Tornado porywało samochody i wyrywało drzewa z korzeniami. Siła wiatru do 250 km/h

Na południowym wschodzie USA od wielu dni trwa bardzo burzowy i niebezpieczny okres w pogodzie. W regionie znajdował się bardzo aktywny, głęboki niż. Na frontach atmosferycznych związanych z tym niżem dochodziło do rozwoju licznych, gwałtownych burz. Burze przynosiły bardzo groźne zjawiska pogodowe. Jedna z nich wygenerowała potężne tornado, o którym pisał będą w dalszej części artykułu. Teraz prześledźmy jak wyglądały ostatnie, burzowe dni między innymi na Florydzie.

To nie jedyne tornado w USA w ostatnich dniach. Potężne burze i ulewy

Zanim opiszę dokładnie tornado nagrane na Florydzie podczas porywania samochodów, zobaczmy co takiego było przyczyną tak silnych burz, które od kilkudziesięciu godzin przemieszczają się w regionie. Poniżej obecna sytuacja baryczna nad kontynentem amerykańskim.

Głęboki niż przyniósł silne burze w USA
Głęboki, aktywny niż baryczny przyczyną burz w USA

Ciśnienie w centrum niżu spadło w okolicach Florydy poniżej 980 hPa. W jego regionie dochodziło do powstawania silnych stref zbieżności wiatru. Na strefach zbieżności wiatru formowały się kolejne burze. W pierwszej fazie często były to superkomórki burzowe. Dużym zagrożeniem w przypadku takich burz jest tornado, czy opady olbrzymiego gradu. Oba te zjawiska w ostatnich dniach licznie notowano na południu USA. Ponieważ warunki do organizacji burz na strefach zbieżności wiatru były doskonałe, burze szybko łączyły się w bardziej zorganizowane struktury liniowe. Burze w formie liniowych MCS przemieszczały się najczęściej już nad Oceanem. Takich stref burz liniowych w omawianym regionie przeszło kilka. Doskonale widać to będzie na poniższej animacji wykonanej na podstawie danych z systemu wykrywania wyładowań blitzortung.

Silne burze przetoczyły się nad USA

Tornado w Palm Beach miało potężną siłę

Wiemy już, ze burze w ostatnich dniach w regionie Florydy miały bardzo dużą siłę. Przez półwysep przetoczyły się przynajmniej trzy potężne układy liniowe generując silny wiatr i nawalne opady deszczu. Teraz skupię się na jednej burzy, która przyniosła silne tornado. Wszystko działo się w miasteczku Palm Beach. Położone około 100 kilometrów na północ od Miami miasteczko zamieszkałe jest przez niespełna 10000 mieszkańców. W niedzielę mieszkańcy Palm Beach przeżyli piekło na ziemi. Przeczytaj również: Upał wdziera się do Europy. Blisko 40 stopni na południu

Tornado przeszło przez Palm Beach. źródło zdjęć: City of Palm Beach Gardens City Hall @FB

Tornado siało zniesczenie
Tornado pozostawiło obraz zniszczenia. Źródło zdjęć: City of Palm Beach Gardens City Hall @FB

Przez miasto przeszło tornado, którego skalę naukowcy szacują na F2 w skali Fujity. Oznacza to, że żywioł niósł wiatr wiejący z prędkością znacznie przekraczającą 200 km/h. Według definicji wiatr w leju o sile F2 dochodzić może do 250 km/h. Czy w tym wypadku wiało aż tak mocno? Tego nie wiemy, jednak wiemy, że żywioł był na tyle silne, że porywał samochody. Ponieważ była to superkomórka burzowa, dodatkowo w budowana w rozległy układ MCS, siła wiatru była tu z pewnością olbrzymia. Jak widać na poniższym nagraniu, burza niosła również nawalne opady deszczu, a lokalnie z pewnością również gradu. Kocham burze i z aparatem „ścigam je” od kilkunastu lat. Jednak takie obrazki jak te z Palm Beach zawsze wzbudzają we mnie przemyślenia, że burze, a zwłaszcza tornado, to niszczący żywioł i nigdy nie chcę by jakakolwiek burza była aż tak niszczycielska.

Tornado w Palm Beach na Florydzie

Burze prognozowane są dziś dla Polski

Dziś przez nasz kraj przemieszcza się front atmosferyczny. Przed frontem, we wschodniej połowie kraju dojdzie do utworzenia się linii zbieżności wiatru. Dlatego też spodziewamy się dziś burz w Polsce Wschodniej. Najbardziej aktywne zjawiska burzowe wystąpią na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, jednak zagrzmi również w centrum Polski. Ponieważ warunki konwekcyjne są dziś co najwyżej umiarkowane, to nie spodziewamy się silnych nawałnic. Burze niosły będą przede wszystkim silne opady deszczu, czy porywy wiatru do około 80 km/h. Komórki burzowe mogą być dziś w Polsce aktywne elektrycznie, ponieważ na południowy wschód Polski, przed frontem napływa do nas jeszcze dość ciepła masa powietrza na wszystkich poziomach troposfery. Jednak warunki nie są na tyle sprzyjające, by któraś z dzisiejszych burz mogła wygenerować tornado. I dobrze. Nie potrzebujemy w kraju widoków samochodów przenoszonych na setki metrów, czy drzew powyrywanych z korzeniami.