Niebywałe śnieżyce na wschodzie. Nawet 3-4 metry śniegu i całkowity paraliż komunikacyjny. Powrót zimy do Polski

W kraju i regionie zima w styczniu pokazuje raczej swoje delikatne oblicze. Tymczasem daleko na wschodzie przechodzą śnieżyce o bardzo dużej intensywności. W najbliższych dniach w wielu regionach Japonii, czy na południu Chin spadnie kilkaset (tak, kilkaset) centymetrów śniegu.

Silne śnieżyce na wschodzie. Czym spowodowane?

Co jakiś czas piszemy Wam o potężnym mrozi w środkowej Azji. Kilka dni temu w północnych Chinach padł rekord wszechczasów temperatury minimalnej. Termometry pokazały poniżej -53 stopni. Tak zimno nie było w Chinach nigdy w historii pomiarów.

Silne śnieżyce w Japonii. Spływ chłodu z północy
Silne śnieżyce w Japonii. Spływ chłodu

W obecnym okresie te bardzo chłodne, arktyczne masy powietrza z Azji Środkowej rozpoczęły wędrówkę na południe, w stronę między innymi Korei, czy Japonii. Nagły spływ chłodu nad ciepłe wody Morza Japońskiego doprowadzi do tzw. efektu jeziora. W skutek silnej kondensacji dojdzie do rozwoju dobrze wypiętrzonych chmur kłębiastych, które z północy uderzą w Japonię przynosząc potężne, niespotykane śnieżyce. Przeczytaj również: Atak zimy w Polsce. Gdzie i kiedy spadnie najwięcej śniegu?

Śnieżyce przyniosą niespotykaną ilość śniegu w Japonii

Powstałe w skutek efektu morza i silnego spływu chłodu śnieżyce trwać będą w Japonii do końca stycznia. Poniżej prognoza opadów na dzisiejszy dzień.

Śnieżyce w Japonii na koniec stycznia
Śnieżyce w Japonii na koniec stycznia

Widać tu, że śnieżyce będą naprawdę potężne. Mówimy tu o opadach śniegu rzędu nawet 4-5 cm na godzinę. Jak łatwo wyliczyć dobowy przyrost pokrywy śnieżnej przy tak intensywnych opadach wynieść może metr. Oczywiście to przy założeniu, że śnieg padałby z taką intensywnością non stop przez 24 godziny. To oczywiście mało prawdopodobne. Jednak niech przez dobę spadnie w Japonii 30-40 cm śniegu (to już realny przyrost przy tak silnych śnieżycach). Biorąc pod uwagę to, że atak zimy ma trwać w wielu regionach Japonii do początku lutego, Japończycy będą mieli olbrzymi problem. Poniżej prognoza pokrywy śnieżnej dla regionu na początek lutego.

Potężna pokrywa śnieżna w Japonii

Jak widać śnieżyce pokryją śniegiem praktycznie cały obszar wszystkich wysp japońskich. Oczywiście im dalej na północ tym śniegu będzie więcej. Na wyspie Honsiu śniegu leżało będzie nawet ponad 2 metry. Na wysuniętej najbardziej na północ Hokkaido modele prognozują nawet ponad 4 metry pokrywy śnieżnej. Niewyobrażalne dla większości Europejczyków ilości śniegu. Dodajmy, że w Japonii praktycznie nie istnieją służby dedykowane odśnieżaniu. Oznacza to, że przy tak intensywnych opadach śniegu spodziewamy się prawdopodobnie całkowitego paraliżu komunikacyjnego w rejonach dotkniętych silnymi śnieżycami.

Zima wraca do Polski

W kraju również zrobi się zimowo. Jednak w porównaniu z tym jak silne śnieżyce przechodzą przez Japonię, to nasz atak zimy wygląda przy tym raczej blado. Oczywiście, czekają nas opady śniegu. Jednak w skutek rosnącej po weekendzie temperatury pokrywa śnieżna w kraju nie będzie imponująca. Zobaczmy jednak jak wyglądają obecne prognozy opadów dla Polski.

Śnieżyce nad Polską w najbliższych dniach

W centrum i na północy kraju lokalnie śnieg pada już w piątek. Nie są to oczywiście silne śnieżyce mogące w znaczny sposób spowodować przyrost pokrywy śnieżnej. Strefa intensywnych opadów śniegu przemieszczała będzie się nad Polską w nocy z niedzieli na poniedziałek. Pierwszy dzień kolejnego tygodnia przyniesie nam opady śniegu w wielu zakątkach kraju. W górach i na obszarach podgórskich możliwe silne śnieżyce. Opady śniegu pozostaną z nami przez cały przyszły tydzień. Nie będą to jednak incydenty bardzo silne. Śnieg padał będzie w wielu regionach kraju i na ten moment mija się z celem wskazywanie gdzie konkretnie śniegu będzie najwięcej.

Śnieżyce przechodzić będą w raczej dodatnich temperaturyach
Wysokie temperatury w przyszłym tygodniu

Lekki mróz chwyci w Polsce do niedzieli. Następnie wraz z nurkującym niżem do kraju napłynie cieplejsze powietrze z zachodu. Cały przyszły tydzień lekko na plusie (powyżej prognoza temperatury na środę 1 lutego). W związku z tym, pomimo dość intensywnych opadów śniegu przyrost pokrywy śnieżnej poza obszarami podgórskimi i górskimi nie będzie w Polsce duży.