Śnieżyca pojawi się w kilku regionach, dodatkowo prognozowane są ulewy.
Pod koniec meteorologicznej zimy w Polsce oraz w centralnej części Starego Kontynentu dobiega końca niezwykle suchy okres synoptyczny. W ostatnich dniach mijającego miesiąca niż przemieszczający się z rejonu Włoch, nadciągający z południa, spowoduje w wielu regionach deszcz i śnieg. Dodatkowo w województwach o największych opadach spadnie nawet 20-25 litrów wody na metr kwadratowy. Co więcej na na ograniczonym obszarze wystąpią także śnieżyce w naszej części Europy.
Prognozowana sytuacja baryczna na 27.02.2025 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Spora zmiana aury w Polsce, zacznie więcej padać
W czwartek Polska jest w zasięgu układów niskiego ciśnienia i frontów atmosferycznych, które sprowadzają zmienne zachmurzenie, ale w większości duże i całkowite oraz słabe opady deszczu, gdzie najwięcej opadów wystąpi dziś na zachodzie i północy kraju. Nadal napływać będzie ciepłe i wilgotne polarnomorskie masy powietrza znad Atlantyku.
Polecamy: Uderzy koszmarny mróz do -50℃. Uderzenie zimy na wschodzie.
Sytuacja baryczna na 28 lutego 2025 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Spora zmiana pogody i ulewy w kraju
Należy brać pod uwagę, że na przeważającym obszarze Polski wilgotność gleby spadła do alarmująco niskich wartości po bezśnieżnej i suchej zimie. Dlatego tak ważne jest, aby przed ruszeniem sezonu wegetacji roślin występować zaczęły częściej opady deszczu. Opady możliwe będą dzięki przełamywaniu antycyklonalnej blokady przez cyklony z frontami, które przyniosą tak potrzebny o tej porze roku deszcz i lokalnie śnieg. Dlatego takie warunki staną się realne dzięki odsunięciu wyżu „Finy” w kierunku wschodniej Europy oraz przemieszczaniu się niżu z rejonu basenu Morza Śródziemnego o imieniu „Quincy”. Dlatego przyniesie on ulewy i śnieżyce, szczególnie w rejonach podgórskich i górskich.
Prognozowana akumulacja opadów na okres od 27.02.2025 r., 00Z do 3.03.2025 r. według modelu ARPEGE dla Polski

Śnieg pojawi się w kilku regionach
Cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych bezpośrednio wpłynie na aurę w Polsce między 27 a 28 lutego. Wówczas to będzie przesuwać się z południa Europy z frontem. Wiele wskazuje na to, że opady pojawią się początkowo na obszarze woj. śląskiego, małopolski, potem w woj. świętokrzyskim i częściowo na Podkarpaciu. Jednak szczególnie dużo deszczu spadnie na południu Małopolski, głównie w okolicach Podhala, jak i też w południowej części województwa śląskiego, mają być obserwowane opady śniegu, które przypomną o możliwych nawrotach zimowej pogody.
Prognozowany zasięg i przyrost pokrywy śnieżne w kolejnych dniach według modelu ARPEGE dla Polski do początku marca 2025 r.

Śnieżyca i ulewy w regionie
Modele pogodowe pokazują, że wielkoskalowe opady deszczu dotkną również woj. lubelskie, mazowieckie, a także woj. warmińsko-mazurskie i Podlasie. Tam w chłodniejszych warunkach na przełomie lutego i marca mogą przejść one w mokry śnieg. Zatem na opisywanym obszarze spadnie co najmniej 5-20 litrów wody na metr kwadratowy. Jednak lokalnie opady mogą być nieznacznie wyższe do około 25 mm. Dodatkowo w innych częściach naszego kraju deszcz będzie padał przelotnie i sporadycznie. Zatem w wymienionych regionach będą to jednak istotne opady, które na końcu lutego poprawią sytuację hydrologiczną po bardzo suchym miesiącu.
Prognozowana akumulacja opadów do 3 marca 2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Dodatkowo po przejściu cyklonu, w trakcie nadchodzącego tygodnia aura się zmieni. Dlatego, że w Polsce będzie miało miejsce wyraźne ocieplenie, z prawdopodobnym wiosennym powiewem, szczególnie pomiędzy 4 a 10 marca 2025. Wówczas temperatura w wielu rejonach kraju osiągnie nawet 15-20°C. Okaże się więc, że temperatura będzie charakterystyczna dla wiosny termicznej przez moment. Wygląda na to, że najchłodniejszy okres mijającej zimy dobiegł końca.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts,com, dwd.de
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC