Prognozy pogody zakładają, że do końca mijającego tygodnia w Polsce spodziewana jest chłodna aura. Aczkolwiek z wyraźnym podziałem na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód z prawdopodobieństwem miejscowych, przelotnych opadów śnieżyc wielkoskalowych i konwekcyjnych, lecz poza górami zimy z tego nie będzie. Jednak w poszczególnych miejscach Starego Kontynentu prognozowane są intensywne śnieżyce. Na terenie naszego kraju intensywność, długość śnieżnych epizodów będzie jednak dużo krótsza. Modelowe prognozy z Europy i Ameryki Północnej pokazują, że nad północną częścią kontynentu europejskiego przemieści się głęboki cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych, który przyniesie spore opady śniegu, sięgające nawet 30-40 cm. Mimo kwietnia późne silne śnieżyce będą utrudniać nadejście wiosennych warunków pogodowych do tej części Europy. Na przełomie 1 i 2 dekady kwietnia przedłużać ma się chłodny okres synoptyczny z ryzykiem nocnych i porannych przymrozków. Najdłużej, utrzymując się we wschodniej części Polski.
Śnieżyce prognozowane na północy i wschodzie Europy, 10 kwietnia 2025, 06 UTC według modelu ECMWF HRES

Zima wkrótce wycofa się z Polski całkowicie, będzie silne ocieplenie i ustąpienie słabych śnieżyc
Pod koniec ubiegłego tygodnia rozpoczął się intensywny spływ powietrza arktycznego morskiego z wysokich szerokości geograficznych, powodując intensywne ochłodzenie w naszej części Europy, śnieżyce konwekcyjne, burze śnieżne oraz porywisty wiatr wynikający z dużego gradientu barycznego pomiędzy wyżem z rejonu Morza Północnego a niżem lokującym się na wschód od naszego kraju. Głównie w górach pojawił się duży mróz, nawet dwucyfrowy ze spadkami w okolice -15℃ i przyrostem pokrywy śnieżnej o nawet 10-25 cm. Najwięcej śniegu spadło w Zakopanem, gdzie śnieżyce przyniosły w ciągu doby akumulacje pokrywy śnieżnej sięgającą aż 24 cm.
Prognozowany przyrost i zasięg pokrywy śnieżnej na 11 kwietni 2025 r., 00 UTC według modelu ARPEGE głównie dla Europy Środkowej i Wschodniej

Zmiana pogody i silne śnieżyce w Europie Północnej
Jednak co powinniśmy podkreślić to dodatnia temperatura, spowodowała szybkie topnienie pokrywy śnieżnej poza górami. Inaczej sytuacja pogodowa wygląda na północy kontynentu, gdzie pokaźna pokrywa śnieżna pokrywa anturaż. Najwięcej śniegu w pierwszej dekadzie kwietnia leży w wielu regionach Półwyspu Fennoskandzkiego i zachodniej części Federacji Rosyjskiej. W drugiej połowie mijającego tygodnia, ze szczególnym uwzględnieniem północy kontynentu europejskiego pojawi się głęboki niż, powodując drastyczną zmianę warunków pogodowych i intensywne śnieżyce.
Prognozowane silne śnieżyce niesione przez atlantycki niż na 10 kwietnia 2025 r., 15 UTC według modelu ECMWF na północy Europy

Ośrodek niskiego ciśnienia zaznaczy się tam na samym początku drugiej dekady kwietnia, a więc już 10 kwietnia 2025 r. Potem podczas drugiego weekendu kwietnia odsunie się on w kierunku Rosji, powodując kolejne śnieżyce na północy i północnym wschodzie kontynentu europejskiego. Zacznie się on wypełniać nad chłodniejszym lądem.
Polecamy: Pogoda na 5 dni
Prognozowane silne śnieżyce na 10 kwietnia 2025 r., 21 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej

Drastyczna zmiana pogody i śnieg w kraju. Zima na północy Europy prędko nie ustąpi
Modele prognostyczne wskazują, że na skutek jego wpływu na pogodę w wielu regionach Europy Północnej spadnie nawet 10-40 cm i to w krótkim czasie, powodując drastyczne pogorszenie warunków drogowych. Powinniśmy mieć na uwadze możliwość wystąpienia zawiei i zamieci śnieżnych. Szczególnie obfite opady śniegu wystąpią na południu Finlandii, północnych regionach Szwecji oraz Norwegii i miejscami Rosji.
Prognozowane śnieżyce na froncie 11 kwietnia 2025 r., 03 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej i Wschodniej

Zima na północy Europy prędko nie ustąpi i śnieg będzie się zdarzał nawet w drugiej połowie kwietnia
Wiele osób pracujących w północnej części Europy powinno mieć na uwadze, że trudne warunki pogodowe mogą utrudnić prace lotnisk komunikacyjnych, jak i też mogą pojawić się utrudnienia na drogach. Na ciągach komunikacyjnych pojawić mogą się pojazdy zimowego utrzymania dróg, które usuwać będą śnieg i neutralizować śliskość z dróg. Niektóre szlaki komunikacyjne mogą być jednak nieprzejezdne. Szczególnie w rejonach gór skandynawskich.
Prognozowany mróz w nocy z 9/10 kwietnia 2025 r. w wielu regionach Europy według modelu ECMWF

Silne ocieplenie na horyzoncie w Polsce i zanik śnieżyc
Pod koniec pierwszej dekady kwietnia oraz na przełomie 1 i 2 dekady mijającego miesiąca pojawiać się będą zimowe akcenty także w Polsce, gdzie na krótki okres czasu mogą zabielić się krajobrazy. Szczególnie na wschodzie i południu oraz południowym wschodzie. Choć śnieg może pojawić się w kilku regionach, nie będzie on tak obfity jak w Półwyspie Fennoskandzkim. Intensywność opadów w Polsce pozostanie na słabym i umiarkowanym poziomie. Więcej śniegu może spaść jedynie w Karpatach. W drugiej dekadzie kwietnia zimowe akcenty w Europie Północnej będą możliwe, nawet w drugiej połowie miesiąca.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC