To będzie najmroźniejsza noc na początku stycznia. Są pierwsze ostrzeżenia dla Polski od IMGW

W Trzech Króli Polska południowo-wschodnia znajduje się na skraju zatoki niżu znad Ukrainy i Morza Czarnego, reszta kraju znajdzie się w zasięgu klina wyżu znad Wielkiej Brytanii. Obszar Polski pozostanie w arktycznej masie powietrza. Ciśnienie atmosferyczne będzie rosnąć. W dzień prognozowane jest w Polsce zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na południu i południowym wschodzie kraju miejscami będą występować słabe opady śniegu, a na zachodzie – opady deszczu ze śniegiem.

Przez najbliższe dwa dni czeka nas panowania wyżu, zazwyczaj wiosną w tej sytuacji, bądź latem zachmurzenie szybko rozeszło się i przekształcało na chmury pięknej pogody Cumulus.

Nad Polską zalegają chmury typu Stratocumulus (kłębiasto-warstwowe), jakie zalegają cały czas pod inwersją rozwijającego się układu wysokiego ciśnienia. Mroźne powietrze, jakie wczoraj napływało za frontem, o sporym zasobie wilgoci, wymieszane przez umiarkowany wiatr na skutek turbulencji warstwy granicznej utworzyło właśnie taką warstwę zachmurzenia. Dlatego z tych chmur może okresami padać słaby śnieg.

Nocny sondaż atmosfery wykonany w Legionowie k. Warszawy ukazuje występowanie inwersji temperatury od wysokości około 1500 m do 2000 metrów. Pod tą warstwą inwersyjną zalegają właśnie chmury Stratocumulus. Oprogramowanie Sounding Decoder 2014.

Chłodna noc z niedzieli na poniedziałek

Nadchodząca noc będzie bardzo chłodna, zwłaszcza na wschodzie. Sprzyjać ma znacznym spadkom temperatury słabnący wiatr w nocy, obszary rozpogodzeń i spływ arktycznej masy powietrza.

Prognozowana temperatura przez model GFS, ICON i ALARO oraz EMS o poranku w poniedziałek

Model GFS


Model ALARO/IMGW 

Model EMS

Minimalne temperatury na obszarze Polski według modelu GFS


GFS
ICON
ARPEGE

Alerty od IMGW

Wschodnia część Mazur oraz przeważająca część Podlasia

Silny mróz
stopień: 1
prawdopodobieństwo: 80%

Przebieg: Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -16°C do -11°C. Temperatura maksymalna w dzień od -7°C do -4°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 10 km/h.

Ostrzeżenie 2/2019
Ważne:
Od: 2019-01-06 22:00
Do: 2019-01-07 10:00
synoptyk IMGW-PIB: Tomasz Siemieniuk

Przebieg: Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -16°C do -11°C. Temperatura maksymalna w dzień od -7°C do -4°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 10 km/h.

W poniedziałek stopniowa zmiana sytuacji pogodowej

Jutro Polska będzie w zasięgu klina wyżu znad północno-zachodniej Francji w masie arktycznej, ale w ciągu dnia, od północnego zachodu, nad obszar kraju zacznie nasuwać się płyta zatoka niżowa z ciepłym frontem atmosferycznym, za którym napłynie dużo cieplejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie atmosferyczne ma się obniżać. 

Co więcej w dzień zachmurzenie będzie przeważnie duże, na południu, w centrum i na północnym wschodzie z większymi przejaśnieniami. Na północy wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a miejscami na południowym wschodzie opady śniegu. Wiatr będzie słaby, jedynie na wschodnim wybrzeżu umiarkowany.