Dobiegł końca okres suchej i słonecznej pogody. Wyż ustąpił miejsca zatoce niżowej i niżom barycznym z układami frontalnymi. Szczególnie intensywnie popadało minionej doby na południu, częściowo centrum i wschodzie, gdzie spadło nawet 5-15 mm. Miało to związek z oddziaływaniem aktywnego frontu ciepłego i niżu z południa. Co więcej, w rejonie Raciborza pojawiły się wieczorne burze w czasie niedzielnej doby. Na północy Europy szykują się śnieżyce.
Prognoza sytuacji barycznej na 24.03.2025 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Ubiegły tydzień minął pod znakiem wyżowej pogody, która zapewniła bezchmurne niebo, ale jednocześnie przyczyniła się do częstych nocnych i porannych przymrozków. Nastąpiła jednak zmiana pogody i doszło do odsunięcia się blokady wyżowej nad Federację Rosyjską. Do naszych szerokości geograficznych rozpoczął się napływ wilgotnych mas powietrza z południa Europy, co spowodowało więcej opadów i zmienność warunków atmosferycznych, a nawet wystąpienie wiosennych burz. Warunki pogodowe w kolejnych dniach będą w Polsce charakterystyczne dla rozwijającej się wiosny termicznej. Już niedługo coraz wyraźniej zacznie ruszać wegetacja roślin.
Prognozowane śnieżyce, 24 marca 2025, 12 UTC dla Europy Północnej według modelu ECMWF

Gwałtowne opady zimowe w Skandynawii
Aczkolwiek niecały kontynent europejski może jeszcze cieszyć się tą ciepłą porą roku. Dlatego, że wciąż zdarzać się będą chłodniejsze epizody, w tym późne wiosenne ataki zimy. Prognozy wskazują, że w Skandynawii prognozowane są silne śnieżyce, które mogą przynieść ponad 20-30 cm śniegu i doprowadzić do zasypania dróg, co może prowadzić do paraliżów komunikacyjnych. W górach skandynawskich spadnie ponad 50-80 cm białego puchu.
Prognozowane śnieżyce na 24 marca 2025, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF dla Europy Północnej

Prognozy numeryczne zakładają, że śnieżyce spodziewane są szczególnie w ostatni poniedziałek i wtorek na północy Europy, głównie w Fennoskandii i Rosji. Przyniesie je rozległy cyklon, który dzięki odsunięciu się wyżu na wschód, będzie miał miejsce do wkroczenia z zachodu, znad Atlantyku Północnego z systemami frontów atmosferycznych. Cyrkulacja powietrza przeciwna do ruchu wskazówek zegara spowoduje, że niż baryczny zaciągnie zimne arktyczne powietrze z wysokich szerokości geograficznych. Wejdą w interakcje z wilgotnymi masami powietrza, prowadząc do intensywnych opadów śniegu. W rejonach górskich orografia terenu może sprzyjać intensyfikacji opadów. Co więcej, zdarzą się też dziś i jutro śnieżyce konwekcyjne, zwiększając natężenie opadów zimowych.
Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ulewy do 60 mm i burze, przymrozki oraz 20℃ w Polsce
Prognozowane śnieżyce na 25 marca 2025 r., 00 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej

Śnieżyce na północy Europy prędko nie ustąpią
Wygląda na to, że w okresie 24-29 marca 2025 r. jest wysokie ryzyko śnieżyc wielkoskalowych i konwekcyjnych, głównie na obszarze Norwegii, sięgając aż po północną Szwecję i Finlandię oraz Federację Rosyjską. Intensywne śnieżyce będą połączone z silnym wiatrem, co będzie powodowało ograniczenie widzialności poziomej. Spodziewane są więc zawieje i zamiecie śnieżne. Miejscami śnieg podczas śnieżyc może być nasypywany, tworząc zaspy o wysokości około 1 m, utrudniając transport kołowy. Na północy Europy późne akcenty zimowe w formie śnieżyc i mrozu nie będą niczym nadzwyczajnym w kwietniu. Nawet, przeciągając się okresami na maj w zależności od sytuacji barycznej i zasięgu chłodniejszych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych.
Prognozowane śnieżyce i przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 24.03.2025 r. do 28.03.2025 r. według modelu francuskiego ARPEGE

Niże baryczne będą mieć duży wpływ na przebieg pogody pod koniec marca w Polsce. Jednak zasięg i wysokość opadów nie okaże się równomierna. Pod koniec marca największe sumy opadowe są prognozowane na południu i południowym wschodzie, częściowo wschodzie i centrum. Śnieg popadać ma głównie w górach i nawrotu późnej zimy w ostatnich dniach mijającego miesiąca nie przewidujemy do Polski.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, dwd.de
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC