Ocieplenie będzie silne i radykalnie zmieni pogodę w regionie. Znamy nowy trend w prognozach.
Wkrótce w pogodzie nastąpią zmiany. Silny mróz, który utrzymuje się od kilku dni, zacznie ustępować, a zastąpią go cieplejsze masy powietrza. Istnieje prawdopodobieństwo, że pod koniec tego i na początku przyszłego tygodnia temperatura przekroczy 10-16°C. Najcieplej będzie w zasięgu zjawisk fenowych na południu.
Prognoza anomalii średniej temperatury powietrza na okres od 23.02.2025 r. do 28.02.2025 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych

Prognozy numeryczne wskazują na noc z większym mrozem. Głównie noc oraz poranek z wtorku na środy będzie najzimniejszy na południowym zachodzie oraz w rejonach podgórskich, gdzie temperatura może osiągnąć -13/-24°C. W innych częściach kraju oczekiwane są wartości około -4/-11°C. Tam, gdzie dojdzie do rozpogodzeń, to będzie najchłodniej.
Prognozowany trend maksymalnej temperatury powietrza na okres od 18.02.2025 r. do 27.02.2025 r. według modelu ECMWF HRES dla Polski

Dużo wskazuje, że zima ustąpi miejsca wiośnie. Termometry wskażą ponad 10°C. W drugiej części tygodnia ma nastąpić znaczące ocieplenie. Choć nocą mogą jeszcze występować spadki do -10/-5°C, w dzień na wschodzie temperatury będą wynosiły około 2-3°C, a na zachodzie do 7-10°C. Na początku przyszłego tygodnia przewidywana jest jeszcze wyższa temperatura, osiągająca 12-13°C na zachodzie i południu. Mróz w większości kraju nie wystąpi, jedynie lokalnie możliwe będą spadki do -2/-3°C.
Prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza w okresie od 18.02.2025 r. do 27.02.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Spora zmiana pogody w kraju
Przez resztę tygodnia pogodą w Polsce będą sterować antycyklon, co sprawi, że dominować będzie suche powietrze. Dopiero po weekendzie, gdy zbliżą się fronty atmosferyczne, zacznie padać coraz częściej. Z uwagi na wysoką temperaturę, deszcz będzie dominującym zjawiskiem. Oczekujemy także wzrostu prędkości wiatru południowo-zachodniego, a w górach pojawi się halny.
Prognozowany trend opadów na okres od 18.02.2025 r. do 27.02.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Spodziewana w weekend wichura w zachodniej Europie wpłynie na pogodę w Polsce, szczególnie w kontekście zmiany cyrkulacji i z tego powodu kierunku adwekcji powietrza, co sprowadzi do nas ciepłą masę powietrza z rejonów polarnomorskich i spowoduje wyraźne ocieplenie, zwłaszcza w dniach 23-25 lutego, kiedy to na południu kraju temperatura osiągnie 10-16°C. Wiatr nie będzie stanowił poważnego zagrożenia, chociaż w górach i rejonach podgórskich będzie okresami wiać mocniej i będzie to halny. Nawet powyżej 90-100 km/h w szczytowych partiach Sudetów i Karpat.
Polecamy: Koszmarna wichura uderzy z zachodu. Wiatr 210-220 km/h.

Duża zmiana pogody na horyzoncie i silne ocieplenie
Postępująca adwekcja cieplejszego powietrza z południowo-zachodnich rejonów Europy obejmie szerokie obszary kontynentu, prowadząc do znaczącego wzrostu temperatur w regionach zachodnich, centralnych, południowych i północnych, przekraczających normy sezonowe. Zima z mrozem zostanie wypchnięta na wschód Europy. Na rozległym obszarze kontynentu przejdziemy od termicznej zimy do przedwiośnia, a w niektórych miejscach temperatury charakterystyczne będą dla termicznej wiosny.
Prognozowana temperatura maksymalna wstępnie na 25 lutego 2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, meteologix.com, CMM IMGW, modele.imgw.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC