Superkomórki burzowe sieją zniszczenia w Polsce. Silne gradobicia, podtopienia, pozrywane dachy i połamane drzewa. Gdzie jest burza, 7 czerwca 2024?

Superkomórki burzowe przechodzą nad Polską. Niebezpieczna pogoda w piątek nad krajem.

Od pierwszej części dnia nad Polską zaczęto obserwować wzrost aktywności burzowej. Znad woj. wielkopolskiego, w kierunku północnej części Ziemi Łódzkiej i dalej nad Mazowsze przemieszcza się długożyjąca superkomórka burzowa. Ponadto około południa dziś nad krajem zaczęto obserwować rozwój kolejnych burz. Niektóre z nich zaczęły przybierać formę burz z rotującymi prądami wstępującymi. W kolejnych godzinach obserwowany będzie wzrost aktywności burzowej.

Między innymi w rejonie miejscowości Turku w woj. wielkopolskim odnotowano opady sporego gradu, który spowodował dodatkowo jego znaczną akumulację gradu. Dane z prędkości radialnej wskazały na istnienie rotacji w tej strukturze, co potwierdziło nam istnienie mezocyklonu. W Turku, Gmina Rychwał, Stare Miasto zostały uszkodzone dachy, przewrócone drzewa i ponadto w okolicy zaobserwowano szkody gradowe.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 120 minut na obszarze Polski

Screenshot

Silne burze superkomórkowe nad Polską w piątek

Ponadto gwałtowna burza superkomórkowa przechodziła północną częścią woj. łódzkiego. Tam m.in w rejonie Łęczycy, Piątku w woj. łódzkim zaobserwowano opady gradu o średnicy 3-4 cm. Na czele struktury superkomórkowej obserwowany jest efektowny wał szkwałowy, natomiast od południowej strony burzy można zaobserwować potencjalnie chmurę stropową, która jest cechą charakterystyczną dla burz z rotującymi prądami wstępującymi. Na trasie tej długożyjącej superkomórki burzowej zaobserwowano liczne szkody gradowe, wiatrowe oraz od intensywnych opadów atmosferycznych. Duża akumulacja opadów gradu wystąpiła wcześniej m.in w Gnieźnie (woj. wielkopolskie). Po godzinie 13:00 zaczęto obserwować intensywny rozwój konwekcji nad Polską. Jednak po godzinie 14:00 czasu lokalnego burze zanotowano na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu, Podkarpaciu, Pomorzu Zachodnim i Pomorzu Środkowym. W kolejnych godzinach strefa korzystnych warunków do rozwoju burz przesuwać ma się na wschód.

Dane z sieci radarów meteorologicznych z godziny 14:10 czasu lokalnego ukazujące długożyjącą m.in superkomórkę burzową w rejonie Skierniewic, która zmierza na wschód oraz izolowaną burzę superkomórkową w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego. Silne burze tworzyć zaczęły się także na Podkarpaciu.

burze nad Polską
intensywne burze nad Polską

superkomórki burzowe i intensywna pogoda
Superkomórki burzowe i groźna pogoda w piątek nad krajem

Rozwojowi burz sprzyjać ma zaleganie frontu pofalowanego, wzdłuż którego przemieszczać ma się w kolejnych godzinach kolejne zafalowanie, które urośnie do postaci płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia. Szacuje się dziś, że porywy wiatru sięgną 70-95 km/h, grad do 2-4,5 cm, ale nie można wykluczyć lokalnie 1-2 przypadków trąb powietrznych. W kolejnych godzinach mogą pojawić także struktury liniowe przekształcone z silnych superkomórek burzowych.

Superkomórki burzowe dziś nad Polską. W kolejnych godzinach przybędzie burz

Prognoza burzowa na piątek (IMGW-PIB)

silne burze nad krajem
Groźne burze nad Polską

Źródło: Fanipogody.pl, blitzortung.org, windy.com, IMGW-PIB, essl.org