Śnieżyca uderza w tej części Polski. Spadnie ponad 30 cm i zapanują trudne warunki oraz chwyci mróz

Śnieżyca nad Polską i trudne warunki w polskich górach w kolejnych kilkudziesięciu godzinach.

Pogoda w kraju będzie dziś kształtowana przez system frontów atmosferycznych niżu o imieniu Telse znad środkowej Europy, a w drugiej fazie okresu rozbudowujący się klin wyżowy znad zachodnich obszarów Starego Kontynentu. Dominować będzie pochmurna i deszczowa aura, w górach również z większymi opadami śniegu. Nad Polską będzie zalegać wilgotne i łagodne powietrze polarne o cechach morskich. Za frontem napłynie chłodniejsza masa.

Sytuacja baryczna na 28.11.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

śnieżyce w regionie
Niżowa pogoda i śnieżyce

Czwartek przyniesie dominacje pogody niżowej. To dzięki przemieszczaniu się wypełniającego się cyklonu atlantyckiego o imieniu Telse. Prognozowane jest na ogół zachmurzenie na ogół duże. Spodziewane są przeważnie opady deszczu, gdzieniegdzie na północy oraz obszarach podgórskich mieszane, natomiast w górach śniegu. Jednak na północy, północnym wschodzie oraz miejscami w centrum prognozowana wysokość od 10 mm do 12 mm. Szczególnie w Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej o około 5-8 cm, w Sudetach o około 10-15 cm. W najcieplejszym momencie dnia od 4°C na północnym wschodzie, około 7°C w centrum do 8°C na zachodzie i 9°C lokalnie na południu.

Wiatr umiarkowany i dość silny, na krańcach południowo-zachodnich oraz nad morzem okresami silny, od 40 km/h do 45 km/h, porywisty, na zachodzie i południu w porywach do 60 km/h, miejscami nad morzem oraz początkowo na obszarach podgórskich w Karpatach do 75 km/h, na obszarach podgórskich w Sudetach oraz południu Opolszczyzny do 85 km/h, z kierunków południowych skręcający na zachodni, a na wybrzeżu na północny i północno-wschodni. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 100 km/h, w Sudetach do 130 km/h, wiatr powodował będzie zawieje śnieżne.

Zanotowane porywy wiatru w ciągu ostatnich 24 godzin na obszarze Polski

Silny wiatr o skali wichury

Śnieżyca w kraju i silny wiatr

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże, na północy z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, na północy oraz obszarach podgórskich deszczu ze śniegiem, natomiast w górach i na północnym wschodzie lokalnie śniegu. W szczytowych partiach gór prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 10 cm. Temperatura minimalna od 2°C na wschodzie i północy do 5°C na zachodzie i 6°C nad morzem. Niższe wartości tylko w kotlinach górskich, od -3°C do 1°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, tylko nad morzem okresami dość silny, na krańcach południowo-zachodnich okresami silny, na południu okresami w porywach do 60 km/h, nad morzem do 75 km/h, początkowo na obszarach podgórskich w Sudetach oraz południu Opolszczyzny do 85 km/h, z kierunków północnych tylko na południowym wschodzie południowo-zachodni i zachodni. Natomiast wysoko w Karpatach porywy wiatru do 80 km/h, w Sudetach do 100 km/h. Dodatkowo wiatr powodować może zawieje i zamiecie śnieżne.

Polecamy: Nawalne ulewy i śnieżyce. Ponad 250 litrów wody na metr

Prognozowany zasięg i wysokość opadów oraz rodzaj na 29 listopada 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

atak zimy w regionie

W piątek wysoko w polskich w górach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm – 15 cm w Sudetach i o 15 cm – 25 cm w Karpatach. Dodatkowo zimowym opadom towarzyszyć ma silny wiatr, który powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne. Szacuje się, że w szczytowych partiach gór powieje do 80-120 km/h podczas śnieżyc. Odradza się więc wyprawy w wyższe partie gór, gdyż widzialność będzie mocno ograniczona, dodatkowo powszechne będą oblodzenia i zamiecie oraz zawieje śnieżne.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej na południu Polski, 29 listopada 2024 r. w godzinach około południowych według modelu SWISS-HD

śnieżyce w Polsce
groźna pogoda i śnieżyce w kraju

Prognozowana grubość i zasięg pokrywy śnieżnej na południowym zachodzie Polski według SWISS-HD do 30 listopada 2024 r.

śnieżyca w Polsce
Śnieżyce w Karkonoszach

Zimowa pogoda w regionie

Cyklon w okolicach weekendu znacznie wypełniony przesunie się w kierunku południowej i południowo wschodniej części Europy. Dodatkowo zacznie się zmieniać sytuacja baryczna i od północnego zachodu zaczniemy dostawać się w zasięgu klina wyżu. W ten sposób dojdzie na kilka dni do blokady cyrkulacji strefowej atmosfery. Na początku grudnia zimy termicznej nie będzie, ale coraz częściej występować ma nocami mróz i o poranku. Średnia dobowa temperatura powietrza ma być charakterystyczna dla przedzimia termicznego. W okolicach 5-6 grudnia 2024 r. coraz częściej ma być to śnieg, lecz to dalej wstępne prognozy.

Prognozowana grubość i zasięg pokrywy śnieżnej na 1 grudnia 2024, 15:00 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

śnieżyca w regionie
Śnieżyca w kraju i spory przyrost w regionie

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, dwd.de, meteologix.com, wxcharts.com