Potężna śnieżyca w tym tygodniu. 20-40 cm śniegu. Niespodziewany powiew zimy w Polsce

Pogoda w regionie zrobiła nam niezłego psikusa. W poniedziałek z rana w wielu regionach na wschodzie kraju leżał śnieg. Co więcej, w prognozach dla regionu widoczna jest silna śnieżyca. We wpisie sprawdzimy, dlaczego zima daje o sobie znać w tym tygodniu oraz na jak długo ochłodziło się w Polsce. Zapraszam na prognozę pogody.

Śnieżyca i powrót zimy w regionie. Czym są spowodowane?

Sprawdźmy teraz czym jest spowodowany powiew zimy w regionie. Wyniknie nam z tego również, w jakich warunkach powstanie śnieżyca, która w tym tygodniu szalała będzie na północ od Polski. Poniżej mapa synoptyczna Europy.

Sytuacja synoptyczna. Dlaczego w regionie wróciła zima i przejdzie śnieżyca?
Śnieżyca i powiew zimy w regionie. Sytuacja synoptyczna

Na północy Europy rozwinął się wyż. Powoduje to spływ chłodnych mas powietrza ze wschodu i północnego wschodu do Europy Centralnej, a nawet południowo wschodniej. W kolejnych dniach (mapa powyżej) wyż przesuwać zacznie się na w wschód robiąc miejsce dla niżów atlantyckich. W nasz region powróci strefowa, zachodnia cyrkulacja powietrza, przez co czek nas sporo opadów.

Śnieżyca w regionie. Spływ chłodu z północy
Spływ chłodu w region. Śnieżyca na północy

Powyżej aktualna mapa z prognozą temperatury powietrza w wyższych partiach troposfery. Widać tu jak chłodne powietrze spływa wprost do Polski. Dlatego też ostatnia i kolejna noc przyniosą nam lekki mróz w kraju. Podczas gdy chłodne masy powietrza w kolejnych dniach będą odpuszczać w naszym kraju, silny chłód pozostanie w regionie północnego i wschodniego Bałtyku. Nad takie warunki temperaturowe nadciągnie niż z zachodu Europy.

Śnieżyca na północy. Prognozy opadów

Wiemy już, że warunki na powrót zimy sprzyjają w regionie. Teraz sprawdźmy jaki przebieg będzie miała śnieżyca w tym tygodniu. W zasadzie to intensywne opady śniegu przejdą przez region kilkukrotnie.

Śnieżyca w regionie. Prognoza opadów

Podczas gdy słabe, zanikające opady śniegu pojawiały będą się w Polsce Wschodniej w poniedziałek, tak w kolejnych dniach tygodnia śnieg nie powinien już padać w naszym kraju. Za to na północ od Polski, u północnych i wschodnich wybrzeży Bałtyku w najbliższym czasie przejdzie silna śnieżyca. We wtorek mocno sypnie na południu Norwegii i Szwecji. Lokalnie przybędzie nawet ponad 10 cm śniegu. Mieszkańcy regionu mogą spodziewać się utrudnień na drogach. Jednak nie to będzie najsilniejszy atak zimy w tym tygodniu.

Silna śnieżyca na koniec tygodnia na północy Europy
Śnieżyca na koniec tygodnia na północy Europy

Modele pogodowe jeszcze dość rozbieżnie wyliczają na jak dużym obszarze wystąpi prognozowana śnieżyca. Jednak pewnym jest, że dość aktywny niż wkroczy na północ Europy pod koniec obecnego tygodnia. Wg. amerykańskiego GFS silna śnieżyca przetoczy się przez południe Norwegii, a następnie na południu i w centrum Finlandii przyniesie nawet 20-30 cm śniegu. Europejski model ECMWF widzi to nieco inaczej. Śnieg może nie padałby tak intensywnie, za to na znacznie większym obszarze. Wg. europejskiego modelu opady śniegu na koniec tygodnia pojawiłyby się praktycznie w całej Skandynawii. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Czy aura nas mocno zaskoczy?

Na jak długo powiew zimy pozostanie z nami w Polsce

Naprawdę wkurzyłem się, gdy dziś o poranku wychodząc z psem napotkałem przybielone trawniki i chodniki. Śnieg popadał w wielu regionach Polski Wschodniej. Oczywiście nie była to śnieżyca tak silna, jaką prognozujemy dla północy kontynentu. Śnieg poprószył jeszcze lokalnie podczas dzisiejszego dnia. Jednak czy to ostatnie opady śniegu, w tym tygodniu (liczę, że i tej zimy)? Niestety niekoniecznie.

Przyszły weekend może przynieść opady śniegu w Polsce
Opady śniegu możliwe w przyszły weekend w Polsce

Podczas gdy druga połowa tygodnia powinna przynieść nam delikatne ocieplenie, tak w przyszły weekend prognozuje się przejście frontu chłodnego przez nasz kraj. Na froncie występować mają intensywne opady. W większości regionów Polski będą to opady deszczu. Jednak na północnym wschodzie i na obszarach podgórskich modele prognozują również opady śniegu. W górach możliwa jest całkiem solidna śnieżyca. Aby nie zostawiać Was ze złymi informacjami na koniec tej prognozy, to dodam, że modele pogodowe wciąż widzą bardzo silne ocieplenie na koniec miesiąca. Czyżby temperatury w okolicach 20 stopni na Wielkanoc były całkiem realne? Bądźmy dobrej myśli. Na ten moment wygląda to w prognozach całkiem dobrze.