Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Susza na północy. Wysokie zagrożenie pożarami lasów. Koszmarne prognozy pogody dla Polski

Susza w części Polski. Jednocześnie burze na południu


Bardzo źle wyglądają prognozy pogody dla części Polski. Właściwie to prognozy są złe dla całego kraju. W części Polski grozi nam susza. W drugiej połowie kraju przechodziły będą burze przynosząc gwałtowne, punktowe opady przynoszące zalania, a nawet powodzie.

Susza na północy kraju? Duże zagrożenie pożarami

Niestety, mam bardzo złe wieści pogodowe dla mieszkańców północnej Polski. To znaczy, to są dobre wiadomości dla większości ludzi, ponieważ pogoda na północy kraju kolejny dzień przyniesie mnóstwo słońca i bezchmurnego nieba. Dodatkowo piątek będzie kolejnym dniem z wysokimi temperaturami w kraju.

Prognoza temperatury na piątek. Grozi nam susza w północnej połowie Polski?
Wysokie temperatury i brak opadów na północy. Susza?

To jednak nie temperatury są największym problemem, który powoduje, że coraz gorzej prezentuje się sytuacji hydrologiczna w północnej połowie kraju. Problemem jest oczywiście brak opadów. Deszcz w północnej połowie kraju nie padał już od kilkunastu dni. Niewiele lepiej jest w centrum. Tutaj, bodajże w środę przychodziły przelotne opady deszczu i burze, jednak były to zjawiska lokalne, nie wpływające w znaczącym stopniu na sytuację hydrologiczną w regionie. Brak długotrwałych opadów negatywnie wpływa na zagrożenie pożarami lasów. Poniżej mapa z dramatycznym obrazem.

Susza w Polsce. Duże zagrożenie pożarami lasów
Susza i bardzo duże zagrożenie pożarowe w części Polski

To mapa zagrożeń pożarami lasu. Kolor czerwony to oczywiście najwyższe zagrożenie pożarami. Susza dotyka całej północnej oraz częściowo zachodniej i centralnej Polski. Najwyższy stopień zagrożenia pożarami panuje na północ od pasa Białystok – Warszawa – Wrocław. W pasie od lubelskiego przez świętokrzyskie po Śląsk zagrożenie pożarów lasów wciąż występuje. Bez zagrożenia na chwilę obecną na południu Polski. Przeczytaj również: Nawałnice i burze w Europie. Prognoza konwekcyjne, gdzie w Polsce burze będą groźne?

Opady i burze, ale tylko w części Polski

Podczas gdy susza dotyka północnej i częściowo centralnej Polsce, zupełnie inaczej wygląda to na południu kraju. Kilkadziesiąt godzin temu do Polski zbliżył się płytki niż z południa Europy. Wraz z nim do kraju napłynęły zasobne w wilgoć masy powietrza z południa. Skutkuje to codziennym rozwojem chmur kłębiastych i burzowych na południu kraju. Dziś również prognozowane są burze i opady. W piątek rozwój konwekcji nie powinien ograniczyć się wyłącznie do krańców południowych. Dziś burze nad Polską wystąpią prawdopodobnie na większym obszarem kraju.

Burze w piątek 9 czerwca nad Polską
Burze w piątek na większym obszarze Polski

Powyżej mapa z prognozą opadów na dzisiejszy dzień. W północnej połowie kraju nadal susza, jednak dziś burze i opady możliwe są już w całej południowej połowie kraju. Nie będą to silne nawałnice, jednak lokalnie sumy opadowe z poszczególnych burz mogą być wysokie. Tym bardziej, że dzisiejsze burze nie będą przesuwały się bardzo szybko, więc nad jednym obszarem burza trwać może dość długo, przez co sumy opadowe będą wysokie. Niestety wciąż dotyczy to południowej połowy kraju, podczas gdy na północy Polski susza staje się coraz bardziej realna.

Susza na północy. Brak opadów w kolejnych dniach

Niestety, niewiele zmieni się podczas najbliższych dni. Do weekendu wciąż więcej wilgoci i opadów w południowej Polsce. Następnie niż odpuści i przez dwa, trzy dni z początkiem przyszłego tygodnia opadów będzie jak na lekarstwo w całym kraju. Dopiero weekend 17-18 daje w prognozach więcej opadów w kraju. Jednak po pierwsze to prognoza na ponad tydzień w przód. Pod drugie, wciąż prognoza widzi jedynie opady konwekcyjne, o charakterze silnym, lecz prelotnym

Podsumowując, całej północnej połowie kraju grozi susza. Opady nie pojawiły się tu od wielu dni, a prognozy pogody są w temacie opadów katastrofalne. Podczas gdy na południu i w centrum deszcz będzie pojawiał się również w najbliższych dniach, tak w północnej połowie kraju susza stała się już realnym zagrożeniem. Apeluję również o dużą ostrożność podczas spacerowania po lasach. Ryzyko pożarów lasów wzrasta z każdym dniem.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk