Temperatura jak w środku lata. Na termometrach aż 21°C nad ranem w Polsce

Pogoda w końcówce października zaskakuje, ale pozytywnie. Do kraju dociera powietrze pochodzenia zwrotnikowego z południa Starego Kontynentu. Obszarem źródłowym masy są rejony Morza Śródziemnego, wcześniej powietrze napłynęło nad ten obszar znad północnej Afryki. Nietypowe ciepło w ostatnich dniach miesiąca zawdzięczamy specyficznemu ulokowaniu poszczególnych centrów sterujących pogodą nad Europejskim Obszarem Synoptycznym.

Analiza topografii barycznej dla poziomu 500 hPa szybko obrazuje dlaczego do kraju dociera bardzo ciepłe powietrze z południa kontynentu europejskiego. Nad zachodnią częścią Europy zalega górna zatoka w polu geopotencjału, która zanurkowała aż w rejon Morza Śródziemnego. Na dużym kontraście termicznym w basenie M. Śródziemnego uformował się kilka dni temu układ niskiego ciśnienia, jaki po wschodniej stronie zaczął prowadzić coraz cieplejsze pochodzenia zwrotnikowego w głąb Starego Kontynentu. Obecnie lokuje się nad Krajami Beneluksu.

Topografia baryczna dla poziomu 500 hPa, model GFS na dzień 30.10.2018 r. 06Z. Na duża uwagę zasługuje również dalszy rozwój wyżu nad północno-zachodnią Rosją. Odegra on w najbliższych dniach kluczową rolę w kształtowaniu pogody nad Polską.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na różnych poziomach troposfery w dniu 29.10.2018 r. 18 UTC dla miasta Warszawa

Anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1981 r. – 2010 r. model GFS w okresie od 30.10.2018 r. 00 UTC do 30.10.2018 r. 06 UTC. Jak widać sięga ona miejscami ponad 10°C.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.10.2018 r. godzina 12 UTC

Ciepły wycinek niżu będzie we wtorek zamykany

Już w najbliższych godzinach ciepły sektor niżu zacznie się zwężać. Nie czeka nas jednak duże ochłodzenie. Od zachodu do Polski wkroczy front chłodny powodujący nieznaczną wymianę masy powietrza. W najbliższych godzinach na obszarze kraju możliwe są opady deszczu na froncie chłodnym. Poniżej spodziewane natężenie oraz ulokowanie opadów przez model GFS do godzin nocnych z wtorku na środę.

Bardzo ciepła noc i poranek w Polsce, zwłaszcza na południu Polski

Dane ze stacji IMGW na godzinę 5 rano

6 rano czasu lokalnego

 

Katowice dane ze stacji IMGW-PIB. Dodatkowo widać wpływ silnego wiatru halnego, co dodatkowo ogrzewa powietrze

Stan pogody na wybranych stacjach IMGW-PIB, dane z godziny 6 czasu lokalnego, źródło meteomodel.pl

POŁOŻENIE OPADÓW TUTAJ