Śnieżyca w kilku falach zaatakuje w regionach alpejskich. Mamy najnowsze mapy opadów śniegu dla tych obszarów Starego Kontynentu, potem nasili się mróz.
Umacniający się antycyklon spowoduje długotrwałą stabilizację warunków atmosferycznych w Polsce i wielu regionach Starego Kontynentu. To nie oznacza, że w całej Europie sytuacja będzie taka sama. Co więcej, w kolejnych dniach przewidujemy załamanie pogody na obrzeżach antycyklonu, gdzie nadciągną opady śniegu związane z frontami i niżami. W wybranych miejscach prognozuje się opad śniegu do 45 cm, co utrudni ruch na drogach. Adwekcja zimnej masy powietrza przyniesie intensywne zawieje i zamiecie śnieżne, potem umacniać zacznie się silny mróz w obszarach rozpogodzeń.
Prognozowana średnia anomalia ciśnienia na poziomie morza na przełomie 1 i 2 dekady lutego na obszarze Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

Duże opady zimowe w prognozach
Należy uwzględnić, że wśród tych obszarów znajdą się zachodnie i południowe części Europy, przez które za kilka dni przejdzie układ niżowy znad Atlantyku, zmierzając od Półwyspu Iberyjskiego przez Francję aż po Wyspy Brytyjskie. Przemieszczający się aktywny front spowoduje utworzenie się kolejnego cyklonu oraz intensywne opady śniegu w napływającym chłodnym powietrzu z północy, wpływając na pogodę nad południowo-wschodnią Francję, południową Szwajcarię i północne Włochy. Musimy mieć na uwadze. Jednak w tych rejonach Starego Kontynentu oczekiwane są intensywne, wielkoskalowe opady śniegu, które wystąpią w kilku epizodach. Szczególnie między 8.02.2025 a 10.02.2025.
Wtedy cyklon utworzy się w bliskim sąsiedztwie wyżowej blokady, utrudniając jego swobodną wędrówkę. Dodatkowo zacznie się wypełniać oraz kręcić w pobliżu granic Francji, Włoch i południowej Szwajcarii, w rejonach Alp i ich zboczy górskich. W wyznaczonych regionach w dniach 8-10 lutego spadnie od 10 cm do 45 cm śniegu, natomiast w wyższych rejonach górskich krajów alpejskich pokrywa śnieżna wzrośnie w jeszcze większym stopniu.
Prognozowany silny atak w krajach alpejskich, 8 lutego 2025, 15 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1

Silna śnieżyca pod koniec weekendu w Alpach
Tak duża ilość śniegu może spowodować zablokowanie dróg, zwłaszcza że w Alpach pokrywa śnieżna jest już duża w tym sezonie. Ponadto śnieżycom będą towarzyszyć zawieje i zamiecie, które ograniczą okresami widzialność poziomą poniżej 100-300 metrów. Planując wyjazd lub powrót przez rejon Alp na przełomie tygodni. Warto uwzględnić możliwość napotkania śnieżyc w formie gwałtownego ataku zimy w kilku turach. W tym regionie drogi będą w katastrofalnym stanie na skutek obfitych opadów śniegu i dużego przyrostu pokrywy w krótkim czasie. W tym rejonie Europy zima jest wyjątkowo silna. Nie zmieni się to w najbliższym czasie, przedłużając się nawet na początek wiosny kalendarzowej.
Polecamy: Piekielny mróz do -54 stopni w lutym. Koszmarna pogoda na dalekim wschodzie.
Prognozowany silny atak zimy, 9 lutego 2025, 00 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla regionów alpejskich

Spore opady śniegu w prognozach
Zgodnie z prognozami w Polsce nie wystąpią opady śniegu w dużym natężeniu w pierwszej połowie lutego. Wtedy rozległy wyż z ciśnieniem blisko 1060 hPa z centrum na północny wschód od naszego kraju uniemożliwi przejście intensywnych śnieżyc, co najmniej do połowy lutego. Należy uwzględnić, że w tym czasie jedynie w niektórych miejscach pojawią się śladowe opady śniegu z podinwersyjnego zachmurzenia. Występować ma w zasięgu wyżu, który ma mieć tendencje do gnicia pomimo wysokiego ciśnienia, możliwe są też opady marznące. Choć większy śnieg nie powróci, mróz, zwłaszcza nocą, będzie przypominał o trwającej zimie z największymi spadkami w rejonie rozpogodzeń i słabego wiatru.
Zobacz też: Nasili się siarczysty mróz.
Prognozowane silne śnieżyce i znaczny przyrost pokrywy śnieżnej w Alpach w okresie od 6.02.2025 r., 06Z do 10.02.2025 r. według modelu ARPEGE

Śnieżyca, a potem tęgi mróz
Mimo spadku ciśnienia w drugiej połowie lutego, antycyklon będzie wciąż kontrolował warunki pogodowe w Polsce i środkowej Europie. W ten sposób, wpływając na pogodę aż do początku drugiej połowy mijającego miesiąca. Dodatkowo w omawianym czasie opady będą symboliczne. Co więcej pojawią się także chwile ze słońcem i niskim, warstwowym zachmurzeniem pod inwersją wyżu. Najwięcej obszarów rozpogodzeń zdarzą się wysoko w górach, które znajdą się najczęściej nad wilgotną warstwą inwersyjną z chmurami i mgłami. W naszej części Europy prognozuje się temperatury na pograniczu przedwiośnia i okresami zimy termicznej ze średnią dobową temperaturą poniżej zera nawet poza rejonami górskimi.
Powinniśmy pamiętać, że kiedy w porze nocnej dojdzie do większych przejaśnień i rozpogodzeń. Jednak w niektórych miejscach temperatura może spaść nawet poniżej -15/-5°C, uwzględniając w to również odczyty termometrów przygruntowych w poletkach meteorologicznych. Ponadto tęgi mróz będzie w lutym obserwowany czasami w czasie nocnych rozpogodzeń i słabego wiatru oraz dominacji wyżu w północnej i północno-wschodniej Europy. Tam temperatury spadną poniżej -36/-20°C. W ciągu najbliższych dni w rejonie Alp również przewidywane są intensywne mrozy, powodując umocnienie się zimy termicznej na tym obszarze.
Prognozowany siarczysty mróz w regionach alpejskich według ECMWF na 13 lutego 2025, 06 UTC

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, climatereanalyzer.org/
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC