Sprawdź, kiedy wichura dotrze do województwa lubelskiego. Wiatr powyżej 80 km/h, możliwe burze

Silny wiatr nasila się nad Polską. Na północnym-zachodzie zanotowano już porywy wiatru powyżej 100 km/h. W kolejnych godzinach wichura zbliżać będzie się m.in do woj. lubelskiego.

Polska jest obecnie pod wpływem dość głębokiego niżu barycznego z systemem frontów atmosferycznych o imieniu „HEINZ”. Lokuje się on nad wodami Morza Bałtyckiego. Po południowej, południowo-zachodniej stronie narasta gradient baryczny, co przyczynia się do występowania wietrznej aury w kraju.

Dane z godziny 22 czasu lokalnego ukazujące centrum niżu nad wodami M. Bałtyckiego.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 16 marca 2019 r. godzina 00 UTC. Polska pod wpływem niżu znad Morza Bałtyckiego ciśnieniem 981 hPa. Przez nasz kraj wędrować ma układ frontów atmosferycznych, stopniowo się okludujący.

Obecnie wichura, szczególnie odczuwalna jest na północnym-zachodzie, tutaj porywy przekraczają nawet 108 km/h, prognoza modelu ARPEGE

Wichura nadejdzie bliżej godzin porannych do województwa lubelskiego. Po południowo-zachodniej stronie narastać ma gradient baryczny, co spowoduje wzrost prędkości wiatru w tej części kraju. Silny wiatr utrzymywać ma się na obszarze całego województwa lubelskiego przez pierwszą część dnia. Porywy mogą przekraczać nawet 80 km/h. Burze natomiast możliwe są w nocy z piątku na sobotę, towarzyszyć mogą im porywy wiatru powyżej 85 km/h.

Wiatr zacznie słabnąć dopiero późnym popołudniem w sobotę. Prognozowane są opady deszczu w chłodnej masie powietrza pochodzenia konwekcyjnego.

(fot. ilustracyjne. pixabay.com)