Śnieżyca pojawi się w Polsce. Pogoda szokuje. Nawet 100 cm śniegu, paraliż komunikacyjny w stolicy upału

Tytuł nieco chaotyczny, ponieważ nawiązuje w nim zarówno do pogody w kraju, jak i niespodziewanej historii ze stanu Kalifornia w USA. Przez kraj przejdzie śnieżyca (niejedna). Jednak zaczniemy od tego co wydarzyło się na zachodzie USA. Obserwujemy tam atak zimy, jakiego choćby w Kalifornii nie było od bardzo dawna.

Spływ chłodu w USA. Śnieżyca dała się we znaki mieszkańcom Kalifornii

W tytule napisałem, że zima kontratakuje. Dotyczy to nie tylko USA, ale i znacznej części Europy. O Europie i Polsce w dalszej części wpisu. Teraz skupmy się na Ameryce Północnej, ponieważ na Wybrzeżu Zachodnim dzieją się niespotykane rzeczy.

Mróz. Śnieżyca w Kalifornii
Mróz. Śnieżyca w Kalifornii

Do Kalifornii spływ bardzo chłodne, jak na ten region powietrze. Mróz jest najsilniejszy w górach na północnym zachodzie stanu. W Parku Yosamite notujemy temperatury na poziomie zera stopni Fahrenheita. To w okolicach -18 stopni Celsjusza. Jednak największą ciekawostką są temperatury jakie nocami pojawiają się w Los Angeles. Termometry pokazują tam w okolicach 20 stopni Fahrenheita. W europejskiej skali jest to w okolicach -6 stopni Celsjusza. W mieście spadł śnieg. Poniżej zrzuty ekrany z shortów Los Angeles Magazine. Widać tu opady śniegu na plażach, które kojarzą się nam raczej ze słońcem i wysokimi temperaturami.

Śnieżyca na plażach Los Angeles
Śnieżyca na plażach Los Angeles, źródło: FB Los Angeles Magazine

Mniej zaskakujący jest silny mróz jaki panuje na północnym wschodzie stanu. W górach nieopodal Sacramento atak zimy jest naprawdę silny. W wyższych partiach góra parków narodowych spadło ponad 100 cm śniegu. Pokrywa śnieżna sięga tu nawet 2.5 metra wysokości. To jednak nie jest zaskoczenie tak wielkie jak ośnieżone Hollywood Sign. Śnieżyca, która przeszła przez miasto przykryła śniegiem wzgórze z jednym z najbardziej rozpoznawalnych napisów Świata. Los Angeles to miasto, które kojarzy nam się przede wszystkim z wysokimi temperaturami, luksusowymi kabrioletami i pięknymi plażami. Wyobraźmy sobie teraz te wszystkie kabriolety podczas opadów śniegu 😉 W mieście z pewnością panował paraliż komunikacyjny, mimo, że w samym mieście spadło zaledwie kilka centymetrów śniegu (na okolicznych wzgórzach i w górach otaczających miasto śnieżyca była znacznie silniejsza). Przeczytaj również: Atak zimy możliwy w Polsce w marcu?

Zima nie odpuszcza również w Europie

Nie tylko mieszkańcy USA zmagają się z zimą, która wcale nie chce poddać się wiośnie. W ubiegły weekend śnieg spadł na południu Niemiec. Pokrywa śnieżna utrzymała się w pasie od Monachium na południe, po Alpy.

Pokrywa śnieżna w Europie
Pokrywa śnieżna w Europie

Śnieg leży w niektórych regionach Francji, czy na północy Hiszpanii. Pokrywa śnieżna notowana jest na wschodzie Turcji, nie mówiąc już o wschodzie Europy, gdzie ostatnia śnieżyca przyniosła kolejną porcję śniegu i pokrywa we wschodnich krańcach Europy przekracza nawet 60-70 cm. Co gorsze, zima w Europie wcale nie zamierza odpuszczać. Poniżej prognoza temperatury na noc z przyszłej niedzieli na poniedziałek.

Mróz w Europie nie odpuszcza
Zima nie odpuszcza. Mróz w Europie

Wybrałem akurat tą mapę, jednak wystarczy pokazać mapę temperatury na każdą noc z pierwszej dekady marca dla Europy. Mróz obejmuje znaczny obszar Europy. To nie zmieni się w pierwszej połowie marca. Miesiąca, który wielu z nas kojarzy się z pierwszymi silniejszymi oznakami wiosny. Mam tylko nadzieję, że druga połowa miesiąca nam to wynagrodzi. W pierwszej nie dość, że mieszkańców Europy czeka nocny mróz, to jeszcze w wielu regionach pojawi się niejedna śnieżyca.

Śnieżyca nad Europą w marcu
Śnieżyca nad Europą w marcu

Oczywiście nie będę opisywał tu gdzie konkretnie i w jakim regionie Europy pojawi się śnieżyca. Bardziej moim celem jest ukazanie, że zima nie odpuści nie tylko w naszym kraju, ale i w całym, dość rozległym regionie. Teraz spójrzmy jak wyglądają prognozy dla Polski.

Niejedna śnieżyca w marcu w Polsce

Niestety pisząc prognozę pogody dla Polski do połowy marca muszę pozostać w klimatach zimowych. Mróz pojawiał będzie się praktycznie co noc. W dzień temperatury przekraczać mogą 5 stopni Celsjusza, ale to tylko lokalnie. Na wschodzie kraju nawet piątek na termometrach w pierwszej dekadzie marca nie zobaczymy. Do tego dochodzą opady, które również pojawią się w kraju.

Niejedna śnieżyca w Polsce w marcu

Do weekendu czeka nas ładna, wyżowa pogoda. Jednak już w sobotę i niedzielę nad Polską pojawią się opady śniegu. Na północy, w skutek efektu morza przejść może niejedna śnieżyca konwekcyjna. Będą to przelotne, acz intensywne opady śniegu, czy krupy śnieżnej. Przyszły tydzień upłynie nam pod znakiem kolejnych niżów wędrujących w regionie. Nad krajem pojawi się niejedna śnieżyca, lecz w tym wpisie za wcześnie by pisać o szczegółach. Kolejny weekend to kolejny front atmosferyczny, jednak za nim powinno robić się już cieplej. Widać więc wiosnę na horyzoncie. Jednak to połowy miesiąca czeka nas raczej zimowy typ pogody.