Strzał ciepła widnieje w prognozach. Przed nami powrót wysokich temperatur po chłodnym okresie synoptycznym.
Od kilku dni w Polsce mamy chłodny okres synoptyczny, który objawia się najniższymi temperaturami w mijającym miesiącu. Jednak od środy będziemy obserwowali stopniowe ocieplenie. W drugiej połowie tygodnia będzie jeszcze cieplej. Kulminacja wiosennego ciepła nadejdzie w nowym tygodniu na początku.
Dziś pogoda będzie bardzo przyjemna. Antycyklon o imieniu Konstantina obejmie kolejne obszary, zapewniając obfitą ilość słońca. Chmury stopniowo znikną, a z godziny na godzinę niebo stanie się coraz bardziej bezchmurne. Równocześnie nastąpi wzrost temperatury, a po zimnych dniach i nocach zacznie się powoli ocieplać. Za nami apogeum ochłodzenia i zaczyna do kraju docierać strumień coraz cieplejszego powietrza polarnomorskiego.
Prognozowana sytuacja baryczna na 19.03.2025 r. według DWD dla Europy i obszarów przyległych

Ostatnie dni i noce były wyjątkowo chłodne jak na drugą połowę marca, bo zaznaczał się strumień zimnego powietrza arktycznego. Jednak od środy nastąpi niewielkie ocieplenie, a temperatury przekroczą przedział z lat 1991-2020. Na przeważającym obszarze Polski termometry pokażą od 6°C na Suwalszczyźnie i w Podhalu, przez 10°C w centralnej Polsce, aż po 11-12°C na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Noc ze środy na czwartek ponownie będzie przymrozkowa. Temperatura minimalna wyniesie od -6°C do -0°C, chłodniej w kotlinach karpackich od -8°C do -5°C.
Strzał ciepła przesądzony w trzeciej dekadzie marca. Prognozowany trend temperatury maksymalnej w okresie od 19.03.2025 r. do 28.03.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Spora zmiana pogody w regionie
Prognozy numeryczne jasno wskazują, że w drugiej połowie tygodnia temperatury będą wyraźnie rosły. Pod koniec tygodnia możemy spodziewać się nawet 16-19°C. Modele pogodowe pokazują, że do soboty czeka nas spokojna aura i dużo słońca. Aczkolwiek w ostatni dzień weekendu nad Polską zaczną pojawiać się zatoki niżowe i fronty atmosferyczne, przynosząc deszcze i burze. Ponadto w przyszłym tygodniu deszczowe dni staną się częstsze, lecz temperatura powinna przekroczyć 17-20℃. Głównie w okresie od poniedziałku do środy. Choć początkowo nadal będzie ciepło, pod koniec marca przewidywane jest ochłodzenie i nocami znów powróci mróz.
Prognozowany trend minimalnej temperatury powietrza na okres od 19.03.2025 r. do 28.03.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Niewątpliwie od czwartku do soboty w większości kraju przewidywane są temperatury powyżej 10-13°C. Natomiast w pasie dzielnic zachodnich i południowych rejonach może być nawet 16-19°C. Natomiast chłodniej będzie nad morzem oraz na Suwalszczyźnie, gdzie prognozowane są dużo niższe wartości, które zawierać będą się w przedziale około 8-10°C. Choć dni będą ciepłe, noce nadal mogą przynieść przymrozki, jednak z każdą nocą będą one coraz słabsze i nie wszędzie się pojawią. Natomiast przed weekendem najniższe temperatury utrzymają się szczególnie na północnym wschodzie, wschodnich i południowych obszarach Polski.
Prognozowany wstępnie zasięg i wysokość opadów w okresie od 19.03.2025 r. do 28.03.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Silne ulewy i burze w Polsce
Modele pogodowe wskazują, że wyraźne zmiany w pogodzie rozpoczną się w niedzielę. Wtedy to Polską pojawią się aktywne fronty atmosferyczne. Niżowa pogoda będzie częsta w trzeciej dekadzie marca, co wskazuje na zwiększoną częstotliwość opadów atmosferycznych, ale także występowanie wiosennych burz. Wstępnie wiadomo, że poszczególne dni przyniosą ulewne opady deszczu o podłożu wielkoskalowym i konwekcyjnym, co powinno poprawić sytuację hydrologiczną i załagodzić nieco suszę po bezśnieżnej zimie. Dodatkowo prognozuje się, że najmniej deszczu spadnie na zachodzie i północnym zachodzie, a najwięcej na południu, gdzie lokalnie może wystąpić nawet ponad miesięczna norma opadów na marzec w ciągu kilku dni.
Prognozowana akumulacja opadów w okresie od 19.03.2025 r. do 31.03.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Strzał ciepła zostanie przerwany pod koniec marca 2025. Będzie powrót ujemnej temperatury nocami
Dodatkowo mimo częstych opadów deszczu, temperatura w połowie nadchodzącego tygodnia nadal pozostanie wysoka jak na początek kalendarzowej wiosny. Predykcje modeli pogodowych pokazują, że przymrozki nocą ustąpią całkowicie, a w ciągu dnia spodziewamy się temperatur powyżej 10-15°C. Na zachodzie, południu i w centrum, wschodzie może być nawet 18-21°C. Wstępnie wiadomo, że pod koniec marca nadejdzie większe ochłodzenie, co może oznaczać powrót ponownie ujemnych temperatur w nocy, natomiast w dzień temperatury mogą spaść do 5-9°C. Dlatego taki zmienny i niestabilny charakter pogody może utrzymać się przez dłuższy czas. Nie będzie już powrotu zimy do kraju i najchłodniejszy okres marca dobiegł końca.
Źródłó: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, dwd.de, meteologix.com, wxcharts.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC