGE dla Polski

Śnieżyce zmienią krajobraz w Polsce
Cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych, który będzie się przemieszczał między 13 a 14 lutego, spowoduje głównie opady śniegu, jak i tez marznące w obrębie układu frontów atmosferycznych, przesuwając się znad wschodnich landów Niemiec przez Polskę w kierunku wschodnim. Jedynie w niektórych miejscach, głównie na południu kraju, prognozowany jest przejściowy opad mieszany lub deszcz. Opady obejmą początkowo zachodnie oraz południowo-zachodnie regiony Polski, a następnie częściowo także środkowe i wschodnie obszary. Potem z biegiem godzin dotrą również do regionów południowych, wschodnich i południowo-wschodnich, powodując wyraźne zabielenie krajobrazów. Predykcje modeli europejskich zakładają, że w wybranych miejscach spadnie od 1 do 11 cm śniegu. Dlatego, spowoduje to nastanie warunków zimowych w naszych szerokościach geograficznych.
Prognozowany orientacyjnie przyrost pokrywy śnieżnej do 16 lutego 2025 r. według modelu ARPEGE dla Polski

Śnieżyce konwekcyjne w Polsce
Za cyklonem umiarkowanych szerokości geograficznych z północy nastąpi adwekcja dużo chłodniejszej masy powietrza arktycznego, jaka spowoduje intensywny „efekt morza”, prowadząc do powstawania chmur kłębiastych typu Cumulonimbus nad Bałtykiem. Prawdopodobieństwo burz śnieżnych będzie niskie na wybrzeżu i Bałtyku, lecz w pojedynczych przypadkach nie można ich całkowicie wykluczyć. Jednak po dotarciu na ląd, zaczną wkraczać rozproszone śnieżyce konwekcyjne, szczególnie w dniach 15-16 lutego. Zimowe opady wystąpią głównie w północnej części kraju, lecz lokalnie mogą dotrzeć także zaznaczyć się na północnym wschodzie, centrum i wschodzie Polski.
Prognozowane śnieżyce konwekcyjne związane z „efektem morza” na 16 lutego 2025 r., 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Nieuniknione, że po opadach śniegu, głównie w dniach 16-18 lutego, będzie pod wpływem kolejnego antycyklonu, jaki spowoduje rozpogodzenia, a dodatkowo adwekcja chłodu spowoduje nasilenie się mrozu w dzień oraz nocami nad pokrywą śnieżną. Dużo wskazuje, że będą to najzimniejsze dni tej zimy. Zatem na przełomie 2 i 3 dekady lutego nie mamy co liczyć na nastanie przedwiośnia, a tym bardziej wiosny termicznej.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, dwd.de
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC