To będzie ostatnie uderzenie upału w sierpniu. Do Polski zbliża się lodowate powietrze i intensywne opady

Tekst prognozy w większości dotyczy województwa lubelskiego, jeśli interesuje Cię szczegółowa prognoza dla miast kliknij w link poniżej.

https://fanipogody.pl/prognoza-pogody-dla-miast/

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym zachodzą kluczowe zmiany w polu ciśnienia, które w konsekwekcji doprowadzą do napływu na krótki okres czasu upalnego powietrza zwrotnikowego z południowego-zachodu.

Od blisko dwóch tygodni m.in nad naszą częścią Europy obserwuje się występowaniem strefowej cyrkulacji atmosfery. Charakteryzuje się ona przemieszczaniem niżów z zachodu na wschód Starego Kontynentu wraz z frontami atmosferycznymi, pomiędzy nimi w chłodnym powietrzu na skutek osiadania mas powietrza tworzą się układy wysokiego ciśnienia.

Jeden z takich wędrownych wyżów rozwinął się za frontem chłodnym nad zachodnią Europą jakiś czas temu i otrzymał imię „Michał” od niemieckiego wolnego instytutu w Berlinie.

W ciągu ostatnich 24 godzin mobilny układ wysokiego ciśnienia z rejonu Danii i Niemiec przesunął się nad Polskę. Jego centrum według analiz synoptycznych nad ranem znalazło się nad Warmią i Mazurami. Następnie przesunęło się nad Litwę, natomiast pod koniec dnia znajdzie się nad Białorusią.

My pozostaniemy w dalszym ciągu w antycyklonicznej krzywiznie izobar, która powoduje występowanie dywergencji wiatru, czyli rozbieżności, co w konsekwencji doprowadza do występowania inwersji osiadania. Z tego powodu wystąpi małe zachmurzenie, w ciągu dnia nasilać będzie się wiatr ze średnią prędkością około 15 km/h w porywach do 30 km/h z północnego-wschodu. Kierunek wiatru stopniowo ulegać ma zmianie.

We środę termometry pokażą od 24°C do 26°C. Do końca dnia bez opadów w regionie.

W czwartek zacznie robić się coraz cieplej.

W czwartek nasza część Europy znajdzie się pomiędzy rozległą, górną zatoką niżową ulokowaną na zachód, północny-zachód od Polski a wyżem z centrum nad Rosją. Jest to książkowy przykład, który przyczynia się do napływu upalnego powietrza zwrotnikowego do naszego kraju.

Województwo lubelskie pozostanie na skraju wyżu „MICHAŁ” z centrum nad zachodnią Rosją. W drugiej części dnia ciśnienie zacznie szybko spadać, będzie to oznaka zbliżającej się rozległej zatoki niżowej od zachodu, za którą odpowiedzialny będzie atlantycki niż ulokowany w długiej fali górnej.

Termometry pokażą w regionie od 25°C do 29°C. Będzie niemal bezchmurnie, na niebie pojawić mogą się niewielkie chmury Cumulus. Wiatr wiać będzie z sektora południowego i południowo-wschodniego, średnia prędkość około 20 km/ w porywach do 30 km/h.

W piątek czeka nas ostatni tak ciepły dzień w sierpniu. Do Polski od zachodu zacznie nasuwać się chłodny front atmosferyczny powodujący wymianę masy powietrza na chłodniejszą polarno-morską. Jego wkroczenie spodziewane jest do kraju na godziny popołudniowe w piątkowy dzień.

We wschodniej Polsce termometry w tym dniu pokażą od 29°C do 32°C. Do pierwszej części dnia bez opadów. Znajdować będziemy w masie powietrza zwrotnikowego, bardzo ciepłego, ale i chwiejnego. Spodziewany jest rozwój burz, początkowo w formie wewnątrzmasowej, z dala od frontu chłodnego i głównej linii zbieżności wiatru. Konwekcja zostanie zainicjowana na lokalnych strefach konwergencji wiatru najprawdopodobniej po godzinie 13.

Chmury burzowe zdolne będą do generowania opadów ulewnego deszczu, miejscami gradu i silniejszego wiatru do 75 km/h.

U schyłku dnia cała Polska będzie w osi mocno zaostrzonej zatoki niżowej. Front chłodny wędrować ma od dzielnic zachodnich na wschód, w nieco większej odległości od czoła frontu uformuje się wyraźna linia zbieżności wiatru. To właśnie na niej spodziewana jest główna aktywność burzowa.

Według prognoz poszczególnych modeli numerycznych dotrzeć może ona pod wieczór, bądź w pierwszej części nocy. Najpierw do zachodniej części regionu, następnie z biegiem czasu przesuwać ma się na wschód.

Sprzyjać ma ona rozwojowi chmur burzowych, miejscami charakteryzującymi się większym natężeniem. Burzowa aura utrzymać może się przez całą noc z piątku na sobotę, ale na bardziej szczegółowe informacje przyjdzie nam jeszcze poczekać.

W pierwszy dzień weekendu zrobi się wyraźnie chłodniej. Front atmosferyczny, który wejdzie w piątek do kraju zwolni i następnie zacznie falować nad wschodnią połową kraju. Ciepły sektor zaznaczać ma się jeszcze w tym dniu na wschodzie Polski, ale zrobi się wyraźnie chłodniej niż w piątek. Termometry pokażą od 22°C do 25°C.

Wyż ulokowany na wschodzie kontynentu i niemal równoległy przepływ mas powietrza do strefy frontowej sprzyjać ma falowaniu frontu. W takiej sytuacji tworzyć będą się fale frontowe, które następnie przekształcać mają się płytkie układy niskiego ciśnienia.

Niewykluczone, że lokalnie pojawią się burze o nieco większej intensywności. Ciężko jednak na ten moment wskazać obszary zagrożone, mając na uwadze dość niepewne umiejscowienie pofalowanego frontu atmosferycznego i granicę ciepłego i chłodnego sektora. Po zachodniej stronie frontu występować ma na ogół duże i całkowite zachmurzenie, po wschodniej natomiast zalegać ma jeszcze cieplejsze powietrze. Więcej informacji będzie można podać dopiero bliżej weekendu.

W niedzielę najprawdopodobniej już cała Polska znajdzie się w dużo chłodniejszej masie powietrza. Pozostaniemy jednak dalej pod chmurami pofalowanego frontu atmosferycznego w formie anafrontu. Modele numeryczne prognozują wystąpienie bardzo niskiej temperatury powietrza jak na końcówkę sierpnia. W ciągu dnia może być tylko od 11°C do 15°C. To efekt kilku czynników, adwekcji chłodnego powietrza z kierunków północnych, dużego i całkowitego zachmurzenia, blokującego dopływ promieni słonecznych oraz opadów deszczu o charakterze jednostajnym. Spaść może sporo deszczu od 10 mm do 50 mm. Na bardziej szczegółowe sumy spodziewane w weekend przyjdzie nam poczekać do piątku.

Warto wykorzystać najbliższe dni w pogodzie. Nadchodzący tydzień okaże się bardzo chłodny. Dominować mają chłodne masy powietrza, za dnia temperatura nie przekroczy 20°C. Pod koniec sierpnia termometry tylko na chwilę mogą pokazać 25°C. Na upały już najprawdopodobniej w sierpniu nie mamy co liczyć.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST POD ADRESEM PONIŻEJ.

https://fanipogody.pl/prognoza-pogody-dla-miast/