Tornado powstało niedaleko Polski. Groźne burze na Ukrainie

Zgodnie z prognozą organizacji ESTOFEX przez Ukrainę przemieszczają się gwałtowne burze z południa na północ. Przyjmują one formę nie tylko klastrów wielokomórkowych, które można zaklasyfikować jako MCS, ale także superkomórki burzowe. Niedawno trąba powietrza zeszła w Obwodzie żytomierskim.

Wygląda na to, że mieliśmy do czynienia z tornadem związanym z rotującym prądem wstępującym, czyli mezocyklonem w burzy superkomórkowej. Na ten moment brak jest informacji o ofiarach i szkodach.

ESTOFEX ostrzegał te rejony przed możliwością powstania groźnych burz. Ich podstawowym zagrożeniem jak czytamy na stronie organizacji europejskiej miały być ulewne opady deszczu powodujące nawet zalania, duży grad zwłaszcza z superkomórek burzowych.

Niestabilna masa powietrza pokrywać miała się z silniejszym pionowym ścinaniem wiatru w warstwie 0-6 km, dochodząc nawet do 20 m/s. Dodatkowo kluczowa okazała się silniejsza skrętność wiatru w warstwie 0-3 km, co sprzyja obecnie tworzeniu się burz superkomórkowych przynoszących opady dużego gradu.

Niestety Ukraina nie posiada tak gęstej sieci pomiarowej jak Polska czy inny kraje w Europie. Z tego co nam wiadomo jeden z radarów meteorologicznych znajduje się we Lwowie. Niewykluczone, że są również inne miejsca, gdzie służba meteo Ukrainy prowadzi obserwacje radarowe. Jednak omawiana strefa burz jest najprawdopodobniej poza zasięgiem ich. Możne za to śledzić je na detektorach wyładowań i zdjęciach satelitarnych w podczerwieni. Najnowsze obrazy w świetle widzialnym ze względu na panujący już tam mrok nie są dostępne.

Na wschód od Polski swój własny radar, bądź radary meteorologiczne posiada Białoruś. Kilka lat temu głośno było o montażu jednego z takich urządzeń w Mińsku.

Dane z detekcji wyładowań ukazujące aktywne elektrycznie burze nad Ukrainą, które pomału wkraczają nad Białoruś

Film przedstawiający tornado, które było związane z mezocyklonem superkomórki burzowej w obwodzie żytomierskim

Prognoza ESTOFEX ważna w okresie od 16.05.2019 r. do 17.05.2019 r.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ

(fot. kadr z filmu WeatherSarov TW)