Uwaga! Sobota z możliwym rozwojem gwałtownych burz. Także superkomórkowych z gradem

W sobotę Polska znajduje się pomiędzy słabnącym wyżem z centrami nad Skandynawią a rozległym i płytkim układem niżowym z niewielkimi niżami w jego obrębie nad zachodnią Europą i Sardynią oraz Morzem Czarnym, ale także Turcją. Z południowego-wschodu nad przeważającą część kraju będzie napływać w dalszym ciągu ciepła i wilgotna, niestabilna masa powietrza z rejonów Morza Czarnego.

Na północnym wschodzie i wschodzie opady burzowe mogą wynosić do 30 mm, a porywy wiatru do 90 km/h, na tym obszarze możliwy jest grad do 3 cm średnicy.

Na wschodzie, północy i w centrum ze względu na dobre warunki kinematyczne do rozwoju głębokiej konwekcji, która dodatkowo będzie wspomagana przemieszczającym się z południa na północ prawym wejściem do obszaru maksimum prędkości w prądzie strumieniowym, poza strukturami wielokomórkowymi mogą powstać superkomórki – informuje IMGW-PIB.

Duży grad prognozowany jest przede wszystkim w strefie ciągnącej się przez Lubelszczyznę po wschodnie i północne Mazowsze, gdzie prognozuje się duże wartości CAPE, pionowego gradientu temperatury w środkowej troposferze i DLS powyżej 15 m/s. Nie wyklucza się powstania burzy wielokomórkowej o charakterze back-building / training storms, z czym wiąże się ryzyko większej powodzi błyskawicznej. Warstwa graniczna troposfery nadal będzie charakteryzować się występowaniem dużej wilgotności względnej. Wartość energii SBCAPE 0-2 km ma osiągać ok. 100-150 J/kg, w związku z czym w obrębie burz superkomórkowych ponownie istnieje pewne ryzyko uformowania się 2-3 słabych lub umiarkowanie silnych trąb powietrznych. W związku z dużą wartością energii CAPE, w woj. lubelskim, na południu woj. podlaskiego oraz na wschodzie i północy woj. mazowieckiego nie wyklucza się kilku przypadków wystąpienia silnych i niszczących porywów wiatru – poinformował Artur Surowiecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Podobnie, jak w piątek, sporą niewiadomą pozostaje czas inicjacji zjawisk burzowych, jej dokładna lokalizacja oraz ilość zjawisk, które się rozwiną. Ponownie w wielu miejscach w pierwszej części dnia prognozowane jest zachmurzenie duże i całkowite, które utrudni nagrzanie się przyziemnej warstwy troposfery. Modele wskazują na występowanie burz i opadów konwekcyjnych już w godzinach porannych. Z uwagi na ten fakt nie zdecydowaliśmy się na wydanie 2. stopnia zagrożenia dla części omawianego w tym paragrafie obszaru, choć groźnych zjawisk burzowych powinno być nieco więcej, niż to miało miejsce w piątek. Największa aktywność zjawisk burzowych prognozowana jest w godzinach popołudniowych. Wieczorem i w nocy burze będą stopniowo słabnąć i zanikać – dodał Artur Surowiecki ze stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na dzisiejszy dzień

Prognoza organizacji ESTOFEX na dzisiejszy dzień

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW PONIŻEJ