Temperatury do 17-20 stopni. Nadciąga wiosna. Ocieplenie nadejdzie z wielką siłą, ale czy na dłużej? Pogoda w Polsce zaskoczy

Po porannym dość zimowym wpisie, w którym pisałem o śnieżycy, czas na bardziej optymistyczne wieści. Otóż po jeszcze zimowym weekendzie, przed nami prawdziwe uderzenie ciepła. Wiosna w przyszłym tygodniu pokaże swe ciepłe oblicze. Temperatury powędrują w górę, a w Polsce zrobi się naprawdę ciepło. Zapraszam na szczegóły.

Wysokie temperatury w regionie. Czym spowodowane?

Pierwsze uderzenie ciepła w przyszłym tygodniu czeka nas już w poniedziałek i wtorek. Temperatury w wielu miejscach kraju przekroczą 10, a we wtorek nawet 14-15 stopni Celsjusza. Północą kontynentu przemieszczał będzie się niż. Po jego południowej stronie dojdzie do napływu bardzo ciepłych mas powietrza z południowej Europy.

Skąd wysokie temperatury w Polsce
Skąd wezmą się wysokie temperatury

Na powyższej mapie na biało zaznaczyłem wspomniany niż z północy. Żółtą strzałką wskazałem kierunek z którego wraz z początkiem nowego tygodnia zacznie napływać do nas bardzo ciepłe powietrze. Oczywiście ciepłe masy powietrza przybędą do Europy Centralnej z południowego zachodu. W Hiszpanii, już w ten weekend może pojawić się pierwszy upał. Zazdroszczę, ale spokojnie, na upały w Polsce przyjdzie jeszcze czas. W nadchodzącym tygodniu czekają nas dni, podczas których temperatury dadzą nam znacznie więcej frajdy niż upał w lecie. I wiem, że dziś nad Polską przechodzi śnieżyca. Jak to mówią, w marcu, jak w garncu 🙂

Wysokie temperatury w Polsce na początku tygodnia

Powyżej napisałem skąd w nasz region przywędruje ciepłe powietrze. Warto dodać, że wysokie temperatury pojawią się w Polsce na początku i na końcu przyszłego tygodnia. Ciepło, powyżej 10 stopni Celsjusza zrobi się już w poniedziałek. Wtedy to na południu i zachodzie Polski termometry wskazywać będą nawet do 12-13 stopni. Niestety jeszcze w poniedziałek nadal czeka nas bardzo duży kontrast termiczny. Podczas gdy na południu zapanuje termiczna wiosna, na północnym wschodzie kraju w pierwszym dniu nowego tygodnia zaledwie 3-4 stopnie na plusie.

Wysokie temperatury. Wiosna we wtorek w Polsce
Wysokie temperatury. Wiosna we wtorek w Polsce

Sytuacja zmieni się we wtorek (prognoza temperatury powyżej). Drugiego dnia nowego tygodnia bardzo ciepło zrobi się już praktycznie w całym kraju. Temperatury będą mega pozytywne. W wielu regionach Polski termometry we wtorek pokażą nawet 17 stopni Celsjusza. To będzie prawdziwy wybuch wiosny, jednak upragniona przez nas pora roku nie rozgości się u nas jeszcze na stałe. Zima jeszcze się nie podda, dlatego po dwóch bardzo ciepłych dniach, czeka nas ochłodzenie.

Chwilowe ochłodzenie w połowie tygodnia

Niestety na wtorek/środę prognozujemy przejście przez kraj chłodnego frontu atmosferycznego. Front przyniesie ochłodzenie odbierając nam chwile, na które czekaliśmy przez kilka miesięcy. Szczęśliwie wysokie temperatury wrócą do Polski i w region dość szybko. Sprawdźmy animację prognoz temperatury na nadchodzący tydzień.

Prognoza temperatury na przyszły tydzień

O bardzo ciepły początku tygodnia już pisałem. Późnym popołudniem we wtorek, z zachodu do kraju wkroczy prawdopodobnie chłodny front atmosferyczny. W tym wpisie pominę fakt, że prawdopodobnie przyniesie on burze. W tym wpisie interesują nas temperatury, więc informuję, że front przyniesie ochłodzenie. Nocami do Polski wróci mróz (ehh ta zima). Jednak szczęśliwie ochłodzenie nie potrwa długo. Wysokie temperatury wrócą do Polski w okolicach piątku. W przyszły weekend na mapach temperatury widać takie oto obrazki.

Wysokie, wiosenne temperatury w przyszły weekend
Wysokie, wiosenne temperatury w przyszyły weekend?

Oczywiście, do terminu z powyższej mapy pozostaje tydzień czasu. Jednak wyliczenia modeli są po pierwsze w miarę stabilne, a po drugie scenariusz ten widzą praktycznie wszystkie modele pogodowe. Wiele wskazuje więc na to, że wysokie temperatury i wiosna w Polsce pojawi się nie tylko na dwa pierwsze dni nowego tygodnia, lecz również na początku przyszłego tygodnia. Gdyby nie to chwilowe ochłodzenie w środku tygodnia, byłoby perfekcyjnie. Jednak nie narzekajmy, jeszcze dziesięć dni temu temperatury powyżej 15 stopni w kraju pozostawały jedynie w strefie marzeń. Obecnie to już bardzo realny (wczoraj wręcz rzeczywisty) scenariusz.