14 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Śnieżyce nad Polską 19.03.2021. Sprawdź gdzie sypie śnieg i gdzie padać będzie do wieczora w Polsce

Opady śniegu i śnieżyce w Polsce 19.03.2021

Zgodnie z poranną prognozą pogody na 19.03 nad krajem pojawiają się obecnie przelotne, lecz silne opady śniegu. Od rana najwięcej chmur niosących lokalne śnieżyce przemieszcza się w północnej części Polski. Są miejsca, gdzie silne, konwekcyjne opady śniegu w połączeniu z porywistym wiatrem powodują zawieje i zamiecie śnieżne..

Front atmosferyczny nad Polską. Lokalne śnieżyce

Przypomnijmy, że dziś nad Polską przesuwa się strefa frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym. Najwięcej opadów śniegu prognozowane jest właśnie w strefie oddziaływania frontu atmosferycznego. Jednak lokalne, konwekcyjne opady śniegu pojawiały będą się dziś w całym kraju. Nie wykluczone jest powstanie dziś większych pasm konwekcyjnych, które przyjmować mogą nawet postać linii konwekcyjnych. Poniżej położenie frontu atmosferycznego o 7 rano. Źródłem mapy jest serwis należący do IMGW.

Front nad Polską 19.03

Z samego rana strefa frontowa znajdowała się na północnych krańcach Polski. Tam też dochodzi do rozwoju licznych chmur kłębiastych przynoszących opady śniegu. Są to opady śniegu o charakterze lokalnym. Śnieg pada bardzo intensywnie, lecz punktowo i przez krótki czas. Tak przykładowo wyglądało z rana centrum Gdańska kilka minut po intensywnej śnieżycy. Jednej z kilku, które przetoczyły się dziś od rana przez Trójmiasto. Zdjęcie pochodzie z kamery drogowej GDKiA, a źródłem zdjęcia jest strona traxelektonik.pl

Kilka minut po intensywnych opadach śniegu

W kolejnych godzinach front i śnieżyce w pozostałej części Polski

Obecnie, najbardziej intensywne opady występują w części północnej kraju. Chmury wypiętrzają się w bezpośrednim oddziaływaniu frontu. Widać to doskonale na aktualnym obrazie satelitarnym (źródło sat24.com). Aktualne mapy radarowe i obrazy satelitarne znajdują się w naszej zakładce z radarami opadów.

Opady nad Polską i naniesione umiejscowienie frontu chłodnego

Przed linią frontu widoczne są rozpogodzenia. Na tych obszarach słońce już zaczęło ogrzewać dolne partie troposfery. W związku z tym w najbliższych godzinach w skutek wysokiego gradientu pionowego temperatury powstawać zaczną chmury kłębiaste. Ponieważ do Polski centralnej zbliżał będzie się front, warunki do powstawania chmur kłębiastych będą lepsze. W najbliższych godzinach oraz po południ opady śniegu spodziewane są właściwie na obszarze całej Polski. Najbardziej wypiętrzone chmury kłębiaste mogą generować wyładowania atmosferyczne przynosząc burze. Zjawiska burzowe nie będą jednak dziś groźne.

Podsumowując przypominam jednak, ze dzisiejsze opady śniegu mają charakter lokalny. Wcale nie jest powiedziane, że śnieg spadnie wszędzie. Jednak tam gdzie pojawią się opady śniegu pochodzenia konwekcyjnego krajobrazy zabielą się.