Sobota z rozwojem zjawisk burzowych. Sprawdź, gdzie możliwa jest burza

W sobotę Polska znajduje się pod wpływem rozległego układu wysokiego ciśnienia, który rozciągać będzie się od Wysp Azorskich, następnie przez południowo-zachodnią i zachodnią oraz naszą część Europy aż po Kazachstan. Dodatkowo zaznaczy się w naszej części Starego Kontynentu system frontów atmosferycznych związany z niżem znad południowej Skandynawii. Napływać ma w dalszym ciągu umiarkowanie ciepła oraz wilgotna masa powietrza.

Główna inicjacja zjawisk konwekcyjnych zachodzić ma na lokalnych strefach zbieżności wiatru.

Modele numeryczne prognozują w ciągu dnia powstawania pojedynczych komórek burzowych oraz opadowych. Miejscami łączących się w multikomórki burzowe. W północnej połowie Polski konwekcja może być nieco lepiej zorganizowana, mając na uwadze istotnie nasilone środowisko kinematyczne i pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km wynoszące od 14 m/s do 17 m/s. Prawdopodobne są tam dlatego także opady grad o średnicy od 2 cm. Silniejszy rozwój burz może mieć miejsce na obszarach podgórskich i górskich, gdzie kluczową rolę odegrać może orografia terenu.

Duża zawartość wody opadowej w pionowej kolumnie atmosfery około 30 mm spowoduje występowanie intensywnych opadów deszczu, punktowo prowadząc do podtopień.

Nie można wykluczyć przypadku słabej trąby powietrznej ze względu na istotnie podwyższoną chwiejność termodynamiczną w warstwie 0-2 km. Burze rozwijać mogą się już od godzin południowych, szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie. Pod wieczór zaczną słabnąć i zanikać.

Prognozowany obszar lokalnych burz przez Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska od godziny 8 czasu lokalnego na dzień 1.06.2019 r. do 2.06.2019 r. godzina 8 czasu lokalnego

Położenie opadów i burz poniżej

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/